Máte dobře nastaveno pojištění domácnosti?

Rubrika: Hospodaření

Lidé podceňují zabezpečení svých domovů. Často se stává, že mají pojištěnou nemovitost, ale nemyslí už na vybavení svého domu či bytu.

 

Škody způsobené atmosférickými srážkami, vytopení sousedů nebo požáry zaviněné neopatrnými kuřáky – to jsou nečekané události, které dokážou nepříjemně narušit chod domácnosti a zásadním způsobem nabourat rodinný rozpočet. Kromě živlů ohrožují naše domácnosti také zloději. Průměrná výše škody při vloupání se podle Slavia pojišťovny pohybuje kolem 55 tisíc korun.
„Často se stává, že lidé mají pojištěnou nemovitost, ale nemyslí už na vybavení svého domu či bytu. Případně si majetek pojišťují na neadekvátně nízké částky a zbytečně se tak vystavují riziku krácení pojistného plnění,“ upozorňuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

 

V zimě řádí přírodní živly
Vlivy zimy, mrazu a sněhu páchají v Česku každoročně škody v řádu stamilionů korun. Rekordní byl rok 2010, kdy vlivem zimních živlů vyplatily pojišťovny v rámci 51 tisíců pojistných událostí na pojistném plnění více než 1 miliardu korun.
„Zimní měsíce jsou rizikovější z mnoha důvodů. Sníh, mráz a led nekomplikují život jen řidičům, ale také majitelům domů. Přibývá havárií, dochází k velkým teplotním výkyvům, které mají neblahý vliv na stav a zařízení našich obydlí. Na konci zimy také dochází k povodním, které mají na svědomí velké škody,“ popisuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny. Správně nastavené pojištění dokáže všechna uvedená rizika spolehlivě ošetřit.

 

Jak se ochránit proti zlodějům
Riziko vloupání omezíte instalací bezpečnostních dveří, alarmů nebo kamer. A velmi praktické je také pojištění domácnosti. Úroveň zabezpečení neovlivní přímo výši pojistného, má však vliv na rozsah pojistného krytí, což se odrazí ve výši pojistného plnění v případě pojistné události. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění.
„Chaty a chalupy, které jsou přes zimu neobydlené, častěji lákají zloděje a vandaly. K vloupáním do domů a bytů dochází průběžně během celého roku, ale nejvíce případů je vždy zaznamenáno během prázdnin, kdy lidé častěji cestují,“ popisuje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

 

 

Velké škody může způsobit i přepětí v elektrické síti
Úder blesku je standardním živelním rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitost běžně pojistí. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti a poškodí majetek, aniž by na něm zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku, a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel zaplatí sám nebo se bude snažit náhradu škody vymáhat po dodavateli elektrické energie.
„Každoročně evidujeme případy, kdy bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Nejčastěji řešíme poruchy počítačů a televizí. Naše pojišťovna dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich variantách pojištění,“ uvádí Jan Vlček.

 

Odpovědnost členů domácnosti
V rámci pojištění domácnosti lze eliminovat také škody, které členové domácností způsobí dalším osobám. Každý odpovídá za své jednání a také za škody, které může způsobit. Přitom nerozhoduje, zda k nim došlo úmyslně, nebo nedopatřením či opomenutím. Stejné pravidlo platí, pokud někomu způsobíte újmu na zdraví. Škodu je třeba nahradit. Ručíme také za své děti a dokonce i za naše zvířata. Většinou se jedná o nehody, které jsou běžnou součástí našich všedních dní. Výše škod se může pohybovat v řádech stovek až desetitisíců korun.
„V zimě v rámci pojištění odpovědnosti často hradíme škody na zdraví a poničeném vybavení na sjezdovkách, v létě zase převažují škody cyklistů a dalších rekreačních sportovců, celoročně pak řešíme vytopené byty, rozbitá okna a rozbité zboží v obchodech,“ vysvětluje Jan Vlček.

 

 

Pozor na podpojištěnou domácnost
Při sjednávání pojištění je třeba dávat pozor, abyste svůj domácí majetek správně ocenili a do smlouvy s pojišťovnou uvedli jeho reálnou hodnotu. Často dochází k případům podpojištění.
„Průběžně je také nutné pojistné smlouvy aktualizovat. To platí zejména, pokud si pořídíte do domácnosti předmět, který její hodnotu výrazně navýší. Může jít například o cenný obraz nebo elektroniku. V případě podpojištěné domácnosti riskujete krácení pojistného plnění. Smlouvu je vhodné aktualizovat rovněž po každé větší rekonstrukci. Výši pojistné částky doporučujeme upravit podle nové hodnoty majetku. V případě nečekané události tak budete mít dostatek finančních prostředků na opravu či znovupořízení poškozených, zničených nebo odcizených věcí,“ doporučuje Vlček ze Slavia pojišťovny.

 

Tipy na co si dát pozor při pojištění domácnosti:

  • Zamyslete se, kterými riziky jste nejvíce ohroženi, a pak ověřte, zda vaše pojištění tyto škody opravdu zahrnuje. Některá specifická rizika vyžadují sjednání připojištění a nemusí být zahrnuta v základní nabídce (např. atmosférické srážky či povodeň).
  • Nejen rodinné domy, ale také opuštěné chaty a chalupy přes zimu lákají zloděje, zejména nacházejí-li se na odlehlejších místech. Pojištění domácnosti je v tomto případě dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek.
  • V rámci pojištění domácnosti je možné pojistit i garáž nebo kůlnu (např. Domov+ u Slavia pojišťovny).
  • Pojištění domácnosti nemusí krýt pouze škody, které vzniknou v našich domovech. Jeho prostřednictvím je možné ošetřit také odpovědnost za škody způsobené členy domácnosti třetím osobám činností v běžném životě.
  • Pokud dojde k havárii nebo jiné události kryté pojištěním, můžete kontaktovat asistenční služby, které vám pomohou problém vyřešit. Poradí jak postupovat, poskytnou kontakty na nejbližší řemeslníky a opraváře. Zkontrolujte, jaký stupeň asistence vaše pojištění nabízí, abyste věděli, jaké služby můžete v rámci pojištění bezplatně využít.
  • Cenu, kterou zaplatíte za pojištění domácnosti, ovlivňuje výše pojistného plnění a lokalita, ve které se nacházíte. I přesto za roční pojištění domácnosti v hodnotě půl milionu korun pohybuje v řádek stovek Kč, což za klidný spánek během celého roku určitě stojí.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SLAVIA POJIŠŤOVNA A ARCHIV

Máte dobře nastaveno pojištění domácnosti?