U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: Obsah | Autor:

téma „lepidla“ se na naše stránky vrací se stejnou pravidelností jako každé jaro čápi z Afriky anebo jako nešikové Pat a Mat na televizní obrazovky, aby názorně předvedli, jak „umí“ zaručeně slepit všechno se vším. I v tomto odvětví stavební chemie pozorujeme vývoj. Zatímco můj děda většinou používal klih, který rozpouštěl v hrnku na kamnech, dnes máme na každý materiál od papíru po cihly jiné lepidlo a zda je výsledek úspěšný či neúspěšný, je především věcí správného výběru. A k tomu je třeba znát či aspoň přibližně odhadnout vlastnosti lepených věcí, jejich složení a poréznost. A také je dobré zachovat čistou hlavu a práci si dobře promyslet. Zbrklost se nevyplácí.

Vzpomínám, jak nám asi před deseti lety na redakční poradě ukazoval náš bývalý kolega svou ruku. O víkendu cosi kutil a v dlani si přidržel lepený kousek plastu, lepidlo steklo a než si stačil připravit podklad, ve vteřině ztuhlo. Žiletkou horko těžko odpreparoval předmět z kůže. Ztvrdlé hrbolky chemikálie se mu podařilo postupně sloupat během následujících dní.

Co to ale bylo oproti pohromě, která se odehrála přímo před mýma očima vmém vlastním bytě? Tehdy oba synové asistovali mé drahé polovině při montáži dřevěné skříňky do výklenku nade dveřmi. Montážní pěna, která byla vybrána jako nejlepší prostředek pro zaplnění nepatrné škvíry mezi skříňkou a křivou zdí, ukázala, kdo je u nás doma pánem. Vmžiku vypěnila na zeď, napadala na podlahu, skapala do vlasů a na kalhoty staršího synka a zatímco bez zábran okamžitě tvrdla, mladší syn z radosti nad neobvyklým dobrodružstvím do ní ponořil obě dlaně. Zbytek dne jsme tedy měli o zábavu postaráno.

Pokud si podobný příběh vybavíte také, budete asi na naši soutěž o balíček lepidel, kterou najdete uvnitř dubnového vydání, pohlížet se zvýšenou ostražitostí. Je to však otázka úhlu pohledu. Viníkem drobných nehod není výrobek, ale člověk. Dost často se dá lecčemu předejít – stačí si nejdříve přečíst návod na použití. A nebo aspoň náš časopis. Pěkné jaro! Martina Lžičařová šéfredaktorka

Popisy k obrázkům

Milí čtenáři,