U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Půdopokryvné rostliny

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Petr Hladík

V téměř každé zahradě najdeme větší i menší místa jako stvořená pro souvislé, trvalé ozelenění. V těchto místech se obvykle nedaří trávníku, anebo jeho údržba je příliš náročná.

Na menších plochách nebo mezi keři a na různých nerovných a členěných pozemcích je zase časté sekání trávy nesnadné. Tato místa můžeme osázet nízkými plazivými trvalkami, které je dobře pokryjí a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Náhradní trávník Společným znakem půdopokryvných rostlin je plazivý ne-bo nízký poléhavý růst. Výška porostu by měla být podřízena celkové kompozici. Na menších částech pozemku, kde vnímáme zblízka každý detail, použijeme rostliny nízké, ve větších partiích mohou stejnou funkci plnit i rostliny vysoké 0,5 až 1 m. Čím menší plochy, tím drobnolistější a nižší druhy vybíráme, na větších se uplatní ty velkolisté, mohutnější. Hustý koberec půdopokryvných rostlin přispívá především ke snížení potřeby pletí mezi okrasnými rostlinami. Větši-na jich působí i dekorativně. Na exponovaných stanovištích mohou snížit výpar z půdy. Jakmile se ujmou, potlačí růst semenáčků plevelů tím, že je připraví o světlo, vodu a živiny. Na malých plochách tvoří též nenásilný přechod mezi rostlinami vyššího vzrůstu a nízkými smíšenými porosty. Vhodně kontrastují se zpevněným povrchem nebo plochou štěrku. Snažíme se vyhnout bujněji rostoucím druhům, abychom je udrželi ve vymezeném prostoru. Pozor na některé kobercovité trvalky (zběhovec), z dřevin např. na invazně rostoucí barvínek. Ve srovnání s krásnými dominantními rostlinami hrají ty půdopokryvné sice jakousi podřízenou roli, ale přesto velmi důležitou. Plošné osázení propůjčuje menším zahradám dojem velikosti a dálky (čím jsou rostliny nižší a čím drobnější mají listy, tím je dojem výraznější). Při kombinaci různých druhů a odrůd vzniká koberec se živým vzorem. Pěkný stálezelený pokryv mohou vytvořit i některé popínavky, ať už pokryjí půdu nebo jsou ideální na zahradní zdi, jako např. břečťan. Půdopokryvné rostliny mají své místo i na střešních zahradách, případně terasách. Nepotřebují vysokou vrstvu zeminy, protože čerpají živiny bohatou kořenovou soustavou rozloženou v povrchové vrstvě.

Trvalky jako půdní kryt

Kromě míst uvedených úvodem se půdopokryvné trvalky hodí i na suché a úpalové jižní svahy i jiné strmější polohy nebo naopak do stínu pod stromy, kde tráva roste řídce. Vybíráme nízké trvalky tvořící drn, které tato místa dobře pokryjí a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Netradiční náhradou trávníku oblíbenou v zahraničí je tzv. aromatický trávník. Velmi příjemně voní heřmánek římský (Anthemis nobilis), daří se mu však jen na teplých a chráněných stanovištích. V našich podmínkách lze zakládat aromatické trávníky z mateřídoušky (Thymus serpyllum), máty (Mentha pulegium) a z řebříčku obecného (Achillea milefolium). Aby více odnožovaly a nerostly do výšky, sekáme je 1 – 2x ročně ve větší výšce nad povrchem než běžný trávník. Trvalky jako náhradu trávníku je nejlepší vysazovat v monokultuře a pak porostu věnovat péči asi 3 roky, než vytvoří hustý pokryv. Před výsadbou plochu řádně odplevelíme, zejména odstraníme vytrvalé plevele. Před jarní výsadbou (doporučuje se březen až polovina května) připravujeme půdu již na podzim. Během roku pak budeme odplevelovat, kypřit a podle potřeby zalévat.

Půdopokryvné dřeviny

Účinně potlačovat plevele pod sebou umí také mnoho vyšších keřů. Vytvářejí středně vysoký pokryv nebo se používají jako nižší patro pod stromy. Většinou však jde o nízké nebo plazivě rostoucí keře, zarůstající trvale větší plochy, které nelze zatravnit nebo souvisle osázet trvalkami. Vhodné pro tento účel jsou druhy tvořící kořenové výmladky (souvislé pokrytí celé plochy) a dřeviny stálezelené (celoročně působivé). Stejně jako před výsadbou půdopokryvných trvalek i pro dřeviny je nezbytná důkladná příprava půdy. Plocha musí být zbavena především plazivých vytrvalých plevelů, které by se později v rozrůstajícím porostu obtížně hubily.

Skalník

Kopytník

Rožec

Čechrava

Půdopokryvné rostliny