Čím řezat plasty

Rubrika: Dílna

Čas od času je třeba zkrátit plastovou odpadní trubku, upravit rozměr podlahových lamel nebo okenního parapetu z plastu. Práci vám usnadní správná volba pily či jiných řezných nástrojů.

pro občasné řezání plastů postačí list pilky na železo

Při různých pracích na chalupě se s nutností řezání plastových materiálů nesetkáte zase až tak často, abyste kvůli tomu museli kupovat speciální nářadí. Určitě však má smysl mít v dílně po ruce příslušné listy do ruční nebo kmitací (přímočaré) pily a také řezné kotouče, kterými lze plasty dělit na okružní pile nebo pomocí úhlové brusky.

Na železo i na plasty

Pro občasné řezání plastů vám postačí pilka na železo. Například tradiční český výrobce Pilana má v nabídce pilové listy na kov z legované oceli i z vysoce legované rychlořezné oceli, případně list s oboustranným ozubením z vysoce legované rychlořezné oceli. U těchto listů výrobce uvádí, že jsou kromě ocelí či barevných kovů vhodné také na řezání plastů.

s materiály z plastů si poradí i nástavce na univerzální nářadí (dremel)

Větší objem práce (např. přířez plastových palubek či kompozitových terasových prken, střešní krytiny z plastů, instalace odpadů, řezání polykarbonátových desek atd.) nebo řezání složitějších tvarů (vlnovky, oblouky, kruhové otvory) vyžaduje i nářadí s vyšším výkonem a snazší manipulací při řezu.

Prospěšnou pomocnicí může být v drtivé většině zmíněných případů přímočará kmitací pila. Je vhodná spíše na kratší a různě tvarované řezy, vzhledem k rychlosti kmitání a způsobu pronikání pilového listu do materiálu není ideální pro jemnou práci. Při řezání určitých typů plastů může vytvářet otřepy nebo strhávat případnou vrstvu laku z okolí řezu. Zkušení kutilové to řeší olepením okolí řezu malířskou páskou, která takovému poškození zamezí.

Chcete-li „kmitku“ použít pouze k jednorázovému zkrácení odpadní trubky nebo plastového žlabu, lze do ní nasadit v podstatě jakýkoli typ listu včetně levného výrobku z hypermarketu. Při větším množství materiálu k řezání nebo pravidelné práci s plasty se však rozhodně vyplatí pracovat s listy, které jsou pro řezání plastů určeny. Obvykle jde o víceúčelové listy, například listy s destičkami ze slinutých karbidů, s nimiž můžete kromě dřeva a plastů řezat i kov nebo keramické obklady.

kotouče vhodné na řezání plastů existují i pro ruční a stolní kotoučové pily

Univerzální značkové pilové listy bývají nejdražší, zvažujte tedy, zda se víc vyplatí použít drahý list, nebo při jednorázové práci raději „odepsat“ levný. Pro snadnou, přesnou a bezpečnou práci však raději investujte do kvality.

Velký i malý kotouč

Na plasty ovšem můžete vyrukovat i s řezným kotoučem. Například pro úhlovou brusku (flexu) jsou na trhu různé typy řezných kotoučů, které si kromě plastů poradí i s dřevem, barevnými kovy nebo plechy. Kotouč na plasty (resp. kotouče, které zvládnou i plasty) seženete i k okružním pilám. Sada řezných kotoučů na řezání v plastu je i součástí systému nářadí Dremel.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, Thinkstock a archiv firem

Čím řezat plasty

Uložit

Čím řezat plasty