Stolek s patinou

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Patinace nábytku je v módě, a tak často narazíte na kousky, které se tváří jako starožitnost, přitom jsou vyrobené z dřevotřísky či MDF. My razíme jinou cestu – nový nábytek ze starého dřeva.

Způsobů, jak novému nábytku propůjčit vzhled opotřebovanosti až omšelosti, je spousta. Mnohem autentičtější je takový nábytek vyrobit ze starého, respektive již jednou použitého dřeva. Ušetří nám to spoustu práce při navozování dojmu starobylosti a současně je výsledek mnohem věrohodnější.
Podobný stolek najdete v nabídce známého obchodu s nábytkem za překvapivě malý peníz. Dokonce je z masivního dřeva, ale na náš vkus je až moc dokonalý. Jako inspirace pro výrobu vlastního stolku se ale ideálně hodí. Náklady na výrobu včetně času budeme mít asi vyšší, ale proces vzniku nás baví a výsledek těší – získáme jedinečný a poctivý kus nábytku.

Staré dřevo

V jednoduchosti je krása, díky tomu stolek zvládne každý dobře vybavený kutil. Protože budeme pracovat s vlastním materiálem, musíme se spolehnout také na vlastní nářadí. V prodejnách se dřevem vám donesený materiál nařezat většinou odmítnou (prý je to tím, že nemohou nabídnout stejné zboží, pokud by řez zkazili). Takže vedle materiálu ze staré skříně či z postele, které už nešly opravit, budete potřebovat stolní pilu, vrtačku s vrtáky a přípravkem pro kolmé vrtání či kolíkovačku. V závislosti na velikosti stolku jsou pro konstrukční lepení nezbytné truhlářské svěrky nebo alespoň upevňovací popruh s ráčnou. Neobejdete se bez lepidla na dřevo.

Řezání, vrtání a lepení

Stolek na obrázku má nohy z hranolků o průřezu 6 × 6 cm, délku si zvolte podle požadované výšky. V horní části a zhruba 20 cm nad zemí jsou nohy spojeny prkénky o průřezu 6 × 2 cm, delší jsou 60 a kratší 40 cm dlouhé. Zkoste hrany kromě čel prken (styčné plochy). K tomu použijte sklopený kotouč na pile, hoblík nebo horní frézku.
Každý spoj je na dva kolíky. Důležité je provést řezy dokonale kolmo, aby všechny spoje byly pravoúhlé. Také otvory pro kolíky vrtejte kolmo. Toho dosáhnete nějakým přípravkem, ať už vlastnoručně vyrobeným, či kupovaným. Většinou zaručí i přesnou soustřednost protilehlých otvorů, jinak použijte značkovací trny a vrtačku v mobilním stojanu.
K lepení použijte konstrukční lepidlo (Dispercoll, Hercules Extra apod.). V závislosti na umístění stolku zvolte třídu odolnosti vůči vodě (kategorie D2 do interiéru, D3 do exteriéru). Lepené spoje důkladně stáhněte a přebytečné lepidlo co nejdříve odstraňte třeba vlhkým hadrem. Po zaschnutí je to mnohem pracnější.
Police a horní desku si můžete zhotovit také sami. Buď si upravíte nějakou starší desku, nebo si z hranolků či palubek slepíte spárovku. Na pohled vypadá lépe masivnější horní deka a tenčí police. Horní police je na kolíkách, které se v případě potřeby dají přendat do otvorů v různých výškách.

Povrchová úprava

U průmyslově vyráběného nábytku je design a patinování alfou a omegou snahy navodit dojem starobylosti. My jsme si díky autentičnosti použitého materiálu mohli dovolit i modernější „střih“, který snese prakticky jakoukoli povrchovou úpravu. Většinou je záhodno sjednotit různorodé povrchy krycím nátěrem.
Provést ho můžete stejně jako my v duchu stylu shabby chic, který je ovlivněn středomořskou kulturou Toskánska, Provence a Řecka. Stačí použít dvě barvy (v našem případě černou a bílou) a po jejich postupném zaschnutí povrch lehce obrousit, aby vypadal jako přirozeně opotřebovaný dlouholetým používáním.

Text, foto a realizace: Tomáš Krásenský

Stolek s patinou

Stolek s patinou