U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BATERIE

Kategorie: Hospodaření | Autor: ZI

Fotoaparát, hodinky, dětský vláček, radiobudík, mobilní telefon, kapesní počítač, přenosný CD/MD přehrávač, videokamera, kuchyňské hodiny… Co mají společného? Přenosný a na síti nezávislý zdroj energie v podobě baterií.

Když jsme se ptali, podle čeho vybíráte baterie při nákupu, dozvěděli jsme se, že rozhodujícím kritériem je cena. “Laciné stačí, poslouží stejně jako ty drahé,” zněla nejčastější odpověď. Občas jsme slyšeli: “Neriskuji, když jsou předepsané nějaké lepší baterie, např. do fotoaparátu, ale jinak se spokojím s obyčejnými.” Při procházce mezi regály obchodů se neubráníme dojmu, že všechny ty “Ultra Super Plus” v blyštivě kovových obalech jsou určeny do nějakých zvláštních přístrojů, které doma nemáme. Jsou baterie opravdu tak zvláštní, jak vypadají? A je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl?

Odkud se bere energie

Baterie se liší především v tom, co nevidíme – chemickým složením galvanických článků, ve kterých chemickou reakcí vzniká elektrická energie. Každý článek se skládá ze dvou elektrod, ty jsou ponořeny do chemických roztoků – elektrolytů. Mezi těmito dvěma elektrodami pak vzniká napětí. To jsou ovšem informace nad rámec normálních potřeb. Většinou nás existence článků začne zajímat až v okamžiku, kdy hodinky dotikají, vláček dojezdí…

Ne každá baterie se hodí do všech přístrojů

Nejlevnější, aspoň na první pohled, jsou tzv. spotřebitelské zinkové (zinko-uhlíkové nebo zinko-chloridové) články s kyselým elektrolytem. Lze je doporučit do přístrojů s průměrným proudovým zatížením, tzn. tam, kde není potřeba dlouhodobě velké množství energie. Zinkové baterie jsou v ČR prozatím nejprodávanějším typem. Chce-li člověk ušetřit, musí si paradoxně koupit dražší článek: alkalický nebo ultra-alkalický. Alkalické baterie dokážou poskytovat energii spotřebičům s vyšší zátěží i potřebou konstantního proudu. Navíc neobsahují těžké kovy (rtuť, kadmium) – jsou tedy šetrné k životnímu prostředí a jsou i bezpečnější, neboť jsou lépe chráněné proti vytečení chemického roztoku. Nenechte se hned na začátku odradit jejich dvoj- až trojnásobnou cenou. Nové druhy vydrží 10x až 12x déle než běžné zinkové baterie. Jejich dlouhá doba provozu vám šetří peníze. Pro speciální použití existují např. baterie lithiové, určené pro přístroje s extrémně vysokým odběrem proudu (do fotoaparátů, videokamer, CD přehrávačů apod.) nebo naopak s nízkým odběrem proudu na bázi oxidu stříbra (do hodinek, kapesních kalkulaček, budíků, svítilen).

Budoucnost patří nabíjení

Nový vývojový typ představují nabíjecí baterie (jsou to vlastně akumulátory). Už slovo “nabíjecí” napovídá, že nabízejí možnost opakovaného použití. Při vybití je vložíte do nabíječky, opět připravené pak vyndáte, aby nedošlo k jejich “přebíjení”. V nejnovějším nabíjecím systému Power Bank existuje pojistka Delta V, která v okamžiku úplného dobití baterií celý systém uvede do provozu s udržovacím proudem. Tady můžou zůstat baterie permanentně připravené neomezeně dlouhou dobu bez nebezpečí poškození při udržení maximální kapacity proudu (O nabíječkách se systémem stálého nabíjení baterií NiCd a NiMH jsme psali v č. 5/2001.). K opakovanému použití jsou určeny nikl-kadmiové (NiCd) a nikl-metal-hydridové (NiMH) baterie. Jsou sice nejdražší a při pořízení nabíječky zaplatíte dalších asi 1000 Kč, ale proces dobíjení můžete u nikl-kadmiových zopakovat až 1000x při téměř stejné výkonnosti a pak ještě 1500x do snesitelné míry, u nikl-metal-hydridových je maximální počet dobíjecích cyklů asi 500 při stejné výkonnosti a asi 700 do úplného znehodnocení baterie. V klasické nabíječce by oba typy neměly být déle než jeden den. NiCd jsou vhodné do přístrojů s vyšším odběrem proudu (např. videokamery), NiMH jsou určené do mobilních telefonů. Nabíjecí jsou i nejmodernější typy lithiových baterií: lithium-ionové (LiIon) a lithium-polymerové (LiPol). LiIon poskytují ještě více energie při ještě vyšším napětí. Počet nabíjecích cyklů se pohybuje kolem tisíce, doba nabíjení je zhruba 2,5 hodiny. Díky své konstrukci jsou z hlediska ekologie nejšetrnější: stárnutím se v nich toxicita použitých chemikálií snižuje. Název lithium-polymerovým bateriím “dala” nová konzistence elektrolytu. Už nejde o kapalný roztok, ale polotekutý gel nebo tuhý polymer. Tato technologie se začíná používat i u dalších vyjmenovaných typů článků. Výsledkem jednodušší konstrukce jsou menší velikost a nižší váha. Při stejných rozměrech jako NiCd tak baterie LiPol nabízí čtyřnásobnou kapacitu energie. Její nevýhodou zatím zůstává malý počet nabíjecích cyklů – asi 200.

RADY ODBORNÍKA

* Tam, kde můžete volit energii z elektrické sítě, upřednostněte ji před bateriemi – šetříte životní prostředí.

* Potřebuje-li přístroj více baterií, je vhodné je vyměňovat všechny najednou.

* Baterie skladujte v chladu (spodní zásuvka v chladničce), déle vydrží.

* Baterie si nekupujte do zásoby. U nepoužívaných baterií dochází k samovybíjení.

* V přístrojích dodržujte předepsaný typ článků.

* S použitými bateriemi nakládejte jako s nebezpečným odpadem, tzn. nerozebírejte je a vyhazujte pouze na určená místa.

BATERIE