Nátěr plotu musí vydržet

Dřevěné ploty by mohly sloužit i jako testovací prostředí pro vyhodnocování kvality a trvanlivosti nátěrů na dřevo. Ať už je natřete čímkoli, nároky na výdrž lazur či barev jsou extrémní.

ochranný nátěr plotu

Použití lazury, oleje, laku či téru umožní zachovat a zvýraznit přírodní odstín dřeva. Takový nátěr se i snadněji obnovuje. Foto: Shutterstock

Ochranný nátěr dřevěných plotů se dělá v zájmu co nejdelší trvanlivosti dřeva a také proto, aby nebylo nutné obnovovat ochrannou vrstvu moc často. A mějte na paměti, že trvanlivost nátěru ovlivní nejen volba materiálu (barva, lazura, lak, olej), ale i jeho správné nanášení na podklad. U plotů hraje důležitou roli i to, zda se staví z už natřených komponentů, nebo se natírá až hotový, případně až za nějakou dobu. Zvolený typ laku či barvy by měl chránit dřevo před hnilobou a před působením povětrnostních podmínek. Tím prodlužuje jeho v každém případě omezenou životnost na co nejdelší dobu.

Od první vrstvy

Trvanlivost nátěru se odvíjí od základní vrstvy, platí to zvláště u dosud nijak neošetřeného dřeva. A velmi důležité je i jeho dokonalé vyschnutí. Na nedostatečně suchém podkladu lak či lazura oprýská a oloupe se. Vlhkost dřeva můžete změřit vlhkoměrem. Potížím lze předejít i volbou suchého teplejšího počasí pro práci.

Výdrž dřeva i soudržnost povrchu s nátěrovými hmotami posílí impregnace, která zároveň působí jako ochrana proti škůdcům. Volbou vhodné impregnace (dejte na doporučení výrobce nátěru, který volíte) docílíte ochrany před dřevokazným hmyzem i houbami a sjednocení nasákavosti podkladu.

Při natírání pak postupujte podle doporučení výrobce nátěrové hmoty, ať už jde o dobu schnutí první vrstvy, případně její přebroušení před nanesením druhé vrstvy. To leckomu přijde zbytečně pracné, ale broušení je jednou z cest k vylepšení výsledného vzhledu i soudržnosti a trvanlivosti nátěru.

nanášení krycí barvy na plot

Volíte-li krycí barvu, připravte se na nutnost náročnější údržby takto ošetřeného dřevěného plotu. Foto: Shutterstock

Čím natírat

V naprosté většině případů se majitelé dřevěných plotů snaží zachovat přírodní odstín dřeva. Je to hezké, ale i praktické, protože degradace je samozřejmě mnohem patrnější u krycích barev, stejně jako rozdíl mezi opravenými a původními místy. Ale samozřejmě existují i vyznavači bílých, modrých či zelených plaňkových plotů a domu může dodat takové oplocení originální vzhled. Jen je nutné počítat s pracnější údržbou a obnovou barevně natřeného dřeva.

Na ploty lze tedy použít bezbarvé laky a lazury, ale i krycí barvy, ať už syntetické, nebo vodou ředitelné. Ekologickou variantou jsou přírodní oleje. Nemají až tak velkou krycí schopnost jako například silnovrstvé lazury, ale dobře se vsakují do dřeva a krásně oživí vzhled plotu.

Zajímavou a rovněž ekologickou variantou je dřevní tér (dřevní dehet). Je vhodný pro nátěry dřevěných staveb, které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy. Nanáší se štětcem, nejlépe v teplém slunném počasí, kdy se rychle vsakuje a zasychá. Nehoblovaný povrch natíráme alespoň dvakrát a každou další vrstvu vždy až po zaschnutí té předchozí. Dřevní tér se ředí terpentýnem nebo lněným olejem.

Dobré rady

  • Obvykle se nevyhnete hnití dřeva v místech, kde jsou hlavice vrutů a šroubů a další kovové kotvicí prvky. Volte takové, které nekorodují, případně zapouštějte hlavy šroubů do dřeva.
  • Chraňte dřevěné kůly a sloupky tak, aby do nich nezatékala voda shora, například pomocí plechových stříšek nebo krytů z asfaltové lepenky.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Nátěr plotu musí vydržet