Koryto? Nenechte je zahálet!

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Kamenná korýtka a žlaby se najdou u mnohých venkovských stavení i dnes. Pokud se zapomenutá válejí někde v koutě zahrady, očistěte je a vdechněte jim nový život. Stanou se stylovým doplňkem.

Stírky na vodu

Z větších kamenných stírek, které dříve sloužily jako napajedla, dnes uděláme pěkná minijezírka. Hladinu malé vodní plochy ozdobí listy trpasličích leknínů.

Zapuštěné do chodníčku

Korýtko bylo použito jako výplň mezery mezi kamenným chodníčkem a dřevěným platem u zahradního jezírka. Drobná bílá kvítka devaterníku tady tvoří příjemný předěl.

Na jednu rostlinu

Docela malé korýtko poslouží tak akorát na jednu rostlinku. V průběhu roku ji můžeme podle chuti obměňovat podle toho, co zrovna jde do květu.

S přehlídkou mechů

Komu se nechce každý rok přemýšlet nad tím, jaké květiny do koryta zasázet, může zkusit pěstovat různé druhy mechů. Ten potřebuje především stín a vlhko.

Balkonovky a skalničky

Do omezeného prostoru sázíme především rostliny nenáročné a menšího vzrůstu, tedy s malým kořenovým balem. V korýtkách se proto dobře osvědčují zakrslé jehličnany, balkonové rostliny a také drobné skalničky. Musíme ovšem počítat s tím, že některé druhy vyžadují častou zálivku, zvláště postavíme-li je na trvale osluněné stanoviště.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ , FRANTIŠEK VAŇÁSEK, SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Koryto? Nenechte je zahálet!

Koryto? Nenechte je zahálet!