Ušlechtilé a teplé dřevo

Dřevo do venkovských stavení patří nejen proto, že jde o kvalitní přírodní materiál, který nabízí spoustu využití a obklopuje nás téměř na každém kroku.

Ve stavbě se uplatní v podobě trámů, latí a prken v podbití střechy, leckdy tvoří i příčky mezi místnostmi, jsou z něj futra, prahy, rámy oken, dveře, zábradlí i schodiště. O nábytku a dalším vybavení interiérů nemluvě. Pro jeho krásu ho využíváme na obklady stěn i jako podlahovou krytinu.

Aby nám dřevěné obklady dlouho vydržely, nesmí být ve vlhkých místnostech. Proto obklady montujeme na trámky, které jej o dva až tři centimetry oddálí od stěny a umožní tak proudění vzduchu mezi obkladem a zdí. V chalupách a chatách nejčastěji najdeme obklady ze dřeva smrku, borovice, jedle nebo modřínu.


DOBRÉ RADY:
• Stejně jako nábytek, také dřevěné obklady potřebují povrchovou úpravu a pravidelné ošetřování. Používáme lazury, oleje i vosky, mořidla a krycí barvy a samozřejmě také laky.
• Do interiéru volíme laky ředitelné vodou, v matné, polo matné i lesklé úpravě, záleží na místu použití.

www.bellarose.cz, www.tchibo.cz, www.bonami.cz

 


Dřevěný obklad se hodí do každého interiéru, kterému se přizpůsobí stylem zpracování a povrchovou úpravou (Tchibo)

 


Dřevěné stěny i strop upravené tvrdým voskem nás obklopí krásou své kresby, která je na každém prkně originální a neopakovatelná (Bella Rose)

 


Tento obklad stěny tvoří dýhované panely ze světlého dřeva (Bonami)

 


Místnost můžeme předělit příčkou z dřevěných fošen, protažených hoblovačkou (Bonami)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Ušlechtilé a teplé dřevo