Výhody akumulátorových setů

Rubrika: Dílna, Zahrada

Multifunkční zahradní nářadí „2 v 1“ nebo „3 v 1“, stejně jako sety různého nářadí poháněného jediným výměnným akumulátorem umožňují pořídit si levněji více pomocníků.

Akumulátorová prořezávací pila CST 2018Li s 18V akumulátorem pořeže i větve nebo kulatinu do o 20 cm, 5490 Kč (Gardena)

Osvobodit tiše pracující elektrické zahradní nářadí od věčně překážejícího přípojného kabelu se podařilo až přechodem na novou generaci výkonnějších lithium-iontových (Li-Ion) akumulátorů v podobě výměnných bloků. Známe je už z mobilů, fotoaparátů, přenosných počítačů nebo tabletů.

Oproti původním nikl-kadmiovým akumulátorům se podařilo zvýšit jejich kapacitu při stejné hmotnosti téměř trojnásobně, a tím přejít od malých šroubováků nebo zahradních nůžek až k pohonu výkonných elektrických sekaček.

Výhody Li-Ion akumulátorů

Současné Li-Ion akumulátory netrpí paměťovým efektem (rychlým samovybíjením, i když nejsou používány) jako jejich předchůdci, dají se dobíjet, aniž je nutné čekat na jejich úplné vybití, a životnost se zvýšila až na 2000 nabíjecích cyklů. Nabízejí se v odstupňovaném napětí od 3,6 V do dnes nejvýkonnějších 36V bloků, takže zvládnou i pohon na energii nejnáročnějších sekaček a řetězových pil.

Zasunutí blokového 18V Li-Ion akumulátoru pod rukojeť (Black&Decker)

Li-Ion akumulátory však mají i svoje slabiny: výrobně jsou složitější, obsahují drahé složky, a jsou proto výrazně dražší než původní NiCd aNiMH akumulátory. Navíc jsou choulostivější na správné nabíjení a vybíjení, které musí řídit a hlídat vestavěná elektronická ochrana. Většina aku-paků (jak se výměnným blokům říká) má pod pláštěm skryto několik čipů, hlídajících minimální a maximální dovolené napětí i nabíjecí a vybíjecí proud, a termistor, který nedovolí, aby zahřátí překročilo 45 °C.

Právě vysoká cena (podle kapacity a provedení od 1500 do 5000 Kč) vede k filozofii využít jediný výměnný akublok k univerzálnímu pohonu alespoň několika druhů nářadí. Výměnné nebo zástrčné akubloky různých značek s různým napětím v řadě 3,6 – 7,2 – 10,8 – 14,4 V, nejnověji i 18, 24 nebo 36 V , se liší jak tvarem krčku, tak kontaktů, zabraňujících chybnému zapojení do jiného přístroje, než kam patří.

Jeden akumulátor pro více nářadí

Myšlenku jediného akumulátoru (tehdy začínajícím NiCd) k pohonu až sedmi různých pomocníků (sekaček, provzdušňovače, plotostřihu, odvětvovací pilky a nůžek na keře i trávníky) prosadil do našich zahrad německý Brill. K tomu potřebný 24V NiCd akumulátor vážící 1,2 kg si po nabití síťovou nabíječkou zavěsí uživatel popruhem na rameno a konektor na konci pružného kabelu připojí do zástrčky přístroje.

Výměna provzdušňovací hlavy za kartáče u tyčového provzdušňovače 400 RLB (Brill)

Ze stále ještě nabízeného programu AccuPower to může být 1,8 kg těžká strunová sekačka 270 ART, plotostřih 420 ARS se 42 cm širokou lištou, provzdušňovač 400 RLB, jehož drápky lze zaměnit za ocelové kartáče, takže poslouží k čistění dlažby a podlah, zahradní nůžky 240 ABT a unikátní lehoučká odvětvovací kotoučová pilka.

Inovovaným Li-Ion akumulátorem s vyšší kapacitou článků (2,6 Ah) lze pohánět i vynikající vřetenovou sekačku RC-LION 38 s bezkontaktními noži, se sběrným košem a s plynulým nastavením výšky střihu, vhodnou pro „anglické” trávníky do velikosti 400 m2.

Další praktické sety

Black & Decker přechází od nářadí s NiCd akumulátory k setům, osazeným 14,4V a 18V lithiovými akumulátory, což prozrazuje písmeno L za označením modelu. Nástrčkovým 18V Li-akumulátorem lze pohánět jak strunové sekačky se šířkou záběru 25 cm, tak zahradní vysavače BlowerVac s ekovypínáním snižujícím spotřebu energie, lehké řetězové pily GKC-16L, které zvládnou až stovku řezů větví do tlouštky 5 cm, pilové kleště „Alligator”, nebo na teleskopické tyči nasazený prořezávač větví v korunách stromů.

Vyžínač AccuCut 450 Li s 18V akumulátorem a s rotujícími plastovými nožíky, hmotnost 2,4 kg, 3390 Kč (Gardena)

Bosch umožňuje sadou 18V nástrčkových akumulátorů Power 4All pohánět například strunové sekačky (tzv. trimmery) ART-26Li s otočnou hlavou, s plastovými nožíky a se záběrem 26 cm. Akumulátory využijí i plotostřihy AHS s lištou 48 nebo 52 cm a s protiblokovacím systémem, chránícím kmitající zuby při „zakousnutí”. Nebo zahradní dmychadlo ALB-18 Li, které zahání listí z trávníků a teras vzdušným proudem rychlostí až 210 km/h.

Tyto akumulátory lze použít i v bohaté řadě vrtaček, šroubováků, pil, brusek a dalšího kutilského i profesionálního nářadí. Uživatel vystačí s jediným akumulátorem a jedinou nabíječkou!

Chytrá zařízení

Inteligentní rychlonabíječky díky elektronické kontrole zkracují plné nabití na 3 hodiny. Ještě „silnějšími” 36V akumulátory lze pohánět řetězovou pilu AKE-30 Li s dvojitým brzdovým systémem a s 30 cm dlouhou lištou, travní sekačky Rotax se šířkou záběru 34, 37 a 43 cm, nebo zvlášť výkonný plotostřih AHS-54, schopný stříhat živé ploty při záběru 54 cm až 40 minut na jedno nabití.

Tvarování keře podle šablony nůžkami Multitalent „2 v 1“ s lištou dlouhou 16 cm, 1590 Kč (AL-KO)

Značek, které se pokoušejí získat zákazníky pro cenově výhodnější set, zahrnující hned několik zahradních pomocníků a používající společný typ akumulátoru, přibývá. Například dosud u nás málo známý GÜDE nabízí set s 18V nástrčkovým Li-Ion akumulátorem, kterým lze podle potřeby pohánět lehkou strunovou sekačku na teleskopické tyči a se záběrem 23 cm, výkonný plotostřih s lištou dlouhou 65 cm, nebo vrtačku s nastavitelnou dvacítkou krouticích momentů. Set spolu s nabíječkou a akumulátorem přijde na polovinu částky, kterou bychom vynaložili na koupi samostatných pomocníků, každého s vlastním akumulátorem.

Akumulátorové sety s výměnnými nástroji

Nejrozšířenějším pomocníkem zahrádkáře jsou zahradní nůžky na keře, umožňující tvarovat menší keříky, keřovité zákrsky a třeba i živé ploty. U travních nůžek kmitají zuby v jiné rovině než u nůžek na keře, nic však nebránilo u akumulátorových nůžek obě funkce spojit v podobě nářadí s funkcí „dva v jednom“. Elektromotorem poháněný výstředníkový mechanizmus totiž dovoluje lištu na keře bez potřeby dalšího nářadí uvolnit, vyjmout a nahradit travní nožovou hlavou. O málo dražší nářadí pak plní stejně spolehlivě obě funkce.

Sady „2 v 1“ nebo dokonce „3 v 1“ pak díky delší liště plní lépe i funkci plotostřihu. Většina výrobců (AL-KO, Bosch, Black&Decker, Gardena, WOLF-Garten aj.) je dnes nabízejí s 3,6V nebo 10,8V integrovanými akumulátory, s možností připojení na teleskopicky prodlužitelnou násadu s kolečky. Bosch nabízí pro lehčí práce set Isio s 3,6V Li-Ion akumulátorem – stravními nůžkami se záběrem 8 cm a s výměnnou 12 cm dlouhou lištou pro tvarování keřů.

Set plotostřihu a travních nůžek Lion Power BS-80 s natáčivou hlavou usnadňuje tvarování rostlin, 2350 Kč (WOLF-Garten)

Pro náročnější práce jsou vhodnější ergonomicky dokonalé akumulátorové nůžky ASB-10,8 Li s protiblokovacím systémem, chránícím nože před „zakousnutím” do houževnatější větve nebo plotového drátu. Mají vyměnitelnou kratší 12cm lištu na ozdobné tvarování keřů, nebo delší 20cm lištu, která díky silnějšímu akumulátoru (10,8 Li) zvládne i stříhání živých plotů. Kompaktní pomocník směkčenými držadly váží jen 0,9 kg a po 3 hodinách nabíjení vydrží stříhat až 100 minut. Stav nabití akumulátoru prozrazuje LED kontrolka. Výměnu lišt a nožových hlav usnadňuje patentní systém SDS prostým stisknutím postranních tlačítek, která uvolní kryt nůžek.

Gardena nabízí sadu nůžek na trávu s integrovaným akumulátorem, se šířkou střihu 8 cm, s možností vyměnit nožovou hlavu za plotostřihovou lištu ve dvou výkonem odlišných setech. Set ClassicCut s lištou 12,5 cm a výkonnější sadu ComfortCut s výkyvnou rukojetí a lištou širokou 18 cm. Oba sety mají LED-ukazatel nabití a dají se připojit k teleskopické tyči.

Li-Ion set Power Finesse-50 typu „3 v 1“ nabízí nože 6 a 8 cm na trávu a 11cm lištu na keře, 1890 Kč (WOLF-Garten)

WOLF-Garten v balení „3 v 1“ nabízí set Li-Ion Power Finesse-50 s 3,6V vestavěným akumulátorem a nabíječkou a se třemi výměnnými nástroji. Lehoučký přístroj s ergonomickou rukojetí se promění buďto na krátký plotostřih k úpravě keřů s 11 cm širokou lištou, nebo na travní nůžky se šířkou střihu 6 nebo 8 cm. V setu Li-Ion Power BS80 nabízí díky 7,2V akumulátoru silnější variantu plotostřihu s lištou 17 cm o hmotnosti jen 0,9 kg, přestavitelný na travní nůžky. Střihací hlavu i lištu lze natočit do pěti poloh a pro pojezd po trávníku lze použít teleskopickou tyč s ergonomickým držadlem, na které je vyvedeno ovládání spínačem.

Na obzoru další pokrok

Pilka Keo pro řezání pilovým listem jednou rukou s přidržovačem větví, hmotnost pouhých 0,95 kg, 2300 Kč (Bosch)

Lithium-iontové akumulátory se rok od roku zdokonalují. Od nové technologie Li-Pol (s polymerovým gelem) přejdou vývojáři zřejmě k využití nanotechnologií a 3 D-struktur u tzv. pevných akumulátorů. Ty budou mít několikanásobně větší kapacitu náboje při stejném rozměru bloků, navíc méně choulostivých na bezpečnost nabíjení.

Akumulátorové zahradní nářadí zítřka tak bude ještě lehčí a výkonem dokáže možná konkurovat i nářadí s benzinovými motory. Akumulátorové sekačky, kypřiče, pily a drtiče však nebudou zahradu a okolí zatěžovat hlukem a zplodinami.

www.gardena.cz, www.bosch.cz, www.blackanddecker.cz, www.brill.cz, www.wolf-garten.cz, www.al-ko.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Výhody akumulátorových setů