Úklid zahrady, terasy a dvorku

Rubrika: Zahrada

Podzimní očistu zahrady, dvorku a ostatních venkovních prostor kolem chaty a chalupy nám usnadní ruční, elektrické či benzinové nářadí.

Pro odstranění spadaného listí a ulámaných větví ze zahrady jsou kromě hrábí ideální zahradní vysavače a fukary, trávník na zimu po posledním posekání nejlépe připravíme vertikutací a provzdušněním, cesty a dvorky rychleji upraví buď kartáče, nebo „mokrá“ technika.

Správná sekačka umí i vysávat

Poslední sečení trávníku na doporučovaný „zimní“ sestřih se provádí na výšku 4 až 5 cm a je nutné mu věnovat mimořádnou péči. Pracnou vertikutaci a provzdušnění (a k tomu potřebnou zahradní techniku) ušetříme, pokud si pořídíme výkonnější benzinovou rotační sekačku.

Novější typy multifunkčních sekaček se čtyřtakty od 4 kW výše dokážou při křížovém přejíždění trávníku nasát spolu s posečenou trávou i nahnívající zbytky trávy, spadané listí, mech, prach a kamínky, a vše nahnat do koše (60 až 80 litrů). Menší elektrické nebo akumulátorové sekačky to neÚKLID zvládnou, v takovém případě nezbývá než si k očistě a ozdravění trávníku pořídit nebo vypůjčit elektrický nebo benzinový provzdušňovač nebo vertikutátor.

Doporučit lze benzinové sekačky se šíří záběru 48 až 53 cm, s pojezdem a většími zadními koly. Nabízejí je například Honda, Cub Cadet, WOLF-Garten aMountfield. Jen na předzahrádkách (asi do 200 m2) nebo na svazích, kam sekačka „nedosáhne“, nezbývá než očistu trávníku provést ručně hráběmi a ke svozu na kompost či do odpadu použít tradiční zahradní kolečko.

Hrábě, které šetří záda a mozoly

Pro shrabávání listů a odřezků trávy se nabízejí specializované druhy hrábí. Mohou to být tak zvané švédské vějířové s plochými ocelovými nebo plastovými prsty, vhodné zejména pro shrabování uschlé trávy a listí. Nebo s ostrými drátěnými nebo pevnými vějířovitými prsty, které zaříznutím do půdy fungují na způsob nožů vertikutátorů a provzdušňovačů, a spolehlivě vyhrábnou mech i plevely s krátkými kořeny. Dostanou se v šířkách od 20 do 60 cm.

Gardena je nabízí ve stavebnici Combisystem s lehkými i prodlužovacími násadami v několika typech i rozměrech, spolu s desítkami nástavců nejpotřebnějšího zahradního nářadí od kypřičů a kartáčů až po čistič mezer dlažby. Nejnovější plastové hrábě XXL-Vario se dají používat i bez násady: jsou tak ohebné, že dovolí rukou „obalit“ smetenou hromádku listí a trávy a jednoduše vyprázdnit na kompost či do popelnice.

WOLF-Garten svou stavebnici Multi-star s více než desítkou různých vyměnitelných švédských i plastových hrábí doplnil plastovými hráběmi DR-M lopatovitého tvaru. Jsou využitelné nejen pro velkoplošné hrabání trávy i listí, ale i k čištění jezírek. K němu doporučuje skládací pojízdný vozík, do kterého se vejde 150 litrů odpadu.

Umí i foukat

Hromady podzimního listí, větvičky i nejrůznější nečistoty lze odstranit z trávníků i cest zahradními vysavači a fukary. Vysavače dokážou do připojeného vaku svým „chobotem“ zhltnout zbytky trávy, listí, ulámané větvičky a jakékoliv nečistoty z cest a dvorků. Po rozdrcení je v podobě prachu vměstnají do připojeného textilního vaku.

Fukary vyfukují z trysky proud vzduchu rychlostí až 300 km/h, kterým doslova vymetete cokoliv v jeho dosahu před sebe na hromadu nebo do koutů. Původně oddělené funkce jsou většinou spojeny do jediného přenosného přístroje, který lze přepnout podle okamžité potřeby na foukání nebo vysávání jedinou páčkou, nebo stačí jednoduchá výměna trysek a odpojení sběrného koše.

Nejmenší fukar na našem trhu – GardenaAccujett – váží jen 1,8 kg, díky vyměnitelnému Li-Ion akumulátoru vystačí foukat proud vzduchu rychlostí téměř 200 km/h až 15 minut na jedno nabití. Jednou tak těžké elektrické vysavače/fukary s vakem pro 40 až 50 litrů nasátého odpadu vyhovují pro tišší chod zejména zahradám v rodinné zástavbě. Pro větší výkony, a třeba i odklízení sněhu odfukováním na hromady a do stran, se používají o něco těžší benzinové vysavače/ fukary. Nosí se v závěsu na řemenu, jsou vybaveny antivibrační ochranou a katalyzátorem výfukových plynů. Na pevné rukojeti mají spínač s aretací, pomocí druhé rukojeti „chobotem“ kýváme do stran nízko nad terénem. Únavě rukou zabraňuje kolečko na konci trysky.

Původní vysavače zabíjely lopatkami turbínového kola nasáté užitečné živočichy – zejména hlemýždě, brouky a žížaly, proto výrobci pozměnili konstrukci tak, že nasávaný proud vedou přes předkomoru, nebo je vzduch nasáván tak zvaným injektorovým sáním. Brouci, hlemýždi či dešťovky tak přežijí divoký let a mohou pak napomáhat biologickému procesu v kompostérech, v nichž obsah vaků nejčastěji končí. Komfortní vysavače/fukary mívají ještě funkci turbo, která zesiluje účinek sání i foukání, když je listí nebo tráva mokré či zašlapané.

Novinka roku – rotující košťata

Zametací stroje nebo rotační kartáče jsou spíše záležitostí komunální techniky a údržby parků. Pro zahrádkáře je dodnes (ale s malým ohlasem) nabízí Brill jako tyčový strojek poháněný přenosným akumulátorem v rámci zahradní stavebnice PowerAccu. Provzdušňovací válečky se dají nahradit válečkovými kartáči a s akumulátorem na řemínku či opasku lze v šířce záběru 40 cm odškrabovat uháváte 9 lpělou špínu či listí a nečistoty z dláždění či betonu do připojeného plastového koše s objemem 4 litry.

Nejnověji se na trhu objevil výkonnější adaptér s drátěnými kartáči, které jsou poháněny kolečky. Lze ho připojit k jiné překvapující novince – k prvnímu českému elektrickému kolečku. Jejich výrobu zahájil Isolit Bravo v Jablonném nad Orlicí. Univerzálně použitelné kolečko s akumulátorovým pohonem (cena 10 000 Kč) dokáže zametací strojek tlačit před sebou rychlostí 3,2 až 4 km/h a v záběru 65 cm.

Mokrá očista

Profesionálové už dávno k očistě dlážděných ploch, chodníků a dvorků používají tlakové ostřikovače. Domácímu vysavači podobný přístroj s příkonem od 1300 W výše se napojí hadicí k vodovodnímu kohoutku, kabelem na zásuvku 230 V a vestavěné čerpadlo zvýší tlak vody až dvacetinásobně. K přístroji se připojí tlakovou hadicí speciální tryska, tak zvané kopí, a vodním paprskem, který se chová málem jako ocelový nůž, ošlečištěná místa. Soustředěný, nebo vějířovitý vodní paprsek z vyměnitelných trysek dokáže odstranit například z kovového zábradlí i rez a staré nátěry.

Aby se při domácím použití nestal nebezpečným nástrojem, skryli někteří výrobci (například Bosch, Kärcher, Michelin, Nilfisk aj.) rotující trysky do uzavřeného pláště tak zvaných tlakových čističů teras. Nabízejí je v rámci sady výměnných trysek jako příslušenství, nebo se dají přikoupit. Pomocí násady s nimi pojíždíte v pruzích po terase, dvorku nebo jiné čištěné ploše. Některé umožňují připojit do pláště i nádobku s mycím prostředkem. Očista je třikrát rychlejší než použití ručních trysek, se kterými se to musí umět.

Pořízení vysokotlakého ostřikovače se podle rozsahu příslušenství (například až 3 typy „kopí“, ohebná tryska, tyčový čistič, tryska k pročišťování okapů a svodů, nízkotlaká tryska k mytí automobilu apod.), podle výkonu a komfortu pohybuje od 2700 Kč do 8500 Kč. Inovované modely jsou vybavovány spirálovými tlakovými hadicemi, které při přetahování přístroje nemají tendenci k zauzlování, kolečky, umožňujícími jejich snazší převážení, či nádobkou na tekutý čisticí prostředek a podobně. *

www.gardena.cz, www.wolfgartennaradi.cz, www.honda.cz, www.brill.cz, www.bosch-garden.com, www.garland.cz/cubcadet/, www.garland.cz/michelin/, www.garland.cz/riwall/, www.karcher.cz, www.isolit-bravo.cz, www.stihl.cz/viking

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Úklid zahrady, terasy a dvorku

Uložit

Uložit

Uložit

Úklid zahrady, terasy a dvorku