U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Řekni mi, zrcadlo …

Kategorie: Dílna | Autor:

Chcete věnovat hezký, praktický, vlastnoručně vyrobený dárek? Co byste řekli zrcadlu s dekorativním rámem?

Za základ poslouží menší zrcadlo s hladkým širokým rámem bez povrchové úpravy. Takové koupíme v prodejnách s výtvarnými potřebami nebo třeba v IKEA (zrcadlo MALMA, 26 x 26 cm, rám z neupravené masivní borovice, 59 Kč).

   Dřevěný rám se dá pojednat mnoha způsoby – přímo na dřevo nebo na barevně provedený podklad ozdobit kresbou, malbou přes šablonu, ubrouskovou technikou, pomocí tiskátek, ale také polepit skleněnou mozaikou, korálky,… Perfektní provedení některých technik vyžaduje určitou zkušenost, ale většinu zvládne i šikovný začátečník.

   V Chataři & chalupáři č. 10 jsme si ukázali výrobu tiskátek a práci s nimi. Na zrcadlo budou stačit dva příbuzné motivy.

Popisy k obrázkům

1 Připravíme si tiskátka, textilní barvy, podložku na roztírání barev, štětce a papír. Rám musí být čistý a suchý.

2 Na podložce rozetřeme zvolené barvy. Na výsledném obrázku hezky vypadají jemné barevné přechody. První otisk je na papír, teprve druhý na rámeček.

3 Předem máme rozmyšlené umístění motivů, jejich množství a barevnost. Po důkladném uschnutí barev rám přelakujeme bezbarvým matným lakem.

Na dřevěném rámu se dobře uplatní i ubrousková technika (dekupáž). Stejným způsobem můžeme ještě dekorovat květináč, vázu apod., které budou stát poblíž zrcadla

Podkladový nátěr a obrázkový motiv je dobré barevně sladit. Pokud předem známe umístění zrcadla v interiéru, barevnost a dekor tomu přizpůsobíme

Autor fotografií: FOTO PV A ARCHIV, REALIZACE A . JILEMNICKÁ A I. BERÁNKOVÁ

Řekni mi, zrcadlo …