V království věčného ledu

Brrr, to studí! Tyhle dekorace jsou totiž z ledu, ale jsou krásné, a chceme-li neotřelou venkovní výzdobu, pak jsou ideální. Ovšem uchovávat se dají jen v zimě, kdy je mráz, jinak se rozpustí.

Oranžové plody hlohyně šarlatové nebo skalníku najdeme i v zimě, můžeme je tedy upotřebit k výrobě ledové lucerny, foto Shutterstock

Využijme zimní období, kdy je mrazivo, k výrobě ledových luceren. Sice jde o krátkodobou ozdobu, a to ještě venkovní, čekáte-li však hosty, budou překvapeni vaší nápaditostí. Hru světla svíčky odraženého v ledu umocní barevné přírodniny, nejlépe jehličí nebo bobule. Zajímavé budou i šišky nebo uschlé okolíky rostlin, ale už ne tak hezké. Vodu necháme zmrznout venku přes noc nebo, máme-li místo v mrazáku, dáme naplněnou formu tam.
Nejlepší na výrobu ledové lucerny je silikonová forma, ale když použijeme formu z plechu, tak to také jde. Jen musíme počítat s tím, že na vyklopení zmrzlé vody bude potřeba i voda horká, pomocí které led z formy uvolníme.

Máme-li nižší led, vyklopený z formy, než je svíčka, tak jej stačí podložit například věncem z mechu, foto Shutterstock


Co zmrazit?

Nechce se vám podniknout výpravu do přírody? Tak se vybavte ve vlastní domácnosti. Do mrznoucí vody lze vložit například koření, jako je jalovec, badyán, barevný pepř, nebo plátky citronu či limetky. Máte-li květinu ve váze, dají se zmrazit jak celé květy, tak jednotlivé okvětní plátky.

V zimě kromě plodů hlohyně, šípků nebo cesmíny najdeme i černé kuličky ptačího zobu, foto Shutterstock


Vyrábíme ledové srdce
1 Silikonová forma je nepřilnavá a nevadí ji ani mráz, ale ani vysoké teploty. Dáme do ní větvičky s listy, zeleným jehličím či plody.
2 Hledíme na to, aby barva přírodnin byla v ledu výrazná. Hezká je zelená a červená. Po zamražení led ze silikonu snadno vyklopíme.

foto Shutterstock

foto Shutterstock

A když budou přírodniny trochu vystrkovat „růžky“, tak to nevadí. Stejně se tak stane, až bude led odtávat, foto Shutterstock

Text: Martina Lžičařová

Foto: Shutterstock

 

V království věčného ledu