Vteřinová lepidla

Rubrika: Dílna

Jsou skvělými pomocníky, ale ne vždy. Nehodí se k lepení kůže, obuvi či polystyrenu. Nejsou vhodná na lepení mechanicky namáhaných spojů. A nelze s ním lepit PVC či jiné hladké plasty.

Lepidlo Loctite Super Attak Universal lze podle výrobce použít i pro lepení spojů, které pak odolají používání v myčce

Mezi praktická a oblíbená lepidla s rozmanitými možnostmi použití patří například vteřinová (sekundová) kyanoakrylátová lepidla. Hodí se především na menší opravy předmětů, jejichž spoje nebudou po slepení příliš namáhané, tedy například na slepení porcelánu či keramiky, drobnějších plastových předmětů, kůže, gumy, dřeva i kovu. Bez problémů s nimi přilepíte ucho k hrníčku nebo ozdobnou lištu na nábytek. Méně vhodné jsou na opravy bot nebo ulomených madel k zásuvkám u komody. K jejich nevýhodám patří, že po vytvrzení při ohybu praskají. Jsou rovněž nestálá ve vlhkém prostředí, trvalé působení vlhkosti snižuje pevnost lepidla a narušuje spoj. Požadované pevnosti docílíme lepením ploch do maximálně 1 cm2. Lepení větších ploch již tuto pevnost nezaručuje.

Pevnost spoje ovlivňuje i kvalita lepidla. Na nejlevnější neznačkové výrobky raději nespoléhejte. Pozor také na odvrácenou stránku základní výhody vteřinového lepidla: lepí opravdu rychle a pevně, takže může nastat problém nejen s nepřesně usazeným spojem, ale i s přilepenými prsty.

Vteřinová lepidla nabízejí výběr mezi různými typy a kromě univerzálních existují i speciální lepidla vhodná například na porcelán, sklo či kov. Právě taková je dobré mít k dispozici například na opravy nádobí, které pak snese nejen námahu běžného provozu, ale i mytí v myčce.

Vteřinová lepidla zpravidla umožní lepit alespoň několik typů materiálů, zcela univerzální však nejsou

Co je na trhu

V dílně určitě čas od času využijete i gelové vteřinové lepidlo, jehož nestékavá konzistence usnadní práci na hůře přístupných či svislých plochách. Tipem z této kategorie je například sekundové lepidlo Bison Super Glue Rocket v dávkovači. Je to velmi pevné a rychlé průhledné, univerzální tekuté kyanoakrylátové lepidlo, určené pro lepení hladkých, čistých a suchých povrchů. Umožňuje přesné a snadné dávkování bez rozlévání. Lze ho dávkovat po kapkách. Bison Super Glue Rocket lepí kovy, pryž, porcelán, dřevo, kůži, kartón, klenoty a plasty. Nehodí se naopak pro hliněné nádoby, PE, PP či silikony.

Speciální sekundová lepidla jsou oproti univerzáním vhodná pouze pro určité materiály, tedy například pro lepení skla se sklem či pro spojování kovů. Velký výběr sekundových lepidel pro různé způsoby použití zahrnuje i řada Loctite Super Attak, kterou vyrábí Henkel. Dlouhým aplikátorem pro těžce přístupná místa je vybaveno lepidlo Precision, na sklo je určen Glass, užitečný je i All Plastic k lepení všech typů plastů. Slepené prsty a špatně přilepené spoje můžete uvolnit pomocí Odstraňovače lepidla, který je také součástí řady.

Loctite Super Attak Power Flex Gel není jen rychlé a silné lepidlo, obsahuje gumu, která vytváří gelovou konzistenci lepidla, a proto nestéká ani na svislém povrchu. Kapka lepidla se vždy udrží na místě, kam ji nanesete. Příměs gumy také zajišťuje vysokou odolnost proti otřesům a nárazům, ideální tedy pro opravy obuvi.

Slepíte s ním porcelán, keramiku, dřevo, většinu plastů, pevnější kůži i korek.

Loctite Super Attak Universalkombinuje rychlost, sílu a odolnost vůči vlhkosti. Speciální receptura umožňuje vytvořit lepený spoj tak odolný vodě, že jej můžeme mýt v myčce na nádobí. Tato vlastnost předurčuje používat slepené věci i na místech, kde to dříve nebylo možné, jako je kuchyně, koupelna, či venkovní prostředí. Díky voděodolné receptuře je Loctite Super Attak Universal mnohem výkonnější než jiná sekundová lepidla. Dá se použít například na opravu prasklé sprchy, hrnečku, který poté můžete mýt v myčce, opravu potápěčských brýlí nebo poškozené trysky k zahradní hadice atd.

Náš tip

Pokud se vám slepí prsty vteřinovým lepidle, nebo jím poskvrníte opravovaný předmět, pomůže odstraňovač vteřinového lepidla. Je třeba postupovat trpělivě, nechat přípravek působit po dobu předepsanou v návodu a neodtrhávat prsty ani nepřesně přilepené spoje násilím. Nepropadejte panice, která může způsobit zranění.

 

Vteřinová lepidla