Umyvadla na desku

Umyvadla umístěná na desku se v poslední době stala výrazným trendem při zařizování koupelen. Jaké jsou jejich přednosti a na co pamatovat při výběru?

Pohled na vybavení koupelny se v průběhu let mění. V současnosti je tato místnost chápána především jako prostor k relaxaci a tomu se přizpůsobují i jednotlivé zařizovací předměty. Umyvadlo už dávno přestalo být pouze užitečným kusem sanitární keramiky. Stále častěji hledáme řešení, které bude odpovídat požadovanému stylu naší koupelny. Kombinace umyvadla a desky nebo koupelnové skříňky poskytuje ideální příležitost, jak vytvořit zajímavý prvek v moderní i rustikálně laděné koupelně.

Vybíráme umyvadlo

Většina výrobců koupelnového vybavení a nábytku jde tomuto trendu vstříc a nabízí velký výběr umyvadel, která lze umístit na desku. Velmi často mají jednoduchý kulatý nebo oválný tvar, ale setkáme se i s ostře řezanými hranami nebo nepravidelnými organickými tvary.
Při výběru je důležité zvážit, zda chceme umyvadlo s otvorem pro armaturu, nebo zda armaturu umístíme přímo na desku nebo na zeď. Řada z těchto umyvadel má i přepad, ale zdaleka to není pravidlem.

Umyvadlo na desku či skříňku sluší moderní i chalupářské koupelně

Neobvyklé materiály

Kromě bílé keramiky už v našich koupelnách zdomácněly i další materiály, třeba litý mramor nebo akrylát. U umyvadel na desku se ale možnosti rozšiřují mnohem dále. Můžeme se například setkat s umyvadly z říčního kamene, pískovce či mramoru, skleněnými umyvadly nebo třeba s ručně točenou a glazovanou kameninovou keramikou. Nezvyklým, ale zároveň velmi krásným materiálem, je třeba speciálně ošetřené dřevo. Kvůli odolnosti se používá především modřín nebo dub, ale i tak je o jeho povrch třeba pravidelně pečovat.

Desky pod umyvadlo

Plochy, na kterých je umyvadlo umístěno, mohou mít různé podoby. Velmi elegantní řešení představuje pouze samotná deska, která je pomocí speciálních konzolí s vysokou nosností připevněná na zdi. Konzole podpírající desku mohou být buď skryté, nebo přiznané a dotvářet tak celkový vzhled tohoto prvku. Dokonce některé mohou sloužit jako věšák na ručníky.
Nabídka materiálů desek je široká, ale asi nejčastěji se používá lamino s různými dekory, protože spojuje nároky na odolnost a co nejnižší hmotnost. I zde se ale čím dál víc dostávají ke slovu přírodní materiály, které pomáhají vytvořit příjemnou a útulnou atmosféru domácích lázní.

Koupelnová skříňka

Montáž umyvadla a desky na zeď může být kvůli velké hmotnosti v řadě případů komplikovaná, někdy dokonce nemožná. Instalace umyvadla na samostatně stojící skříňku tak představuje způsob, jak se tomuto problému vyhnout. Kromě toho skříňka poskytuje vítaný úložný prostor, kterého jinak v koupelně obvykle nebývá nazbyt. Tento kus nábytku nám navíc spolu s vhodně zvoleným umyvadlem a armaturou může pomoci definovat styl celé koupelny.

Praktická stránka věci

U výběru umyvadla platí dvojnásob, že bychom se neměli nechat unést pouze estetikou. Rozhodně bychom si předem měli odpovědět na otázku, jakým způsobem koupelnu používáme a kolik času jsme ochotni věnovat její údržbě. Například dřevěným prvkům styk s vodou příliš nesvědčí, takže je potřeba častěji obnovovat jejich povrchovou úpravu a co nejvíce je před vodou chránit. Stejně tak povrch přírodního kamene bude vyžadovat větší péči, aby si zachoval svou původní krásu.

Dobrá rada

Čím výraznější prvek kombinací umyvadla a skříňky vytvoříte, tím větší prostor nechte kolem něj, aby mohl vyniknout.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Umyvadla na desku