Ošetření zahradního nábytku

Příjemné jarní počasí usnadňuje lakování a obnovu nátěrů zahradních staveb, dřevěného nábytku a nejrůznějšího příslušenství užitkových, odpočinkových či dětských zákoutí. Prodlužte jejich životnost správným nátěrem se silnovrstvou lazurou Lignofix se zvýšeným obsahem vosku.

 

01

 

Některé malé zahradní stavby, včetně těch od profesionálních výrobců, jsou uzpůsobeny
k přemisťování. Takové stavby nebo jejich podstatné části je pak možné před zimou snadno uložit do kůlny nebo pod přístřešek a uchránit je tak před nepříznivými vlivy zimního počasí. Předsezónní údržba těchto staveb je pak snazší a jednodušší. Mnohdy postačí jejich očištění  a omytí, případně lokální oprava poškozeného laku, což není na provedení ani na spotřebu nátěrových hmot nijak náročné.

02

Velká část zahradních staveb, přístaveb a venkovního příslušenství je však nepřenosná. Jedná se především o dřevěné zahradní domky, pergoly, altány, přístřešky a kůlny, ale také  o samotné součásti domu/bytu, jako jsou balkony, okna či dveře. Natírání je rozhodně nejrozšířenější ochranou dřeva a plní i estetickou roli neboť spousta přípravků po aplikaci zvýrazňuje a dokresluje přirozenou krásu přírodního materiálu. Byla by tedy škoda překrývat originálně vykreslená léta barvou.

Silnovrstvá vodou ředitelná lazura Lignofix se zvýšeným obsahem vosku, vysokou ochranou proti UV záření a povětrnostním vlivům je určena pro všechny vnější i vnitřní dřevěné povrchy jako je obložení balkonů a fasád, pergoly, zahradní nábytek, okna, dveře apod. Nehodí se však k nátěrům podlah. Na nové dřevo můžeme jako první nátěr zvolit Lignofix napuštědlo.

Dřevo napadené biotickými škůdci je nutné nejdříve ošetřit biocidním přípravkem např. Lignofix I-Profi (proti dřevokazným broukům).  V exteriéru se nedoporučuje lazuru používat na dřevo s velkým obsahem pryskyřice (např. borovice). Výsledný odstín závisí na druhu a řezu natíraného dřeva a počtu aplikovaných vrstev. Vyrábí se ve 12-ti odstínech. Všechny odstíny jsou mísitelné. Je schválena i pro použití na dětské hračky. „Podklad musí být po letech zbroušený, suchý, čistý, nesmí být zničen olejem, silikonovými tmely či jinými vodoodpuzujícími látkami. Výrony pryskyřic musí být odstraněny vymytím vhodnými rozpouštědly (např. nitroředidlem). Vlhkost natíraného dřeva by neměla překročit  10-12%. Pro první nátěr při venkovní teplotě 18-22 oC naředíme 10-15% vody a po zaschnutí přebrousíme. Poté aplikujeme druhý nátěr již neředěný. Pro exteriér jsou nutné tři vrstvy nátěru, příčné vrstvy dřeva je pak potřeba chránit před vlhkostí. Při natírání musíme chránit dřevo před přímým sluncem a deštěm“, radí Martina Matějková z firmy Stachema.

TEXT: REDAKCE
FOTO: STACHEMA

 

Ošetření zahradního nábytku