Střešní systémy

Pořízení nové střechy nezahrnuje jen střešní krytinu. Dodávka kompletního střešního systému vám může ušetřit starosti s hledáním vhodné kombinace rozměrů, materiálů a barev.

Ke každému typu střešní krytiny existuje doporučené příslušenství a vhodné doplňky včetně speciálních tašek či šablon, sněhových zábran, klempířských či komínových doplňků. Někteří výrobci nabízejí také okapové systémy včetně kotevních prvků, které jsou snadno kombinovatelné se zvolenou střešní krytinou.
Výhodou pořizování kompletního střešního systému nemusí být nutně nižší cena. Kombinace krytiny, příslušenství a doplňků od různých dodavatelů často umožní rozpočet výrazně snížit, a pokud je pro vás prioritou omezení nákladů, zvažte i tuto možnost. Kompletní řady krytin a příslušenství včetně okapových systémů jsou však v mnoha případech vyráběny s ohledem na možnost laické montáže. Nejrůznější zámky a spoje bez použití speciálního nářadí umožňují namontovat tyto výrobky svépomocí a ušetřit za práci řemeslníků. U oprav či výměn krytiny v menším rozsahu tak lze považovat za výhodu i tuto možnost, zvláště když použijete některou z lehkých krytin, které se snadno převážejí i v osobním autě a v případě potřeby je lze dokupovat postupně. Možnost spolehnout na jejich kompatibilitu či shodnou barevnost je jednou z dalších položek na seznamu výhod střešních systémů.

Nadstandardní služby

Komplexní střešní systém včetně doplňků nabízí například Tondach. Vyrábí široký sortiment pálených tašek s 33letou zárukou, které jsou vhodné pro novostavby i pro rekonstrukci. Specializuje se také na výrobu keramických i nekeramických střešních doplňků. Nabídka zahrnuje různé typy hřebenáčů a okrasných ukončení, ale i protivětrné prvky, sněhové zábrany, prostupy a výlezy, držáky hromosvodů a další prvky střech. Součástí systémové nabídky je podle výrobce také zaměření střech, dodání katalogů s přehledem prodejců a pokrývačů a doprava zboží.
Nabídka nadstandardních služeb ostatně patří mezi další možné klady pořizování kompletních systémů a vždy se vyplatí prověřit, co od kterého dodavatele můžete získat navíc.

Lehký hliník

Dáváte-li přednost lehkým materiálům, neměly by vaší pozornosti uniknout střešní krytiny z hliníku. Například český výrobce Keramet nabízí kromě samotných krytin i množství doplňků včetně okapových systémů a klempířských prvků.
Falcované pásy z hliníkového plechu se kladou od okapové hrany k hřebenu střechy a spojují se bočně uzavřením dvojité stojaté drážky. Materiál lze ohýbat, překládat a tím kopírovat tvary a úhly různých střešních rovin. Falcovaná krytina je vhodná na historické i moderní budovy, na členité i jednoduché střechy. Osvědčená je v horských podmínkách, použít ji lze za předpokladu minimálního sklonu střechy 5°.
Na falcované střešní krytiny vyrábí Keramet slitinový hliníkový plech KERAFalc v síle materiálu 0,7 mm a v šíři 625 mm nebo 1 250 mm v nelakovaných variantách či s lakovaným povrchem a dalšími úpravami povrchů včetně strukturovaných nátěrů a laků. Alternativou k falcovaným krytinám jsou tvarované krytiny KERAkryt, KERAL nebo KPTR, které jsou vhodné od sklonu 10°.
Ať už si vyberete kterýkoli z plechů či tvarovaných krytin, nabízí k nim výrobce i hliníkový okapový systém. Keramet vyrábí okapy a svody do maximální délky 4 000 mm. Kromě podokapních kulatých žlabů ve třech standardních šířkách lze objednat i další komponenty včetně háků, kotlíků, kolen či objímek. Systémové prvky mohou být v přírodním i lakovaném provedení, případně rovněž z přírodního i předzvětralého titanzinku nebo z ocelového pozinkovaného plechu.
Vybrat si můžete i klempířské prvky, které budou ladit se zvolenou střešní krytinou i okapy. V přírodním, embosovaném či lakovaném provedení můžete mít například hřebenáče, hřebenáč pro hromosvod, úžlabí, okapní a závětrné lišty nebo oplechování komína. Ke krytině a dalším součástem střechy se vyplatí objednat i spojovací materiál.

Bez nátěrů a bez údržby

Některé netradiční typy příslušenství zahrnuje i titanzinkový střešní systém od firmy Rheinzink. Plechová střecha z titanzinku je bezúdržbová, lehká krytina se hodí pro řadu typů domů a v mnoha případech umožní i využití původní konstrukce krovů. Výhodou je možnost rozšířit objednávku střešní krytiny o řadu doplňků ze stejného materiálu. Jde zejména o okapy, žlaby, svody a další architektonické detaily.
Rheinzink nabízí třeba systém otočných háků, který umožňuje dodatečnou montáž odvodňovacího systému i při rekonstrukcích, kdy není potřeba rozebírat stávající krytinu. Montážní profil se připevní v místech u okapové hrany. Žlabové háky se jednoduchým vsunutím a pootočením upevní na libovolném místě lišty. Žlab se zatlačí do výstupku na přední a zadní části žlabového háku. V případě, že konce krokví neprobíhají v přímé linii nebo jsou seříznuty v pravém úhlu ke sklonu střechy, je k dispozici lištová kotva.
Odvodnění malých ploch, altánů, stříšek, balkonů, teras nebo přístřešků vyžaduje žlaby o malém průřezu. U nich bývá problém s komplikovanou montáží na tradiční žlabové háky. Rheinzink vyrábí pro tyto případy takzvaný balkonový zástrčný žlab, který je samonosný a nevyžaduje použití žlabových háků.
Chalupáři a zahrádkáři mohou využít také sběrač dešťové vody, který Rheinzink vyvinul i pro dodatečnou montáž do okapového systému. Vyříznutím částí svodu o průměru 100 mm o délce asi 300 mm se sběrač dešťové vody snadno nasadí na stávající kruhový svod ve výšce, ve které potřebujeme mít maximální výšku hladiny vody ve sběrné nádobě. Vnitřní sběrná část je konstruována tak, že minimálně 60 procent protékající vody je kruhovým svodem zachyceno a přivedeno k rychlospojce. Zbytek vody s většími nečistotami odtéká dál kruhovým svodem. Sběrná nádoba nemusí být přímo u kruhového svodu, ale lze ji s pomocí propojovací hadice umístit až do vzdálenosti pěti metrů.

www.tondach.cz, www.keramet.cz, www.rheinzink.cz, www.lindab.cz

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Střešní systémy

Střešní systémy