Umíte správně nabít telefon?

jak nabíjet mobil

Během nabíjení mobil nepoužívejte, abyste ho nevystavovali kolísavé spotřebě energie. Foto: Shutterstock

Mnoho lidí to neumí. V důsledku toho pak může chybné nabíjení výrazně zkrátit životnost baterie. Zopakujme si tedy, kterých zlozvyků se vyvarovat a jak se o mobil, potažmo o baterie, správně starat.

bezdrátová nabíječka

Bezdrátová nabíječka může čekat
na stabilním místě. Foto: Shutterstock

Většina mobilních telefonů obsahuje lithiové baterie, u nichž se asi po 500 cyklech nabití a vybití začne snižovat původní kapacita, to znamená po necelých dvou letech každodenního dobíjení. A ačkoliv se baterie i poté stále nabíjí a slouží, nevyužívá sto procent své někdejší výkonnosti. Spousta lidí neví, že baterii telefonu některými zlozvyky poškozují a mohou svým chováním výrazně zkracovat její životnost.

V první řadě je dobré zmínit, že se vyplatí vždy používat originální baterii v mobilním telefonu, stejně tak jako originální příslušenství, respektive síťovou nabíječku. Pokud často hledáte kabel, je vhodné pořídit si nabíječku bezdrátovou. Mívá nejčastěji podobu stojánku nebo podložky.

Není třeba baterii plně vybíjet

S každým plným nabitím se životnost baterie snižuje o jeden cyklus. Obecně zažité pravidlo, že je vhodné nabíjet telefon vždy do 100 % a naopak začínat nabíjení při plně vybitém akumulátoru, proto není zcela správné. Vždy je lepší baterii nabít například pouze na 80 procent a nenechat ji úplně vybít, ale udržovat ji stále nabitou. Extrémní přechody ze zcela vybitého telefonu na plně nabitý baterii nesvědčí, protože dochází k postupnému poklesu kapacity akumulátoru. To však rozhodně neznamená, že byste měli nabíjet telefon už ve chvíli, kdy kapacita baterie klesne o pár procent. Optimální je přístroj připojit ke zdroji elektrické energie, když kapacita baterie spadne na 10 %.

Když už se vám telefon úplně vybije, měli byste ho nabít co nejdříve. Rozhodně se nedoporučuje někde v šuplíku nechávat vybitý mobil. Baterie se v takovém případě může kompletně odporoučet do věčných lovišť a ztratit schopnost držet nabití. Pokud víte, že nebudete přístroj dlouho používat, nabijte ho na 50 %. Není dobré nabíjet baterii úplně, protože to může vést ke zmenšení její kapacity a zkrácení životnosti.

Noční nabíjení

smartphone

Český statistický úřad říká, že v našich zemích vlastní mobil 99 % obyvatel starších 16 let. Foto: Shutterstock

Častým zlozvykem je nabíjení telefonu přes noc. To baterii do velké míry škodí, protože je nabíjena celé hodiny i po dosažení plné kapacity. Lidé by měli nabíječku od telefonu odpojit nejpozději ve chvíli, kdy dosáhne stoprocentního nabití.

Přebíjení však není u moderních telefonů tak velkým problémem, jako tomu bylo kdysi. Moderní smartphony využívají technologii, která umožňuje sledovat denní režim uživatele a kontroluje, v kolik hodin chodí přibližně spát a v kolik hodin se probouzí. Zařízení se tak rychle nabije přibližně do 70 procent a poté se celý proces zpomalí tak, aby baterie dosáhla plné kapacity přibližně ve chvíli, kdy uživatel vstává. Ačkoliv moderní technologie snižují degradaci baterie, stále nejsou dokonalé, a je proto lepší smartphone po nabití od nabíječky odpojit.

S powerbankou obezřetně

Powerbanka může takzvaně vytrhnout trn z paty například při cestování, přesto není dobré ji k nabíjení telefonu využívat dlouhodobě. Kvalitnější powerbanky sice dokážou telefon dobře nabít, nejsou ale plnohodnotným napájecím zdrojem a nemohou zaručit trvalý a stabilní přísun proudu. Powerbanka navíc při nabíjení generuje velké množství tepla a to může baterii chytrého telefonu poškodit.

použití powerbanky

Powerbanku používejte jen nárazově, když nemáte jiné zbytí. Foto: Shutterstock

Telefon během nabíjení nepoužívejte

Někteří uživatelé jsou zvyklí vystavovat telefon velké zátěži i během toho, co se nabíjí, což je chybné. Hraní her, používání fotoaparátu nebo jiných aplikací způsobuje, že procesor smartphonu generuje velké množství tepla. Teplo však zároveň vzniká při samotném nabíjení a právě zvýšené množství tepla a nepravidelná hladina energie při nabíjení akumulátoru mobilu nejvíce škodí.

Chraňte telefon před přehříváním

Lidé si běžně neuvědomují, co všechno může způsobovat přehřívání telefonu a přístroji tak škodit. Během nabíjení je například lepší vyndat mobilní telefon z obalu, který omezuje odvod tepla z nabíjeného zařízení. Vhodné rozpětí je mezi nulou až třiceti pěti stupni Celsia.

Nebezpečné je ukládat nabíjející se telefon pod polštář, protože mobil nemá vysoké teploty rád. Přístroj při nabíjení generuje teplo, a je-li pod polštářem nebo pokrývkou, nemůže teplo odvádět a extrémně se zahřívá. V některých případech může dojít až ke vzplanutí polštáře. Pokud chcete mít smartphone stále po ruce, je lepší ho odložit na noční stolek.

Chybou je také pokládání telefonu blízko zdroje tepla. Pokud tedy běžně nabíjíte telefon ze zásuvky u radiátoru, raději vyhledejte jiné místo v bytě.

Baterie na výměnu

Lithiové akumulátory mají omezený počet nabíjecích cyklů, proto jednou dojde k opotřebení baterie a ke snížení výdrže. Potom je třeba baterii jako spotřební zboží nechat jednoduše vyměnit. Tato doba se liší podle způsobu používání mobilního telefonu. Pohybuje se kolem dvou let a déle.

Dobrá rada

  • Pokud držíte stupeň nabití baterie mezi 30–80 %, funguje baterie v nižším napětí a je to pro ni nejpřijatelnější režim.
  • Je ideální vyhnout se plnému vybití a nabíjení „od nuly do sta“. Místo toho každý den baterii trochu doplňte, aby se telefon stále pohyboval v potřebném rozmezí.

Text: Redakce
Foto: Shutterstock

Umíte správně nabít telefon?