Systémové omítky Ytong hřejí a chrání před hlukem i plísněmi

Rubrika: Market

Jednou z předností vnitřních vápenocementových omítek Ytong je skutečnost, že zlepšují tepelněizolační vlastnosti stěn. Navíc díky vysoké paropropustnosti snižují riziko vzniku plísní. Při práci s nimi realizační firma nebo stavebník ocení i snadné zpracování, vysokou vydatnost a pevnost.

Tyto omítky dokonale ladí s prodyšností zdiva Ytong a Silka. Uživatelé domu či bytu potěší jejich dobré tepelněizolační vlastnosti: (tepelný odpor λ10 s hodnotou 0, 13 W/m.K). Ty jim dodává speciální lehčená složka z recyklovaného skla. Díky nízkému součiniteli tepelné vodivosti a vysoké paropropustnosti (faktor difuzního odporu μ ≤ 7) se u stěn omítnutých těmito systémovými omítkami investor nemusí obávat ani vlhkosti a plísní.

Vnitřní omítku Ytong (s technickým názvem Ytong BASE TP600) lze aplikovat jako jednovrstvou (jednodruhovou) či vícevrstovu (ze dvou různých typů omítek). V případě aplikace vícevrstvé omítky doporučuje společnost Xella provést druhou (finální) vrstvu z Ytong vnitřní stěrky hlazené. Tato kombinace má řadu výhod – vnitřní omítka Ytong je vysoce prodyšná, vyztužená vlákny a vyniká výbornými tepelněizolačními vlastnostmi. Sádrová stěrka má extra hladký povrch a zajišťuje hygienickou čistotu prostředí.

Vnitřní akustická omítka Ytong zlepšuje akustiku stěn a stropů

Akustická vápenocementová jádrová omítka s technickým názvem Ytong BASE GP600 je vhodná pro ruční i strojní zpracování a používá se k vytváření vnitřních jádrových omítek pod štukové omítky a stěrky stěn a stropů s požadavkem na hlukový útlum. Obvykle se kombinuje s pórobetonovými tvárnicemi Ytong o objemové hmotnosti ≥ 400 kg/m3, ale je vhodná i pro aplikaci na vápenopískové tvárnice, cihly, beton nebo štěpkocementové desky.

Pro zákazníky a partnery společnosti Xella je klíčové a podstatné, že u stěny z příček Ytong Klasik tl. 100 mm na maltu Ytong, oboustranně omítnutých akustickou omítkou Ytong tl. 15 mm, vychází hodnota Rw(C, Ctr) = 42, u stěny z příček Ytong Klasik tl. 125 mm vychází hodnota Rw(C, Ctr) = 44.

“Systémové řešení s vnitřní akustickou omítkou Ytong plní u stěn z příček Ytong Klasik šířky 150, 200 a 250 mm mezi obytnými místnostmi požadavky současné akustické normy, a díky akustickým tvárnicím Silka je společnost Xella schopna vyhovět i potřebám pro vyšší akustický útlum,” říká Ing. Martin Mihál, vedoucí oddělení technické podpory Xella CZ/SK..

Práce s akustickou omítkou Ytong je jako u jiných omítek Ytong a Silka jednoduchá a snadná. Pokud tvoří podklady pro vnitřní akustickou omítku Ytong pórobetonové zdivo Ytong nebo vápenopískové tvárnice Silka, není třeba na tyto stěny provádět přednástřik nebo penetraci. Stejná je situace u podkladu z cihel. U betonu není nutná penetrace, ale přednástřik ano.

I u vnějších stěn by zákazník měl sáhnout po systémovém řešení a pracovat kromě zdiva Ytong nebo Silka také s vnější systémovou tepelněizolační omítkou Ytong (s technickým názvemYtong BASE TP400). Kromě toho, že zvyšuje tepelněizolační vlastnosti stěn, napomáhá i odstraňovat vlhkost ze stavby. Navíc snižuje riziko vzniku plísní na povrchu stěn a uvnitř konstrukce a zrychluje finální úpravy stěn. U fasád je základem kvalitní podklad a ten má majitel domu díky kombinaci zdiva Ytong a Silka a systémové vnější tepelněizolační omítky Ytong hotový.

Komerční prezentace

Systémové omítky Ytong hřejí a chrání před hlukem i plísněmi