U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor:

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku) a zdobení pomocí speciálních mramorovacích barev. V dalších číslech to bude například zdobení předmětů jednoduchým motivem i složitějším obrázkem ruční kresby nebo pomocí tiskátek či fládrování (falešná kresba dřeva). Dnes vám ukážeme mramorování štetcem, které imituje skutečný mramor.

6. Mramorování II.

Pracovat budeme na podkladu z lesklé nebo pololesklé olejové barvy. Další barvy se mají po podkladu rozetřít, ne do něj vsáknout. Existuje řada druhů mramorů, lišících se barvou i kresbou. Nejlepší je prohlédnout si skutečný kámen, abychom strukturu vystihli co nejlépe. Barevné kombinace můžeme vyzkoušet různé.

Potřebujeme: olejové barvy (na podklad bílou, dále například ultramarínovou a okrovou), terpentýn, lesklý lak, menší kulatý štětec, slabý štěteček, tupovací kartáč.

POSTUP

1Povrch natřeme bílou pololesklou barvou. Smícháním ultramarínu a okru s trochou terpentýnu získáme husté barvy krémové konzistence, které naneseme střídavě ve větších plochách nepravidelně na bílý podklad.

2 Ještě mokré barvy přetupujeme tupovacím kartáčem.

3 Slabý štěteček namočíme do terpentýnu (který naruší lesklé olejové barvy) a na mokrém nátěru uděláme lehce několik šikmých, křivících se tahů.

4 Štěteček namočíme do ultramarínu (s terpentýnem) a každý tah obtáhneme. Tím mramorování zdůrazníme. Po zaschnutí barev povrch přelakujeme.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů