U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STROMY PRO MALÉ ZAHRADY

Kategorie: Zahrada | Autor: ALA

Abychom z nich měli brzy radost, volme varianty s kvalitním kmínkem a dobře zapěstovanou korunou. Malý strom musí být i přes nevelké rozměry přitažlivý na pohled, proto věnujme pozornost také vybarvení. Na temnější místa patří ty se vzdušnou korunou a světlejšími listy. Úzký vysoký strom zvětší úzký prostor, nízké široké stromky dávají půvab dvorkům. Kulovitý tvar ještě opticky znásobí vysoká podnož.

Pro venkovské prostředí volíme například javor babyku či jiné javory, jeřáb, hlohy, kdoule, mišpule či okrasné jabloně.

Zajímavá je však i Katalpa obecná (Catalpa bignonioides ‘Nana’). Má široce kulovitou korunu s velkými světle zelenými srdčitými listy, které jí dodávají vzletnost. Může se upravovat řezem. Šířka koruny je v rozmezí 4 – 6 m, výška stromu 4 – 8 m. Bývá ozdobou teplých chráněných dvorů. Hodí se dobře do přísných formálních kompozic.

Trnovník – bílý kulovitý akát (Robinia pseudoacacia ‘Umbraculifera’) nemá téměř žádné trny (výška 5 – 6 m, šířka koruny 3 – 4 m). Dobře snáší i sucho. Nesvědčí mu vítr a dává přednost lehčí písčité půdě. Má rád slunce, ale poroste i ve stínu. Kompaktní kulovitá koruna působí jako hustá vzdušná krajka. Hezky se pod ním odpočívá.

Javor jasanolistý (Acer negundo ‘Flamingo’) má lehce neuspořádaný tvar koruny a šedozelené listy s bělorůžovou kresbou, která vnáší do zahrad světlo (obvyklá výška 6 – 8 m, šířka 4 – 6 m). Roste na výsluní i v polostínu. Je dobrou ochranou proti hluku a dotváří intimnost zátiší. Podobný je A. negundo ‘Aureovariegatum’, má však zlatozelené listy.

Malé stromy nemohou nikdy nahradit ty mohutné. V rozlehlém prostoru se ostýchavě krčí a nevyniknou. Při dobré péči a výběru se mohou pěstovat i v nádobách na terasách a větších balkonech.

STROMY PRO MALÉ ZAHRADY