U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Teplo od země: zdravé, příjemné, ekonomické

Kategorie: Teplo domova | Autor: Vít Straňák

Tradiční radiátory místnost přehřívají: teplý vzduch stoupá a chcete-li, aby vám bylo teplo na nohy, můžete si na palandě u stropu zřídit saunu. Jestliže zvolíte podlahové topení, bude všechno jinak.

Zatímco při vytápění teplovodními radiátory musíte počítat s tím, že teplota u stropu bude zhruba o 8 °C vyšší než u země, při podlahovém vytápění bude u země asi o 3 °C tepleji než u stropu. Protože tepelnou pohodu organismu ovlivňují nejvíce právě nohy, vychází srovnání jasně: u podlahového topení můžete mít u země 20 °C a u stropu jen 17 °C, ale radiátory vám stejný pocit tepla od nohou nabídnou jedině tehdy, když bude u stropu 28 stupňů! A ještě něco: nižší teplota v místnosti méně vysušuje vzduch. Když teplo stoupá přirozeně z podlahy, je také proudění vzduchu méně intenzivní a nevíří se tolik prach. Přičtěte estetickou stránku a skutečnost, že vás radiátory ani trubky neomezují při rozmisťování nábytku. Pokud myslíte ekologicky, může vás na podlahovém topení zaujmout použití alternativních zdrojů energie – především tepelných čerpadel. Že vás zajímá jen ekonomické hledisko? Prosím: nižší náklady na vytápění a zvýšení tržní hodnoty domu či bytu.

Z nevýhody výhoda

Chcete mít doma keramickou dlažbu? Její odpůrci často poukazují na to, že jde

o podlahu studenou. Pocit chladu při chůzi po dlažbě může být příjemný v létě, ale co naplat – v našich zeměpisných šířkách se skoro půl roku topí! Právě tady je řešením instalace vytápění do podlahy: keramika má nízký tepelný odpor, takže se vzduch podlaffbvým topením rychle prohřívá. Výhodou je i skutečnost, že dlažba teplo akumuluje a není tak citlivá na výkyvy teplot. Když připočtete takřka bezúdržbový provoz a elegantní vzhled místnosti, který nenarušují radiátory, odpověď je nasnadě: chcete-li dlažbu i komfort bydlení, zvolte podlahové topení.

Dřevo není překážkou

Dnes ovšem není problém instalovat podlahové topení i pod dřevěnou podlahu. Musíte jen zajistit, aby nedošlo k překročení maximální povrchové teploty dřevěné podlahy (27 °C). U elektrického podlahového topení (topné fólie, rohože nebo kabely) k tomu stačí termostat s podlahovým senzorem. U teplovodního podlahového topení je nutno teplotu přiváděné vody regulovat v rozsahu 35 až 45 °C, aby se dřevěná podlaha nepřehřála a neponičila. Při výběru dřeva byste se však měli vyhnout masivním bukovým parketám: jde o dřevo velmi neklidné, které by vlivem tepla mohlo pracovat. Parkety by také měly být pokud možno bez suků. Pokládáte-li dřevěnou podlahu jako lepenou k podkladu, rozhodně lze doporučit parkety kratších a užších rozměrů: objemové změny dřeva potom nejsou tak výrazné a snižuje se riziko, že vlivem změny teplot a vlhkosti vzniknou spáry. U plovoucí podlahy.se dá nebezpečí vzniku spár eliminovat pružným neoprenovým páskem mezi lamelami (aplikuje např. firma Junckers). Podlaha pak působí originálním námořnickým dojmem. Každopádně se však vyplatí odborná pokládka.

***

Sedm argumentů pro

– příjemný pocit tepla od země

– výrazně nižší náklady na vytápění

– minimální rozdíl teplot u podlahy a u stropu

– ve srovnání s radiátory méně vysušuje vzduch a nevíří prach v místnosti

– interiér nehyzdí radiátory ani trubky

– umožňuje využití alternativních zdrojů energie (např. tepelných čerpadel)

– zvyšuje tržní cenu nemovitosti

Teplo od země: zdravé, příjemné, ekonomické