Retrostyl v koupelnách

Rubrika: Interiér

Historizující vaně nesmějí chybět nohy v podobě lvích tlap

Stará stavení přímo svádějí k tomu, zařizovat je v historickém stylu. To se samozřejmě týká i jejich koupelen.

Stejně jako pečlivě vybíráme nábytek do kuchyně či světnice, aby se hodil k domu, neměli bychom pominout ani koupelnu a WC. Kdo zatouží po koupelně, která by ladila se starým domem a chce mít její vybavení jako za starých časů, má totiž dnes už z čeho vybírat.
Výrobci nabízejí vybavení koupelen – vany, umyvadla, klozety, bidety, pisoáry, vodovodní baterie i různé doplňky – které jako by z oka vypadly svým o sto let starším předchůdcům. Případně se tímto stylem volně inspirovaly a přejaly jen některé prvky, typické pro období před padesáti až sto lety.

Klasika

S kamenným umyvadlem ladí střízlivá baterie a dřevěný stolek

Pro umyvadla, klozety a bidety v historickém stylu jsou typické hranaté nebo klasicky oválné tvary a plasticky členěné okraje vodorovnými žlábky. Umyvadla se zapouštějí do skříněk s horní deskou se vzhledem mramoru, nebo jsou upevněna v konstrukci-stolečku z chromovaných trubek. Jiná stojí na keramické noze. Patří k nim i „staré“ vodovodní baterie – ozdobně tvarované, se samostatnými kohoutky na studenou a teplou vodu, v povrchové úpravě zlato, mosaz, měď, matný chrom – vše i s patinou. Kov se může kombinovat, stejně jako dříve, s porcelánem. Některé klozety jsou doplněny i nádržkami, jak jsme je znali z dřívějších dob – upevněnými na stěně za zády či až nad hlavou. Nechybí řetízky s porcelánovou „hruškou“ k ovládání splachování. A samozřejmě dřevěná prkénka a poklopy.
Přes svůj historický vzhled však sanitární keramika disponuje stejnými technickými vymoženostmi jako každá současná.

Je libo škopíček?

Sanitární keramika, která má spíše jen evokovat minulou dobu, než že by přímo napodobovala daný styl, se zhlédla v jednoduchých, hladkých oblých tvarech bez zbytečného zdobení. Navodit atmosféru doby našich prababiček jí pomáhá také jistá robustnost.
Umyvadla, klozety i bidety vycházejí ze tvaru škopíčku nebo kulaté mísy. Mělčí či vyšší umyvadla stojí jakoby volně na dřevěných stolcích. Materiálem ovšem už není jen bílá keramika, umyvadla se vyrábějí z různých kompozitních materiálů, připomínajících přírodní kámen či mramor. Pořídit si ale lze i umyvadlo ze skutečného přírodního kamene. Doplňují je stejně tvarově jednoduché vodovodní baterie.

Minimalismus ve sprchách

Zajímavý tvar baterie ke “starému” umyvadlu

Sprchový kout se obejde bez sprchové vaničky i skleněné zástěny. Místo vaničky může být dlažba na podlaze jen trochu snížena, někdy ani to ne. Je ale opatřena větším odtokovým otvorem nebo žlábkem, krytým ozdobnou kovovou mřížkou. Sprchové růžice jsou co největší. Stejně jako ve filmech pro pamětníky vidíme u sprchových koutů textilní závěsy, zavěšené na kruhové nebo oválné tyči pod stropem.

Vana na tlapách

Nejvýrazněji se retro styl projevuje u van. Mají oválný tvar, také proto se umísťují volně do prostoru, ne ke stěně, a většinou stojí na čtyřech nohách v podobě mohutných lvích tlap. Ty někdy nahrazuje výrazný dřevěný podstavec, na kterém vana spočívá. Koupací nádoba může být celá bílá, nebo s bílým vnitřkem kontrastuje barevný venkovní plášť. Může ho tvořit nátěr, ale třeba i potah z přírodního výpletu, z kůže nebo obklad z kovových panelů. Volně stojící vana potřebuje vysokou vanovou baterii, do které je voda přiváděna pod podlahou.

Role doplňků

I všechny ostatní zařizovací předměty – koupelnový nábytek, koš na prádlo, radiátory, osvětlovací tělesa, vypínače, držáky na ručníky, zrcadla i drobné doplňky – by se měly stylem hodit k vybavení koupelny. Výběr je široký.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Retrostyl v koupelnách