Speciál Zavlažování: jak uložit hadice

Jak uskladnit zahradní hadici? Jak jinak než smotat a zavěsit. Ale i tohle rychlé řešení může mít více variant.

Nejčastějším způsobem, jak v období sucha rostlinám dodat vodu, je postřik z hadice nebo konve

Nedostatek přírodní vláhy se na kondici rostlin projevuje brzy a dá se snadno poznat – rostlinám vadnou listy. Tehdy se snažíme pomoci alespoň zeleni v zahradě. Zaléváme zejména zeleninu a květiny, při déle trvajícím suchu pak kropíme trávník a vodu dodáváme i ostatním rostlinám, na kterých je vidět, že žízní.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zavlažování:

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Zalévání ze sudu

Konev jako pro princeznu

Zavlažování a zalévání zahrady

Dešťovka

Hospodařme s vodou

________________________________________________________________________

Jednou z výhod přenosného bubnu na hadici je, že se dá bez problémů převézt autem

S konví je to ale pěkná dřina. S tou si vystačíme jen při obhospodařování malé plochy s několika záhonky. Při potřebě zalévat zeleninovou zahrádku, květinové záhony, mladé stromky, trávník a ještě všechny rostliny v truhlících a dalších nádobách si práci usnadňujeme pohodlnější výbavou – buď instalací zavlažovacího systému, nebo si pořídíme hadici s různými koncovkami.

Hadice nejsou stejné

Vyústění vody (i přívod elektřiny) ze stěny domu se dá upravit čistě a elegantně

Je potřeba mít na paměti, že hadice nejsou stejné. V první řadě se liší velikostí průměru, tedy průtokem vody. Takže na ruční kropení menších záhonů u domu stačí půlcoulová hadice, na větší plochy trávníku je třeba zvolit hadici s větším průměrem. Na trhu jsou třičtvrtěcoulové, coulové i větších průměrů. Při nákupu se obvykle zaměřujeme na délku hadice, často však zapomínáme věnovat pozornost tloušťce stěny, která je neméně důležitá. Na levné hadici s tenkou stěnou totiž nedrží ani ty nejkvalitnější rychlospojky.

Pokud máte velkou zahradu, kterou využíváte k pěstování užitkových rostlin, zauvažujte o podzemním rozvodu vody i do vzdálených míst. Trubku s kohoutem můžete ochránit dřevěným opláštěním

Dobrá hadice by měla mít dostatečně silnou stěnu (lepší typy jsou vyrobeny z několika vrstev) vyztuženou výpletem – díky němu je tvarově stálá. Tuto vlastnost oceníme až při práci – redukuje se tvorba smyček, hadice lépe drží tlak vody a nepraská.

Jak o ně pečovat

Mnozí výrobci zahradních hadic svoje výrobky podrobují zkouškám. U hadic se testuje statický a dynamický tlak, odolnost vůči UV záření i tvorbě smyček. Počítá se s tím, že hadice zůstává po celou sezónu na zahradě. Většinu hadic je však třeba na zimu uklidit, díky mrazu totiž materiál křehne a může dojít k mechanickému poškození. Existují však typy, které je možné na zahradě nechat celý rok. Někteří výrobci svým produktům opravdu věří, protože na ně dávají velmi dlouhou záruční lhůtu. Například Kärcher poskytuje na svůj nejlepší výrobek 18letou záruku, Gardena dokonce třicetiletou.

Práci při zalévání zahrady si usnadníte s vozíkem na kolečkách. Na buben se hadice navíjí otáčením kliky (Mountfield)

Z toho vyplývá, že kvalitní hadice vydrží hodně. Můžeme ji tedy klidně nechat ležet v zahradě a nic se jí nestane. Protože však nikdo nechce zakopávat o zablácené smyčky vinoucí se přes trávu a záhony, hadici vždy po práci uklízíme. Smotáváme ji nebo navíjíme na připravené držáky.

Hadice se nemusí povalovat mezi záhony. Stačí ji pověsit na kovový stojan

Trh jich nabízí nepřeberně. Můžeme vybírat od těch opravdu levných (plastových i kovových) za pár desítek korun, na něž smotanou hadici zavěsíme, přes nejrůznější typy boxů (nástěnné či přenosné) až po přenosné bubny a praktické vozíky.

Mimořádné pohodlí nabízejí především nástěnné boxy s automatickým navíjením hadice. Odpadá u nich ohýbání zad, ušpinění rukou i zauzlování hadice. Tu stačí jednoduše vytáhnout ven, při zavlažování zajistit a poté ji automaticky a bezpečně rovnoměrnou rychlostí navinout zpět.

 

text: Martina Lžičařová
foto: Thinkstock, Shutterstock, Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová a archiv firem

Jak uložit hadice

Speciál Zavlažování: jak uložit hadice