U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TROCHU JINÉ ZÁCHODY

Kategorie: Stavba | Autor: IVA TVRZOVÁ

S kadibudkou či suchým záchodem se už na chatě či chalupě nechcete smířit a splachovací WC vybudovat nelze? Nezoufejte, je tu ještě toaleta ekologická, kompostovací či chemická.

Každá má jiné přednosti a k provozu potřebuje jiné podmínky. Všechny se ovšem obejdou bez vodovodní přípojky a kanalizace. Některé vyžadují připojení k elektrické síti a instalaci větrací šachty. Důležitý je i způsob, jak se likviduje nebo využívá odpad. Někdy jako běžný fekální odpad (vyčerpat a odvézt, při malém množství vypustit do dostupné záchodové kanalizace nebo zakopat). Jindy se tuhý odpad přeměňuje na kompost (přímo v toaletě nebo mimo ni). Tekutý odpad se využívá ke hnojení zahrady, odvádí se do kanalizace, čističky nebo do vsakovací jímky. Nejpromyšlenější toaleta sama zlikviduje odpad téměř úplně – zbude jen trochu sušiny, která se vysype např. na kompost. Všechny toalety jsou z lehkého, ale pevného plastu, manipulace s nimi a umístění jsou snadné.

Kultivovaný suchý záchod

Začneme od toho nejjednoduššího. Chemickoekologická toaleta Provapo (výrobce BAPA Praha) svým hranatým tvarem připomíná suchý záchod, funguje ale s mnohem větším komfortem.

Do nádrže se přidává trochu vody a ekologické náplně, která zabraňuje vytváření plynů a toaletu dezinfikuje. Po každém použití se spláchne touto upravenou vodou, pak se uzavřou záklopky. Po naplnění se toaleta pomocí ručního čerpadla, jímž je vybavena, vyprázdní. Odpad se likviduje jako běžný fekální odpad, lze jej přidat i do kompostu.

Šířka nádrže je 52, 72 nebo 97 cm (na 200, 320 nebo 500 použití). Toaleta vyžaduje místnost s okénkem, nevadí jí mráz. Ceny se pohybují od 10 do 13 tisíc Kč.

Lehce přenosná chemická toaleta

Je lehká, skladná a lze ji velice snadno přemísťovat. Kromě chalup, chat, zahradních chatiček ji můžeme mít v karavanu, převézt do kempu nebo ji mít jako druhou toaletu v podkroví.

Chemické toalety Maronum, Platinum a Porta (dodává Campingaz Praha) mají rozměry zhruba 35 x 43 cm, výšku 30 až 39 cm. Sestávají ze dvou oddělitelných zásobníků – horního pro vodu na splachování (14 litrů) a spodního pro odpad (na 11, 14 či 20 litrů, tedy na 30 až 50 použití). Do odpadního zásobníku se přidává dezinfekční prostředek, který ničí bakterie, viry a zabraňuje tvorbě plynů. Do horního se nalije voda. Před každým použitím otevřeme záklopku, pak pomocí mechanické pumpičky spláchneme a záklopku uzavřeme. Po naplnění se zásobníky oddělí, odpadní zásobník se vyprázdní (nejpozději po týdnu). Ceny jsou od 1660 do 2490 Kč. Používáme speciální, biologicky odbouratelné sanitární prostředky. Odpad lze proto přidávat i do kompostu.

Kompostovací toalety

Ke svému provozu potřebují připojení k elektrické síti a instalaci ventilačního vývodu pro odvětrání pachů. Odpad přeměňují na kompost o malém objemu.

Biologická kompostovací toaleta Bio Let (výrobce Eko Delta Česká Skalice) pomocí zabudovaného topného tělesa odpařuje z odpadu přebytečnou vlhkost. Speciální humusový základ nasypaný do toalety přeměňuje odpad na kompost. Odvětrávání i topné těleso zůstávají stále zapnuty, při nepřítomnosti vypínáme topení. Toaleta musí být v místnosti s teplotou aspoň 18 °C. Při občasném používání stačí vyprázdnit toaletu i jednou za rok. Spotřeba elektrické energie a cena toalety: Bio Let Manual: 3 – 6 kW/den, 29 300 Kč, Bio Let Automatic: 4 – 7 kW/den, 34 000 Kč.

Ekologické toalety

Výrobky Separett (dováží a prodává Elia Praha, už mnoho let patří ke špičce. Švédský patent je založen na oddělení tuhého odpadu a moči pomocí rozdělení vnitřního prostoru toalety. Proto se nevytváří žádný zápach a není třeba žádné dezinfekce. Nutné je připojení na elektrickou síť (230 V) nebo zdroj 12 V a instalace ventilačního potrubí (do boku nebo nad střechu). Ventilátor, zabudovaný v toaletě, běží stále. Toaletu používají i muži vždy v sedě. Teprve po dosednutí na prkénko se odsune kryt zásobníku na pevný odpad. Spláchnout vodou stačí jednou za čas. Toalety jsou připevněny k podlaze nebo ke stěně. U typů Villa a Chalet se tuhý odpad hromadí ve vnitřním zásobníku (23 a 27 litrů), po vyzvednutí jej lze kompostovat, zakopat. Pro snazší manipulaci se dá do zásobníku vložit plastový nebo eko pytel – ten se v kompostu rozloží. Moč je z toalety odváděna hadicí – může se napojit na odpadní potrubí pod umyvadlem, svést do pískové vsakovací jímky, přírodní čističky nebo do nádrže. Nádrž Separett Ejektortank (50 l) po napojení na vodu smísí moč a vodu a lze jí přímo kropit. Při víkendovém provozu 4členné rodiny se toaleta zaplní asi za tři měsíce. Toaleta Villa – napětí 12/230 V, spotřeba 0,045/0,39 kW/den, cena 15 nebo 17 tisíc Kč. Toaleta Chalet – 12 V, 0,045 kW/den, 19 tisíc Kč.

Největší komfort nabízí typ Classic. Pomocí topného tělesa a ventilátoru odpařuje moč a vysušuje tuhý odpad. Ten přemění na sušinu, jež se přidá do kompostu, zakope nebo vyhodí do popelnice. Při víkendovém pobytu 4členné rodiny se vnitřní nádoba (43 l) zaplní za půl roku. Napětí 230 V, spotřeba 3 – 5 kW/den, cena 25 tisíc Kč. * Další informace najdete na: www.septum-elia.cz, www.campingaz.cz, www.ekodelta.cz, www.provapo.eu

Popisy k obrázkům

Ekologická toaleta Separett Villa

Chemická toaleta Porta

Toalety Separett oddělují moč a tuhý odpad

Autor fotografií: FOTO: ELIA, CAMPINGAZ

TROCHU JINÉ ZÁCHODY