Přehled bezpečnostních prvků

Rubrika: Hospodaření

Kromě prověřených mříží, okenic a kvalitních zámků existují i různé typy elektronické ochrany. Nejúčinnější bariérou proti zlodějům je pak kombinace různých typů zabezpečení.

Elektronické alarmy zaznamenají pohyb kolem i uvnitř domu a také jakýkoli pokus o narušení oken a dveří. Přesněji řečeno – pokud jsou v pohotovosti, ohlásí i to, když někdo dveře či okna normálně otevře. Chytrá elektronika vás však může upozornit i na oheň, unikající plyn nebo další škody, které může na vzdálené rekreační nemovitosti způsobit déšť, vichřice nebo příliš velké množství sněhu. A při vhodné kombinaci pohybových či vibračních senzorů a kamery také hned uvidíte, co se děje a kdo se vám pokoušel vloupat do chalupy. Což je užitečné v případě, že nějakou škodu či narušení alarmem střeženého prostoru způsobí třeba lesní zvěř nebo hlodavci a není nutné propadat zbytečné panice.

Zkušený zloděj se dostane všude, ty náhodné však lze zastavit či odradit

Dobrá investice

Rozsah ochrany a komfort, který vám mohou elektronická zabezpečovací zařízení poskytnout, závisí na penězích, které chcete do prevence proti škodám i zlodějům investovat. Ale i velmi účinná ochrana vás nemusí vyjít nijak draho. A vždy je to dobrá investice, protože přinejmenším na „lidské“ zloděje působí viditelné mechanické i elektronické zabezpečovací prostředky odstrašujícím dojmem. Zkušený vykradač chat a chalup jednoduše ví, na čem by si vylámal zuby a co by ho stálo zbytečně mnoho času, námahy a rizika. A pro nezkušené vylamovače okenic jsou zase určeny hlasité zvukové a světelné efekty, které se při narušení ochranného pásma spustí a často zaženou zloděje na útěk. Když už krádeži žádný alarm ani bytelné zámky nezabrání, může případný záznam z kamery pomoci alespoň k identifikaci narušitele našeho majetku.

Reflektor s čidlem pohybu je účinný bezpečnostní prvek

Jak to funguje

Elektronický zabezpečovací systém je zpravidla tvořen kombinací několika čidel různého typu. Tyto senzory zachytí pohyb, teplotní změny, případně zvuky či destrukci skla. Kombinace čidel s kamerou umožňuje rychlé vyhodnocení situace v případě, že signály spuštěných alarmů směřují na dispečink některé z bezpečnostních služeb. Mohou také směřovat na váš mobilní telefon. Vyhodnocení situace a případný telefonát na policii je pak na vás. Tato chytrá elektronika může zahrnovat i doplňující funkce v podobě dálkového ovládání topení nebo zavlažování.

Preventivní funkce bezpečnostních systémů pak mohou spočívat ve velmi jednoduchých účincích typu občasného rozsvěcování v domě až po detekci pohybů a následnou reakci v podobě světelných nebo zvukových efektů. Vhodnou kombinaci pro váš objekt vám mohou doporučit specializované firmy, ušetřit můžete při montáži a nastavení svépomocí, ale není to vždy jednoduché. Vše zjednoduší například trvalé připojení na internet, existují i alarmy využívající pevné telefonní linky a také celá řada systémů využívajících signál mobilních sítí (GSM alarmy).

Bytelný ocelový plot nikdy nezklame

Co nejvíc překážek

Chcete-li nepravidelně obývaný či odlehlý dům zabezpečit před vykradením opravdu důkladně, kombinujte elektroniku s co největším počtem obtížně překonatelných mechanických překážek. Od kvalitních plotů, dostatečně viditelných a pevných zámků na brankách až po mříže či okenice, bezpečnostní dveře nebo alespoň kvalitní závory a petlice. Při výměně oken a dveří využijte nabídky ochranných prvků (kování, kličky se zámkem či blokovacím tlačítkem, bezpečnostní zámky, zesílené dveře, bezpečnostní „nevymáčknutelná“ vlepovaná skla). Dodatečně, například pomocí bezpečnostních fólií či nových uzamykatelných kliček, lze chránit i stávající okna.

Elektronická čidla dávají široké možnosti ochrany domu

Kamerové systémy

Kamery zaznamenají všechny události kolem domu. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Moderní zařízení umožňují vzdálený dohled nad domácností nejen prostřednictvím počítače připojeného na internet, ale i přes mobilní telefon. Výhodou je, že se můžete podívat v podstatě odkudkoli, co se děje ve vašem domě nebo na chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech. Přítomnost kamer je dobrou prevencí, někdy je proto doporučovanou součástí mixu preventivních opatření i instalace atrap kamer, které mohou k odrazení zloděje postačit, a přitom stojí zlomek ceny funkční kamery.

 

 

Přehled bezpečnostních prvků