Automobilky i letos nabídnou širokou škálu novinek

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

K problémům, které autoprůmyslu přineslo pandemické období, se přidaly ještě stále přísnější předpisy ohledně emisí škodlivin a úspory ze stran firem i domácností. Přesto automobilky do letošního roku vstoupily s mírným optimismem a na trh uvádějí celou řadu novinek.

Nejčastěji skloňované téma poslední doby je ve světě automobilů elektromobilita, uhlíková neutralita a zákaz prodeje spalovacích motorů. To vše směřuje k tomu, že valná většina výroby aut přechází na elektrifikované pohony. Přesto se i letos kromě nových elektromobilů setkáme i s modely poháněnými spalovacími motory. U řady z nich ale pravděpodobně půjde o poslední generaci těchto vozidel, jejich nástupci již budou využívat k pohonu elektrickou energii.

Renault Austral

Renault Austral. Foto: Renault

Nová modelová řada

Renault má jako novinku modelovou řadu Austral, která kromě spalovacího motoru nabídne i hybridní verzi. Modernizací by mělo projít také oblíbené Clio. Model Trafic Van pak dostane elektrický pohon.

Mitsubishi nabídku rozšiřuje s ohledem na úzkou spolupráci s Renaultem. Nová generace modelové řady ASX je vlastně pouze o značku Mitsubishi doplněný Renault Captur. Nový hatchback Colt pak vychází z Renaultu Clio.

Opel Astra

Opel Astra. Foto: Opel

Více elektrifikovaných modelů

Opel nabízí plug-in hybridní modely Astra a Grandland GSe. Objeví se kombík Opel Astra ST (rovněž i ve verzi GSe), elektrický crossover Mokka-e dostane větší baterie a v průběhu léta by se měl objevit i čistě elektrický hatchback Astra-e.

Peugeot připravil modelovou řadu 408 se spalovacími motory, plug-in hybridem i v čistě elektrické verzi. Model e-2008 nabízí větší baterii, díky které má dojezd až 400 km.

Peugeot 408

Peugeot 408. Foto: Peugeot

Větší nabídka elektrovozů

Nabídku značky Audi rozšíří nový elektrický model Q6 e-tron. Ten se vměstná mezi modely Q4 e-tron a Q8 e-tron. Základem novinky bude nová prémiová elektrická platforma PPE, na které později vznikne také Porsche Macan EV. Řada současných modelů pak dostane facelift.

DS 3

DS 3. Foto: DS

Citroën přichystal modelovou řadu C4 X, kterou doplní čistě elektrická verze. Model C5 Aircross by měl nabídnout mild-hybrid, zatímco C5 X dostane slabší plug-in hybrid o výkonu 133 kW. Značka DS nabízí modernizovaný model DS 7 a na trh uvedla také novou řadu DS 3. První elektrické SUV s označením Avenger připravila také značka Jeep.

Jeep Avenger

Jeep Avenger. Foto: Jeep

Hybridní modely

Dacia pro zákazníky připravila první hybridní model, kterým bude Jogger Hybrid se systémovým výkonem 103 kW. Další novinkou značky pak bude silnější verze elektromobilu Spring Extreme, který posílí na 48 kW.

Hyundai má nový model Ioniq 6 a novinkou bude také nová generace modelu Kona. Ta nabídne elektrickou, hybridní a plug-in hybridní verzi. Milovníky velkých SUV pravděpodobně potěší nová generace SUV modelu Santa Fe.

Hyundai

Hyundai Kona. Foto: Hyundai

Nissan po uvedení na trh vozu Qashqai se specifickým hybridním pohonem, kde spalovací motor plní roli generátoru, uvede také model X-Trail, který má obdobný pohon. Novinkou je rovněž elektrická dodávka Townstar.

Výrazný design

Fiat avizoval návrat k původním hranatým tvarům u nástupce oblíbeného městského vozu Panda. Platformu vůz sdílí s ostatními kompakty koncernu Stellantis. V Polsku pak bude končit výroba pětistovky se spalovacím motorem, nahrazovat ho bude hybridní pohon.

Novinky nejen se spalovacími motory

Ford sice ohlásil, že nabídka vozů v Evropě bude čistě elektrická, přesto na trh přivádí tři výkonné modely se spalovacími motory. Jedná se o pick-up Ranger Raptor, dorazí i Ford Bronco a objevit by se měl i Mustang s motorem V8 a manuální i automatickou převodovkou. Nové by měly být i dodávky Tourneo Custom i Transit Custom, které budou mít spalovací, plug-in hybridní i čistě elektrické verze. V polovině roku se představí nejmenší i největší model, Tourneo Courier a Transit.

Volkswagen čeká facelift

Volkswagen představí facelift prvního modelu na platformě MEB – ID.3. Odhalen bude rovněž elektrický model ID.7. V letošním roce představí i facelift vozu Touareg. Premiéru si odbude 9. generace modelu Passat, 3. generace modelu Tiguan a facelift modelu T-Cross. S těmito vozy se ale budeme v autosalonech této značky setkávat pravděpodobně až na začátku roku 2024.

Škoda uvede na trh modernizované verze modelů Scala a Kamiq. Ty ale budou zákazníkům k dispozici pravděpodobně až na konci roku. V autosalonech Škodovky se objeví i nové generace modelů Kodiaq a Superb. Řada Superb bude blízce příbuzná s vozy VW Passat nové generace. Oba modely budou vyráběny na stejné lince v továrně VW v Bratislavě. K pohonu by měly být k dispozici spalovací motory i plug-in hybridní pohon.

Mazda MX-30 R-EV

Mazda MX-30 R-EV. Foto: Mazda

Větší dojezd

Mazda doplnila řadu MX-30 o verzi RE-V. Jedná se o vůz vybavený Wankelovým motorem, díky kterému se prodloužil dojezd vozu. Spalovací motor roztáčí generátor, jedná se tak v principu o sériový hybrid. Model CX60 bude mít i třílitrový vznětový šestiválec Skyactiv-D, na stejné platformě jako tento model by se mělo představit i větší sedmimístné SUV s označením CX-80.

Kia přiveze svou vlajkovou loď – elektrické SUV Kia EV9, které bude stát na platformě e-GMP s 800V elektrickou sítí. Modernizované by měly být i modely Picanto a Sorento.

S elektřinou i bez ní

Mercedes-Benz připravil elektrické SUV EQS. Lehce modernizované jsou modely třídy A a B. Nový model GLC kupé by měl být k dispozici v létě. Také modelové řady CLA, GLA a GLE jsou modernizovány. Představí se také nová generace třídy E.

BMW uvádí na trh hned několik novinek, jako je například nová řada 7, nové sportovní kupé M2 a vrcholné sportovní SUV XM. Nová bude generace řady 5 spolu s čistě elektrickou verzí s označením i5.

Mini letos odhalí nový crossover Countryman. Ten bude sdílet komponenty s novým BMW X1. Nabídne mild hybridní verzi i čistě elektrické provedení. Nástupce se ovšem dočká i tradičního hatchbacku od Mini. Vyvíjen je na nové platformě, která vznikla exkluzivně pro tento model. Nabízet bude spalovací i čistě elektrickou verzi.

Text: Jiří Svoboda
Foto: se svolením firem Opel, Jeep, Hyundai, DS, Peugeot, Mazda, Renault

Automobilky i letos nabídnou širokou škálu novinek