Výběr drtiče větví

Mnoho chalupářů a zahrádkářů využije prvních jarních měsíců k prořezu větví či náletových dřevin na zahradě a v okolí domu. Účinným pomocníkem pro tyto práce jsou zahradní drtiče větví.
Drtiče větví a dalšího zahradního odpadu se dají sehnat již za několik tisíc korun. Cena je odstupňována v závislosti na použitém řezném systému, výkonu či značce přístroje. U jednotlivých prodejců na internetu či v kamenných obchodech se mohou ceny výrazně lišit.

Nožový systém
Přístroj založený na nožovém systému funguje na jednoduchém principu: větev je přitlačována na kotouč a ten ji otáčením postupně seká, plátek po plátku, na menší kousky, někdy se jim říká také štěpky. Nožové drtiče můžete koupit už za tři tisíce korun.
Jednotlivé typy nožových drtičů se od sebe liší v tom, zda je přístroj schopný podávané větve automaticky vtahovat dovnitř, nebo mu musíte pomoci vlastními silami.

NÁŠ TIP:
AL-KO TEC 2500 R
Drtič disponuje nožovým a samovtahovacím systémem. Zpracuje větve do průměru 45 mm a pomocí dvojité izolační stěny je hlučnost snížená o 25 procent oproti standardním přístrojům.
Cena: cca 4000 korun

AL-KO TEC 2500 R

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frézovací válec
Zatímco nožový mechanismus větve a další materiál postupně seká, frézovací válec funguje jinak, jeho funkce totiž spočívá ve strouhání a drcení vloženého odpadu na jemnou drť. Jde o výkonnější systém vhodný i na tvrdé větve, současně ale také dražší, ceny zde začínají na cca 6 tisících korun.

NÁŠ TIP:
Drtič větví Bosch AXT 25 D
Drtič zahradního odpadu s velkým drticím výkonem. Optimalizovaný sekací systém s frézovacími válci umožňuje enormní drticí výkon – až 190 kg/h při větvích o tloušťce až 40 mm.
Cena: cca 9000 korun

Bosch AXT 25D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejdůležitější pro výběr drtiče je rozloha zahrady a také to, jaký materiál bude při zpracování drtičem převažovat. U menší zahrady vystačíte s levnějším modelem drtiče s nožovým systémem, pro větší plochu a náročnější údržbu je lepší pořídit si drtič s výkonnějším frézovacím válcem.
Nožový mechanismus zvládne měkčí rostlinné zbytky a mladší, tenké větvičky. Frézovací válec je vhodný na větší větve.  V případě velké zahrady hraje ve prospěch modelu s frézovacím válce také jeho tišší chod. Nožový systém je poměrně hlučný.
Výhodou drcení zbytků ze zahrady je i možnost jejich dalšího využití. Jemná drť je vhodná na kompostování a šťepky  je možné použít jako palivo do krbových kamen nebo jako náhradu za mulčovací kůru.
Výběr zahradních drtičů najdete například na www.mall.cz.

NÁŠ TIP:
Black&Decker GS 2400
Zahradní elektrický drtič GS 2400 s mechanismem pro sekání a drcení větví až do průměru 40 mm a možností opačného chodu drtiče, což umožňuje rychlé a snadné uvolnění zaseknutých větví.
Cena: cca 6000 korun

BD GS 2400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: MALL

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Výběr drtiče větví