Adhezní můstky a penetrace

V sortimentu stavební chemie nebo speciálních nátěrů se jedná o velmi zajímavou položku: penetrace a adhezní můstky zvyšují přilnavost a soudržnost různých materiálů.

Propojení omítky různých typů, stáří a kvality, soudržnost omítek a betonu, přilnavost omítek nebo různých nátěrů na sádrokarton, OSB desky, dřevotřísku, nebo dokonce na umakart či jiné nesavé materiály – to jsou případy, kdy může pomoci tzv. adhezní můstek. Jde vlastně o speciální jednosložkový bezrozpouštědlový nátěr, který takový „můstek,“ tedy pomyslné propojení různých materiálů, dokáže vytvořit. Oproti běžným malířským penetracím může mít hustší konzistenci. Má sice rovněž schopnost penetrovat povrch (pronikat do něj), ale zároveň vytváří silnější spojovací vrstvu, a je-li nanesený na finální vrstvu povrchu, může sloužit jako hygroskopická bariéra (zlepší odolnost omítky či nátěru proti vodě).

úprava zdiva

Adhezní můstky vytvoří na podkladu pro omítku zdrsnělou přilnavou vrstvu, která usnadní i omítání méně savého zdiva či jiných materiálů. Foto: Shutterstock

Penetrační nátěry vykazují podobný efekt, jen jsou „jemnější“ a postačí v situacích, kdy není potřeba nějak extrémně zvýšit přilnavost podkladu a propojení dvou nesoudržných materiálů, ale spíše posílit kompaktnost a sjednotit nasákavost podkladu, na nějž se chystáte natahovat jemnou štukovou omítku či sádrovou stěrku nebo nanášet malířský nátěr.

Penetrační nátěry zpevní a zdrsní podklad, který pak stejnoměrně nasává barvu a lépe na něm drží omítky a obklady

Na co si dát pozor

Práce s penetračními nátěry a adhezními můstky je jednoduchá. K nanášení lze použít štětec, malířskou štětku či váleček. Štětka zvláště na drsnější struktuře povrchu (např. nová jádrová omítka, beton, oškrábaná stěna) zajistí důkladnější pokrytí a proniknutí nátěru, s válečkem jde práce rychle a teleskopický nástavec vás zbaví nutnosti balancovat na štaflích.

malířské štětce

Štětce jsou lepší pro důkladné vpravení nátěrů i do členitější nebo popraskané struktury povrchu. Použijete-li váleček, půjde to zejména na hladkém podkladu rychleji. Foto: Shutterstock

Zejména penetrace, ale i adhezní můstky se často prodávají jako koncentrát, který je potřeba naředit vodou v poměru podle toho, na jaký materiál se chystáte nátěr nanášet. Použití neředěného nátěru by mohlo vytvořit vrstvu příliš neprodyšnou a omítku zcela uzavřít, což není žádoucí. Vždy ověřte, zda jde o koncentrát, a čtěte pečlivě návod, protože jednotlivé značky a výrobky se mohou lišit.

nanášení penetračního nátěru

Penetrační nátěr se hodí například před novou výmalbou starých stěn na chalupě po oškrábání původního nátěru. Foto: Shutterstock

Zvláště u adhezních můstků je důležité nátěr před použitím protřepat a promíchat, aby se v něm rozptýlily částice (např. křemičitý písek), které mohou mít na soudržnost „můstku“ vliv a při delším skladování klesnou ke dnu nádoby.

Pozor si dávejte na odstřikující kapky, které se po zaschnutí špatně odstraňují například z nábytku, podlahových krytin i z oděvu. Je rovněž potřeba pečlivě propláchnout natěračské nářadí (štětec, váleček) hned po práci, jinak vše ztvrdne.

K čemu se používají?

 • akrylátová penetrace

  Spojení podkladu
  s malířským nátěrem
  zlepší akrylátové
  penetrace. Vodou
  ředitelný penetrační nátěr
  Soudal kromě jiného sníží
  spotřebu krycí barvy,
  protože sjednocuje savost
  podkladu a zpevňuje
  jeho strukturu, takže
  se malba vsakuje
  rovnoměrně. Foto: barvyprofesional.cz

  Ke zvýšení přilnavosti různých materiálů a nátěrů v exteriéru i v interiéru včetně savých i nesavých podkladů

 • K vytvoření hygrofobní (voděodolné) bariéry na povrchu omítek
 • Ke zpevnění nestabilních a popraskaných podkladů při lepení obkládaček a dlažby
 • Ke zlepšení přilnavosti některých druhů tapet na omítnuté stěny, ale i na sádrokarton, dřevité desky nebo nesavé materiály
 • Ke stabilizaci podkladu pod některé podlahové krytiny, například samonivelačních stěrek, ale i betonového potěru
 • K ošetření podkladu pod hydroizolační stěrky a hydroizolační nátěry

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firem OBI, Eternal, barvyprofesional.cz, Bauhaus

Adhezní můstky a penetrace