Vlastní bydlení s minimálními náklady

Rubrika: Market

Bydlení v minidomku na kolečkách patří k trendům posledních let. Kdo jsou jejich obyvatelé a jak vypadají tato úsporná stavení uvnitř?

Moderní minidomky, označované anglickým názvem „tiny house“, mají s tradičními maringotkami, které zná starší generace ze svého dětství, pramálo společného. Stejně tak se změnil i profil typického obyvatele současných minidomků. Většinou se jedná o lidi s vyšším vzděláním, často s univerzitními tituly a mezinárodními zkušennostmi. Jejich společným jmenovatelem je však ochota vystoupit z komfortní zóny, přiblížit se k přírodě a především touha po svobodě, kterou z důvodu snadné relokace podobné bydlení nabízí.

Prvním a hlavním popularizátorem moderních domků na kolečkách byl Jay Schafer z americké Kalifornie. Ten si svoje mini bydlení postavil v roce 1997. Následně vydal knihu, která vysvětlovala jeho postoje. Jejím hlavním sdělením bylo, že čím dál větší domy naplněné mnohdy zbytečnostmi lidstvu více štěstí nepřináší. Naopak hlásala, že promyšlený design, byť na minimálním prostoru může pomoci k sociálně vyváženější a spokojenější společnosti bez dluhů a zbytečného stresu.

zdroj: Jan Němec, Tiny Home

zdroj: Jan Němec, Tiny Home

U nás se zejména osvětě ale i konstrukci malých domků na kolečkách věnuje například Jan Němec se svou společností Tiny Home. Slibně rozjetou kariéru konstruktéra opustil z touhy po svobodnější a zajímavější životní náplni. Svépomocí se pustil do stavby vlastního domku o 26 m² a nyní radí zájemcům s výstavbou jejich vysněného bydlení, případně ho na zakázku vyrábí. 26 m² životního prostoru pořídí zájemci za cca 500 000. To je v porovnání s cenami klasického bydlení nesrovnatelná úspora.

zdroj: Jan Němec, Tiny Home

zdroj: Jan Němec, Tiny Home

I přesto ale moderních „tiny house“ vynikají kvalitou použitých stavebních materiálů. Nové technologie a prvotřídní materiály doprovázené precizním zpracováním dělají ze současného rozměrově úsporného bydlení plnohodnotný byť omezený prostor pro moderního člověka. Trendu „tiny house“ nahrávají i mnohá alternativní partnerská soužití a trend single domácností. Neboť pro více jak pár je podobné bydlení opravdovou výzvou. Ekologicky smýšlející zájemci mohou být navíc zcela nezávislí na energiích z veřejných zdrojů. Fotovoltaické panely, filtrace dešťové vody a ekologická suchá toaleta dokáží pokrýt základní lidské potřeby, byť v úsporné míře. Vytápění malého, dobře zaizolovaného prostoru zvládnou jedna malá krbová kamna. Jak říká sám Němec i zde je ale nutné využít kvalitní technologii. Sám Němec využívá ve svých domcích malou krbovou vložku v kombinaci s nerezových komínovým systémem Permeter Smooth Air od jedničky na trhu s komínovou a vytápěcí technikou, společnosti Schiedel. V rámci optimalizace prostoru je nutné všechna řešení přizpůsobit minimálnímu rozměru. Schiedel je schopen na míru doporučit a vyrobit takovou otopnou soustavu, která malý prostor nepřehřeje a zároveň zabere minimum místa. Zásadní v tomto případě je napojení komínového tělesa shora na krbovou vložku. Lehký nerezové komín Permeter Smooth Air toto umí, a navíc má ještě jednu velkou výhodu. Jako jediný zástupce nerezových komínů přivádí vzduch potřebný k hoření meziprostorem v komínovém plášti. Samotná krbová vložka tak může být zcela nezávislá na vzduchu z místnosti. V malém prostoru, který se snadno vydýchá, je to velké plus.

zdroj: Jan Němec, Tiny Home

Kromě malého prostoru, se kterým se ale počítá, zmiňují obyvatelé minidomků svorně jediné mínus, a tím je snadné přehřátí malého prostoru v letních měsících. To se dá vyřešit promyšleným umístění na stinném místě, ideálně pod stromy.

zdroj: Jan Němec, Tiny Home

Lidé, kteří touží po méně konzumnímu typu bydlení mohou profitovat z altruismu komunity vyznavačů tiny house, kteří se se svými postupy a technologiemi rádi dělí ve virtuálním prostoru. Manuálně zruční a precizní jedinci, tak mohou minimalizovat náklady na své budoucí bydlení svépomocnou stavbou.

Komerční prezentace

Vlastní bydlení s minimálními náklady