Nejnovější skleníky
Staré domácí skleníky se obvykle stavěly ze dřeva, měly skleněná okna a dělal si je každý sám. Současné výrobky mají kovovou konstrukci s výplněmi z polykarbonátu a dají se koupit jako stavebnice, kterou zvládne postavit jeden až maximálně tři lidé.
I když je pěstování zeleniny vaším velkým koníčkem, příliš velký skleník nekupujte, protože by se v něm hůře udržovalo teplo, o které tady kráčí. Ale ani moc malý skleník si nepořizujte, protože má úzké dveře a dovnitř neprojedete kolečkem, takže budete nuceni se spolehnout, že zeminu, kompost, hnojivo, ale i vše ostatní dovnitř ponesete v rukou. Jaké rozměry tedy zvolit? Doporučované jsou minimálně 2 metry na šířku a 2,5 metru na délku.
Tvar skleníku ovlivňuje přiváděné světlo
Při prohlížení nabídky možná zaváháte, který tvar vzít. Typ se šikmými bočními stěnami lépe propouští k rostlinám světlo. Pokud se chystáte pěstovat vysoké rostliny, bude vám vyhovovat ten s rovnými stěnami. Obloukové stěny jsou vhodné do míst s větší nadmořskou výškou, protože se na nich tak snadno nedrží sníh.
Skleník ke stěně zase využijete jako zimní zahradu. Ale pozor, přístavbové skleníky se hodí na přezimování teplomilných rostlin, ale v zimě v nich nevypěstujete zeleninu, protože slunečního svitu sem dopadá o polovinu méně než k samostatným stavbám. Přístavbové skleníky se obvykle se staví k jižní stěně, ale nemusí to být jen u domu. Může to být i ke garáži, kůlně, k balkonu.
Správné stanoviště
Pokud si vyberete vhodný typ skleníku, je třeba pro něj najít v zahradě to správné místo. Hodně záleží na tom, zda do něj chcete zavést elektřinu a vodu (třeba budete zalévat automaticky). Pak by měl být co nejblíže zdrojům. Protože čím dále od nich bude, tím dražší bude jeho napojení. A elektřina a voda se rozhodně pro pěstování hodí.
Pro skleník hledejte takové stanoviště, kde nebude stát v mrazové kotlině, ani ho nebude nic stínit. Pokud to pozemek dovoluje a budete skleník využívat hlavně ve vegetačním období, zvolte orientaci sever-jih. Má-li sloužit hlavně na jaře na předpěstování vlastní sadby, doporučuje se orientace východ-západ.
Bude sloužit roky
Skleník může stát na rovné zemi, ale může být i s betonovou nebo cihlovou podezdívkou. Podezdívku nahradí i již hotová zvyšovací základna, kterou při nákupu musíte vybírat pečlivě, k danému typu. Základna však zvýší skleník jen minimálně, o 6 až 11 cm.
Při pořízení zahradního skleníku počítejte s tím, že se jedná o vyšší investici. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že ve většině případů vám bude sloužit i desítky let.
Podle ceny
• Přístavbový skleník a skleník menších rozměrů (2 × 3 metry) se dá pořídit do 10 000 Kč.
• Velký skleník, ať už přístavbový, nebo volně stojící pořídíte do zhruba 30 000 Kč.
• Opravdu velké (a členité) skleníky se pohybují v řádu mnoha desítek tisíc korun.
Několik postřehů
• V zimě nenechávejte na skleníku ležet silnou vrstvu sněhu.
• Na webových stránkách prodejců se dozvíte, že se skleník nemá stavět na místech, kde fouká vítr! Těmto výrobkům se raději vyhněte a investujte do kvalitního produktu.
• Hlavní výhodou u skleníků s výplněmi z polykarbonátu uvádí, že je lehký a skoro nerozbitný. Pokud ale přijdou velké kroupy, zjistíte, že se desky rozbijí.
• Polykarbonát postupem času křehne a snižuje se u něj propustnost světla. Časem se tak bude muset vyměnit.
• Když se píše, že kvalitní polykarbonátové desky jsou potažené UV fólií, je to zavádění zákazníka. Bez UV filtru by všechen polykarbonát vlivem sluníčka degradoval, rozpadl se na prach.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Martina Lžičařová a Shutterstock