U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KERAMICKÝ HIT

Kategorie: Stavba | Autor: rb

NÁŠ TIP

Zní to skoro neuvěřitelně, ale firma RAKO, a.s., vyrábí dlaždice, které se čistí samy. Patentově chráněná vrstva Hydrotekt na jejich povrchu totiž ve styku se vzdušným kyslíkem a vlhkostí za pomoci slunečního svitu nebo UV záření odpuzuje špínu a organické nečistoty všeho druhu. A nejen to, má i antibakteriální efekt, zabíjí kvasinky, viry a zabraňuje růstu řas a plísní.

Ze schopnosti dlaždic usnadňovat boj se špínou i s choroboplodnými zárodky lze usuzovat, že v první “várce” mají přednost nemocnice a potravinářské provozy. Ale nejen ony. Ve vypalovací peci je možné nanést speciální povrch na všechny druhy dlaždic i obkládaček. Je však třeba počítat s příplatkem zhruba 20 % a s dodávkou dva až osm týdnů od objednávky.

Šance pro alergiky

Jakým způsobem se keramika všech uvedených nepatřičností zbavuje? Činí tak za pomoci oxidu titanu a malého množství oxidu stříbra, které se vhánějí po výpalu do pece. Přilnou ve vrstvě několika tisícin milimetru na jakýkoli povrch, aniž by jeho vzhled změnily. Oba oxidy jsou výrazně hydroskopické, silně přitahují vodu, a dovedou ji samy vtáhnout pod nečistotu. Ta je pak setřena bez nutnosti přidávat saponáty nebo dezinfekci. Příplatek za úpravu keramiky tedy v dalších letech ušetříte na saponátech. Obyčejná voda totiž má na povrchu dlažby nebo obkladu opatřených povrchem Hydrotekt mycí schopnost, která je srovnatelná s použitím roztoku silných detergentů. Velmi vhodná je tato úprava právě pro alergiky, kteří chemické přípravky nesnášejí.

S trvalým efektem

Aby se špína nebo nežádoucí mikroorganizmy nesoustřeďovaly ve spárách, je třeba dělat je co nejužší a použít hydrofobní spárovací hmotu, která vodu vytlačí zpět na kachličky či dlažbu. A tam už si s ní vrstva oxidů poradí. Intenzita jejich působení se časem nesnižuje a údržbou povrchů neničí. Nepůsobí na ni dobře jen tma. Oxid titanu totiž potřebuje k aktivizaci světlo. Samočisticí funkci proto “jistí” oxid stříbra, který se činí i v přítmí. Jakmile se rozsvítí, během dvou hodin se funkce obou oxidů zcela obnoví. Technologii uvedeného systému samočištění dlažby v interiérech nakoupilo rakovnické RAKO v Japonsku. Návrh na tuto inovaci však vzešel od Čechů. “Při vytváření strategie společnosti spolupracujeme s profesorem Součkem,” říká ředitel RAKO, a. s., ing. Sedmidubský. “Snaží se podporovat naši vynalézavost využitím brainstormingu. Říká totiž, že strategie musí být vypolštářovaná alespoň jedním šíleným nápadem, něčím zásadně novým. Dlažba Hydroteck k takovým zásadně novým jistě patří.”

KERAMICKÝ HIT