Stodola pro přátelská setkání

Stodoly u venkovských domů se v současnosti přestavují na obytné domy, slouží jako garáž či dílna, otevřené stodoly se mění v letní kuchyně. Nebo tu může vzniknout prostor pro posezení s přáteli.

Bývalá stodola se proměnila k nepoznání. Teď je v ní místo pro kamarádská setkáváníPůvodně vypadal obytný dům s hospodářskými prostory a stodolou v jedné moravské vesničce trochu jinak. Když ho před lety keramička Denisa koupila, měla jasno – bude tu bydlení pro rodinu i zázemí pro její práci. Obytný dům s přístavbou velké obytné kuchyně dnes nabízí pohodlné bydlení, navazující hospodářské prostory se proměnily v keramickou dílnu. Ale ještě zbývala stodola, která „pokračuje“ za dílnou. V ní se majitelka rozhodla vytvořit prostor pro setkávání s přáteli, s posezením u sklenky vína.

Do ulice ukazuje stodola kamenné stěny i prosklený štít

Kámen i sklo

Obytné stavení i hospodářské budovy byly postaveny z kamene, z pískovce. Zajímavostí je, že pískovec pochází z malého místního – dnes už bývalého – lomu, který je součástí Denisiny zahrady. Z některých venkovních i vnitřních stěn stodoly byla omítka oklepána a kameny vyspárovány. Kamenné zdi tak zůstaly částečně odhalené, což má své kouzlo.

Stodola dostala nový krov a střechu, také dlažba na podlaze tu dříve nebyla. Denní osvětlení vyřešila Denisa prosklením celé horní části štítové zdi, místo vrat sem nechala vsadit široké prosklené francouzské dveře.

Stavení vypadá rozlehlé, ale obytná část je pouze ta vlevo s okny. Pod dlouhou střechou je keramická dílna a na konci vpravo, s novým komínem pro pec, stodolaZahřeje vás Golemka

O teplo ve stodole se za chladných večerů stará pec Golemka. Postavil ji kamarád a dal jí symbolickou podobu ženy – Golemka má hlavu, „kozy“, pupík, nohy i další ženské znaky…

Když se sejde větší společnost, pohodlně se vejde k dlouhému dřevěnému stolu. Dobře sem zapadají i robustní, jakoby na hrubo otesané židle. Jde o zahradní nábytek pocházející z Valašska.

Do stodoly se dojde z domu pod přesahem střechy pohodlně suchou nohouPřírodní dekorace

Víte, co je ochmet? Je řazen mezi okrasné rostliny, ale je to cizopasící dřevina. Tento opadavý keřík vyskytující se na dubech a jiných listnatých dřevinách může dorůst do kulovitých keřů, které mají až 2 metry v průměru. Dva poněkud menší ochmety zdobí prostor pod bíle obloženým stropem stodoly.

Veliký dřevěný pták zavěšený pod trámy je dárek od kamaráda výtvarníka. Byl určen do zahrady, ale tam pro něj nebyl žádný vhodný strom. Tady může svá křídla bez obav rozepnout.

Stěny stodoly zdobí kromě ručně vázaného koberce na štítové zdi i celá řada neobvyklých plastik z přírodnin. Denisa na ně použila obyčejné odřezky dřeva z pily i dřívka nalezená v lese, kusy kůry, šnečí ulity, kamínky, ptačí pírka. I z tak „obyčejných“ věcí může vzniknout nevšední dekorace. Posezení s přáteli a s dobrým moravským vínem tu je určitě příjemné.

Výraznou dekorací je pod krovem zavěšený ochmet

Dobrá rada

Pokud se posezení ve stodole nebo podobné větší stavbě nenalézá v těsné blízkosti kuchyně – což asi většinou ne – je praktické mít sem zavedenou vodu, je-li to možné. Dřez, menší pracovní plocha a skříňka na nádobí tak vyřeší problém, co se všemi skleničkami, hrnečky od kávy a dalším nádobím, aniž bychom museli se vším běhat do vzdálené kuchyně.

Jedna z řady přírodních plastik, které majitelka udělala, tato je s ptačím pírkemTip

Pro výzdobu stodoly, letní kuchyně, altánu a podobných prostor využijte různé přírodniny, které objevíte v lese, na louce, u řeky. Náklady na dekoraci budou minimální a vy i s dětmi se zabavíte vytvářením originálních plastik, reliéfů a soch.

Ve stodole se používá i Denisina vlastní keramika

Z odřezků dřeva, pokroucených kousků ze stromů, kamínků a dalších přírodnin vytvořila Denisa hezké dekorace na stěnu

 

Text: Iva Tvrzová foto: Marie Votavová

 

Stodola pro přátelská setkání