Škrabky v dílně

Rubrika: Dílna

Škrabky využijete zejména pro odstraňování starých nátěrů, nečistot a rzi z dřevěných či kovových povrchů. Oškrábete s nimi však i beton, omítku nebo třeba zaschlý vosk nebo mastnotu.

Škrabky lze nakupovat podle jednoduchého klíče. Výrobek za pár korun nedisponuje výměnnými břity a zpravidla bývá jen ze silnějšího ocelového plechu, který příliš nedrží ostří. Takovou škrabku ovšem můžete vcelku bez lítosti použít jednorázově a nedělat si hlavu s tím, že se zničí na tvrdém povrchu nebo se zanese barvou při odstraňování starých nátěrů.
Můžete si však připlatit za špičkový výrobek pro profesionální řemeslníky, který vám námahu skutečně ulehčí, a navíc vydrží v kondici celá léta.

Lakýrnické škrabky typu triangl využijete zejména
při odstraňování starých nátěrů, ale i zbytků lepidel
či podlahových krytin (OBI)

Na různé povrchy

Příkladem výrobku pro profesionály je škrabka Bahco 650 ergo, která je navržená pro co nejméně namáhavé odstraňování nátěrů třeba z okenních rámů, úzkoprofilových a tvarových lišt. Výměnné břity ze slinutého karbidu umožňují škrabání barvy, laku, lepidla, glazury i rzi ze dřeva a zúžená přední část škrabky usnadní při práci přístup do omezených prostor. Se škrabkou se dodává břit o šířce 55 mm a dokoupit lze i břit široký 65 mm a vhodnější pro odstraňování nežádoucích vrstev ze dveří nebo z podlah.
Výrobce udává, že břity ze slinutého karbidu zůstávají ostré a funkční až 50krát déle než běžné ocelové břity a umožňují škrábání barvy z dřevěných a kovových podkladů a také z betonu. Jsou navíc zabroušené tak, aby se zamezilo poškození škrábaného povrchu ostrými rohy destičky břitu. Škrabka stojí u různých prodejců kolem šesti set korun a lze koupit i variantu s přídavným kulatým madlem.
Necelé dvě stovky zaplatíte za praktickou a ergonomickou škrabku na barvu Stanley, která je vyrobená z odolného plastu a je vybavená kalenou brousitelnou čepelí. Jde o škrabku s možností výměny čepele, přičemž náhradní čepel lze uchovávat v těle škrabky. Náhradní čepel lze dokoupit za osmdesát korun. Škrabku Stanley využijete při odstraňování starých nátěrů, skvělou pomocnicí bude například při obnově nátěrů dřevěných oken.

Univerzální škrabka Bahco 650 má vyměnitelné
čepele a ergonomickou rukojeť

Speciální nářadí

Existují i škrabky, které vám usnadní některé specifické typy prací. Pořídit si můžete například škrabku, kterou se čistí trámy a další dřevěné součásti konstrukce krovů po odstranění starého bednění.
Oblíbená je dočišťovací lakýrnická škrabka „triangl“ s břitem trojúhelníkového tvaru navařeným kolmo na rukojeť. Je možné sehnat i škrabku s výměnnými čepelemi pro kolmé nasazení a používat tak kromě trojúhelníkového břitu i zaoblený.
V řadě variant je k dostání i škrabka na sklo, kterou využijete při seškrabávání nečistot ze skla nebo sklokeramických desek. Škrabka odstraní vosk ze svíčky na skleněném stole, zbytky silikonu na koupelnových dlaždicích nebo nános na sklokeramické desce sporáku.
Škrabky na stěny a podlahy se zubatým břitem využijete nejen na odstranění starých barev a nátěrů, ale také na seškrábání vysloužilých tapet.

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

Škrabky v dílně

Škrabky v dílně