Ruční pily do zahrady

Rubrika: Zahrada

Okolo chaty a chalupy se neobejdeme bez ruční pily. Každý chalupář ví, že s jednou pilou si nevystačí. Vhod přijdou jak pily stolařské do dílny, tak zahradnické.

Oblouková pila comfort 760 (Gardena)

Proč se zabývat ručními pilami, když v obchodech najdeme spoustu nářadí na elektrický i benzinový pohon? Protože práci s ručním nářadím snáze zvládnou i ženy, pily jsou finančně dostupnější, skladnější, nezradí nás při výpadku elektřiny a také s nimi při práci tolik nerušíme sousedy.

zahradní pila 300 P s křížovým výbrusem pro řezání tahem (Gardena)

Ten, kdo má zkušenosti i s motorovou pilou, poznal, že s ručním nářadím lehce zvládne přesný řez. O tom, že kvalitní ruční pilky vydrží při dobrém zacházení dlouhá léta, svědčí fakt, že v mnoha domácích dílnách a kolnách se najdou dodnes funkční pily po dědečkovi.

Malé prořezávací pily

V zahradě využijeme především prořezávací pilky na stromy a keře. Ty mají několik podob. Jsou to například jednoruční obloukové pily pro omlazování stromů a k řezání větví střední velikosti nebo pilky s tenkým listem, který se k rámu uchycuje motýlkovou maticí.

Oblouková pila s okem (tulejí) pro násadu na práci ve větvích (Pilana)

Nejen na tenké větve se používají prořezávací pilky přímé, využitelné pro různé práce na zahradě. Nebo zahnuté, určené pro řez tahem. Pro pevný úchop tu slouží hákové zakončení čepele, nižší list zajišťuje čistý a přesný řez. Doraz na začátku a na konci pily usnadňuje práci, protože díky němu pila nevyjede z řezu.

zahradní combisystem – pilka ohnutá, s pilovým listem o délce 315 mm. Lze ji použít flexibilně jako ruční nebo na násadě (Gardena)

Při údržbě zahrady využijeme také tzv. natáčecí zahradnickou pilu vybavenou napínací pákou. List pily v ocelovém rámu se pákou napíná a systém pily pak umožňuje nastavit úhel řezu. Některé pily jsou také vybaveny nástavcem pro nasunutí na tyč, který je dovoluje použít na prořezávání větví v korunách stromů ze země. K tomuto účelu slouží i moderní systémy, například nářadí QuikFit, které umožní jedním zacvaknutím do objímky se zámkem nasadit vhodný pracovní nástavec na teleskopickou násadu a pustit se do řezání větví třeba i na nejvyšším stromě v zahradě.

zahradní skládací pilka 135 P. Je ideální pro menší řezací úkoly v zahradě a také pro outdoorové aktivity (Gardena)

Prořezávací pilky mohou být, podobně jako nože i v zavírací variantě. Jsou lehké a při řezání se s nimi snadno manipuluje. A nemusíme se obávat, že nevydrží. Kvalitní nářadí zvládne spoustu práce, dokonce odstraní i silnější větve.

Dalším typem zahradnické pily, bez kterého se neobejdeme, je univerzální oblouková pila k řezání suchého i syrového dřeva. Dá se s ní řezat i ve dvojici, takže s pilou zvládneme v případě potřeby nařezat i palivové dřevo.

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Ruční pily do zahrady

Ruční pily do zahrady