U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zahradní vysavače v roli “děvčete pro všechno”

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: jt

Na rozdíl od domácích “luxů” zahradní vysavače nejen sesbírají z trávníků a cestiček listí, jehličí, spadlé šišky a větévky, ale obvykle je vestavěným drticím kolem promění v biomasu, zralou ke kompostování. A co nenasaje jejich hubice – například větší větve, to dokáže rozdrtit na třísky a štěpky drtič odpadu.

Zahradní vysavač se nosí na popruhu a při pomalé chůzi kýváním hubice odsává hromádky listí, chomáče posečené trávy i pohozené plastové obaly a kelímky, které zbyly po zahradní party. Svým rotorem zachycený odpad rozdrtí na prach, který se zachycuje ve sběrném vaku. Práci lze ulehčit tím, že přepnutím páčky nejprve obrátíme proud vzduchu, foukáním naženeme listí a smetí někam do kouta u zdi či u plotu a teprve potom je nasajeme a rozdrtíme.

Umí mnohem víc než domácí vysavače

Na našem trhu nabízené přenosné vysavače v ceně od 3 do 5 tisíc Kč neváží víc jak 5 kg a svým příkonem se dají porovnat s domácím vysavačem, jenže umí mnohem víc. Jsou kompaktní, většinou z nerozbitného a omyvatelného plastu a na pevné rukojeti mají spínač s bezpečnostní pojistkou. Druhá rukojeť, s jejíž pomocí “chobotem” pohybujeme nízko nad terénem, se dá nastavit tak, aby neunavovala ruku. Nejjednodušší a nejlevnější vysavače mají jen dvě funkce: foukání nebo vysávání, které se přepínají obvykle páčkou, přestavující záklopku mezi kanály, a podle toho se musí i měnit “chobot” s hubicí nebo tryskou. U dražších vysavačů přidali výrobci možnost zesílit jejich účinek přepnutím na “turbo”. Takže kromě normálního sání a foukání je možné zapnout funkci turbosání, která dovoluje uvolnit a nasát i sešlapané mokré listí. Přepnutím na turbofoukání se z trysky řítí štíhlý proud vzduchu rychlostí až 300 km/h, umožňující rozvolnit a odfouknout i ulehlé a ulpělé listí, kamínky z cestiček, odhozené nápojové plechovky apod. Tak mocný proud vzduchu pochopitelně nepouštíme do květinového záhonku, k jehož pročištění stačí normální foukání. Zato v zimě nám umožní odfukovat čerstvě napadaný sníh z venkovních schodů, teras a cest tam, kde nebude nepřekážet.

Práci ulehčí kolečka

Aby v turbinovém kole nedošlo k likvidaci nasátých drobných živočichů – hlemýžďů a žížal, přešla většina vysavačů na tzv. sání injektorové, kdy vzduch je nasáván hubicí tím, že je strháván silným úzkým proudem z trysek injektorů z foukacího kanálu. Živí tvorečkové tak prolétnou zahnutým kanálem přímo do textilního vaku, což převážně přežijí a mohou napomáhat biologickému procesu v kompostéru, do kterého plný vak nejčastěji vyprazdňujeme. Sběrný textilní vak mívá objem 40 až 70 litrů. Pojíždění po čištěných zahradních a příjezdových cestách a dvorcích usnadňuje nasazení přídavných koleček. K některým zahradním vysavačům se dodávají i filtrační papírové vložky do textilního vaku, umožňující luxování v garážích a dílnách. Vzhledem ke zplodinám z výfuku se benzinové vysavače, přes poměrně vyšší výkon, do zahrad ale nedoporučují.

nasátý odpad na sedminu původního objemu

Popisy k obrázkům

Zahradní vysavač B&D s výměnnými tryskami pro sání i foukání zredukuje

Vysavač AL-KO Hurricane s vakem o objemu 40 litrů má hmotnost jen 5,4 kg. 2590 Kč

Benzinový foukač SOLO 440 zbaví zahradu a cesty i terasy spadaného listí, v zimě i čerstvě napadaného sněhu

Autor fotografií: foto: Solo, AL-KO, Black&Decker

Zahradní vysavače v roli “děvčete pro všechno”