U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Termostatická hlavice

Kategorie: Teplo domova | Autor: -iri-

Recept na kvalitní regulaci:

Termostatické ventily na radiátorech ústředního topení představují velice účinný prostředek při regulaci spotřeby tepla v místnosti. Je jen zapotřebí vědět, jak je používat.

Radiátorové ventily s termostatickou hlavicí nabízejí oproti tradičním kohoutům výrazně lepší řízení dodávky tepla a tím i významnou úsporu nákladů ve výši až 30 %. Pracují automaticky, ihned totiž dokáží reagovat na potřebu tepla v místnosti. Nenechte se mýlit, že jde o pár stupňů. Přetápění místnosti byť jen o 1 °C znamená navýšení spotřeby paliva až o 6 %. Na rozdíl od klasických, tzv. dvojcestných kohoutů, jejichž regulační schopnosti jsou omezené, dokáže termostatický ventil ohlídat stálou teplotu v místnosti, a to plynulou regulací přítoku teplé vody do radiátorů. Reaguje totiž nejen na změnu venkovních podmínek, ale i na případné tepelné zisky v místnosti (např. sluneční záření, teplo produkované spotřebiči apod.). Podle potřeby pak přivírá nebo otevírá přívod tepla do radiátoru.

Jak to vlastně funguje?

V termostatické hlavici je tzv. vlnovec s malým množstvím média, které využívá skutečnosti, že působením tepla se látky roztahují a v chladu naopak svůj objem zmenšují. Jakmile se tedy v místnosti s termostatickou hlavicí zvýší teplota nad nastavenou mez, látka v hlavici zvětší svůj objem, zatlačí kuželku ventilu tak, aby se snížil nebo dokonce zastavil průtok teplé vody radiátorem. Pokud se naopak v místnosti vzduch ochladí, medium v hlavici zmenší svůj objem, což vede k uvolnění kuželky ventilu tak, aby mohla do radiátoru opět proudit teplá voda. Příslušné řídící čidlo je umístěné v termostatické hlavici, ta proto nesmí být zastíněná nebo osluněná a musí kolem ní volné proudit vzduch. Ještě přesněji pracují termostatické ventily, které mají čidlo mimo hlavici, umístěné v optimálním místě vytápěné místnosti. K dostání jsou rovněž termostatické ventily s programovatelným režimem, kde všechno probíhá automaticky a plynule. O průběžné udržování tepelné pohody se již majitel bytu nemusí starat. Kvalitní ventil moderní konstrukce pracuje s rozsahem 2 K, to znamená, že při poklesu teploty vzduchu o 2°C umožní průtok vody otopným tělesem v množství odpovídajícím výpočtovému výkonu otopného tělesa. Teplotu vzduchu tak dokáže udržovat na stejné výši s přesností 1 °C. Zásadní chybou obsluhy je nastavování termostatických hlavic do krajní polohy, tj. na nejvyšší nebo naopak na nejnižší teplotu. Funkce termostatu se tak omezí nebo zcela vyřadí z provozu. Nepracuje-li ventil delší dobu (je-li neustále v jedné z krajních poloh), může působením vody dojít k jeho poškození, nebo ke zkrácení životnosti.

Důležitá je motivace

Aby uživatelé bytů mohli termostatické ventily správně používat, měli by v první řadě znát jejich význam a funkci, musí tedy vědět o výše popsaných zásadách, a musí mít také dostatečný a silný motiv, který by je vedl k hospodaření s teplem. Tímto motivem je ve vícebytových domech skutečnost, že úhrady za vytápění se vypočítávají podle skutečné spotřeby tepla a ne jednotné za metr podlahové plochy, jak je tomu u nás stále ještě zvykem.

Pozor na netěsnosti!

Za výrazné zhoršení klimatu v místnosti mohou velice často i spáry ve zdivu a štěrbiny v oknech. Kontrolujte proto pravidelně okenní izolaci. Netěsná okna mohou prodražit účty za teplo až o 10 %. Ke snížení výdajů za teplo přispějí rovněž dvojitá skla v oknech, případně dodatečné připevnění průhledné izolační fólie na okenní rám.

Jak správně větrat?

Čerstvý vzduch osvěžuje, za určitých okolností však může být drahý: kdo má při zapnutém topení neustále pootevřené okno, plýtvá drahou energií a tím i penězi. Permanentní výměna vzduchu snižuje teplotu místnosti a nutí otopná tělesa neustále topit. Zvláště u otopných těles pod okny uniká stoupající teplo rychle ven. Větrejte proto třikrát až čtyřikrát denně krátce, ale důkladně. Nastavte přitom termostatické ventily na minimum a otevřete okna dokořán. Už čtyři minuty stačí k tomu, abyste dovnitř přivedli tolik čerstvého vzduchu, kolik spotřebuje člověk za jednu hodinu, následně je možné opět okna uzavřít a topení znovu otevřít.

Termostatická hlavice