Trámy jako zdobný prvek

Rubrika: Inspirace

Trámy, hambalky, kleštiny a pozednice. Chalupa jich je plná. Nemusí být pouze nosným prvkem v konstrukci střechy. Využijeme je k předělům místností či na ně zavěsíme dekorační předměty.

Vedou-li vazné trámy nad podlahou a výška stropu nám dovolí na ně položit druhou pochozí plochu, nemusíme je v podkrovní místnosti přeskakovat, ale poslouží ke zřízení úložných prostor pod podlahou, na vyvýšené pódium pro relaxaci, na hraní nebo na spaní. Dvouúrovňová podlaha navíc dodá místnosti na originalitě.

Inspirativních řešení je ale mnohem více. Systémy trámů někdy v bydlení trochu překáží. Když se však zamyslíme nad jejich dispozicemi a přizpůsobíme jim vybavení místností, vznikne útulné a pohodové místo, kde se nám dobře odpočívá, a klidně hodíme za hlavu fakt, že se tu poněkud hůře uklízí a utírá prach.

Na chalupách a v chatách trámoví neskrýváme jako v rekonstruovaných městských bytech. Naopak. Pečlivě je udržujeme, bráníme před napadením různými škůdci a vystavujeme je na odiv se všemi jejich prasklinami, záseky a truhlářskými prvky spojů, nad kterými se i po staletích tají dech.

Zavěšujme a dekorujme

Abychom ještě více zdůraznili romantiku prostoru, na trámy zavěšujeme vše, co jen zavěsit jde. V kuchyních nádobí, v pokoji dekorace, spoje trámů využijeme třeba pro zřízení knihovny. Trámy, které jsou v dosahu, můžeme využít jako odkládací plochu nebo poslouží coby výstavní panel našich sbírek. Při dodržení bezpečnostních předpisů lze trámy využít také k instalaci svítidel.

Špatně dostupná místa pod šikmou střechou mohou trámy rozčlenit nejen opticky. Po domluvě s truhlářem sem můžete nechat zhotovit uzavřené skříňky s klasickými dvířky nebo opatřené snáze přístupnými výsuvnými zásuvkami. Místa k ukládání není nikdy dost.

Péče o dřevo

Dřevěné trámoví potřebuje údržbu a ochranu před škůdci, jako jsou vlhkost, houby nebo dřevokazný hmyz. K tomu se hodí například Telurin, Bochemix nebo Lignofix. Aby si dřevo zachovalo svou krásu, je zapotřebí ošetřit jeho povrch tenkou vrstvou disperzního (Bakrylex, Tebas, Purlet) nebo lazurovacího laku (Lazurol, Unikol, Impranal). Obzvláště v koupelně je potřeba dřevo chránit proti vlhkosti, například některým z olejových systémů na přírodní bázi.

text: Helena Štětinová
foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Martin Mašín a archiv firem

Uložit

Uložit

Trámy jako zdobný prvek