Stínicí plachty

Palčivé letní sluníčko dokáže pobyt na zahradě znepříjemnit. Snadné řešení představují stínicí neboli sluneční plachty. Jejich instalace je rychlá a při uskladnění po sezóně nezaberou příliš místa.

Mohou nás chránit před dopadajícími slunečními paprsky shora nebo z boku. Vyrábějí se ve tvaru trojúhelníku, čtverce nebo obdélníků, které lze i kombinovat, v mnoha velikostech, ale není problém nechat si ušít plachtu přesně na míru.

Z materiálů je nejčastější polyester (PES) nebo akryl. Na luxusní zakázkové plachty používají výrobci vlastní speciální tkaniny garantující barevnou stálost či nepromokavost za silného deště. Velkým plusem je, mají-li plachty vysokou prodyšnost, aby pod nimi nedocházelo ke kumulaci tepla. Zajistí tak nejen kýžený stín, ale současně snížení teploty v chráněném prostoru až o třetinu.

Zajímavým řešením jsou pruhy tkaniny vpletené do konstrukce pergoly (Foto: Westwing)

Způsoby instalace

Možností upevnění se nabízí hned několik, záleží na místě, kam potřebujeme plachtu umístit. Nejjednodušší instalaci mají plachty opatřené v rozích kroužky, za které se pověsí na kotvicí prvky přišroubované do zdi, stropu apod. Pro lepší vypnutí i odolnost větru se přivazují pomocí provazu, pružných lan, tzv. gumicuků, nebo napínacích zámků. Mohou mít také lanka všitá po celém obvodu, k nimž je v každém rohu připevněna karabina, která se přicvakne do oka na fasádní kotvě či sloupku.

Plachty najdou uplatnění i na zahradě (Foto: Hornbach)

Sluneční plachta Comfort v praktické tašce, délka stran 3,6 m, 100% polypropylen s gramáží 205 g/m², ochrana UV 50+. 1 490 Kč (Foto: Mountfield)

Pro pergoly jsou ideální plachty, jež se připevňují pomocí jezdců k vodicímu lanku, aby je bylo možné dle potřeby zatahovat i odhrnovat. Sofistikovanější řešení nabízejí typy s navíjením na hřídel, a to buď manuálně, nebo pomocí elektrického ovládání.
Pokud chceme plachtu umístit ve volném prostoru, třeba uprostřed trávníku, využijeme k ukotvení buď kolíky, nebo sloupky. Ty mohou být pevné či teleskopické, u nichž je možné volit výšku plachty dle aktuální potřeby. Pro dostatečnou stabilitu je nutné sloupky zabetonovat do zemních patek nebo přišroubovat k pevnému podkladu, například podlaze terasy. Sloupky, stejně jako fasádní kotvy mívají zabudovaný posuvný mechanismus, díky němuž lze plachtu naklánět a polohovat podle toho, odkud v danou chvíli přicházejí sluneční paprsky.

V nabídce obchodů najdeme i přenosné modely, které si můžeme přibalit s sebou k vodě nebo na dovolenou.

O vypnutí plachty se postarají pružná lanka, tzv. gumicuky. Pevný okraj látky zajistí, že se očko nevytrhne (Foto: Hornbach)

Kombinace více plachet je praktická a efektní na pohled (Foto: Hornbach)

Ochrana a údržba

Plachty je nutné sundat v případě silného větru a většinu také před vydatným dlouhotrvajícím deštěm. Během přeháněk nebo mrholení postačí zajistit odtok vody mírným sklonem plachty. Pro dlouhou životnost plachet je důležité uklidit je na zimu do sucha.

Co se týče čištění, některé materiály lze prát v automatické pračce, zpravidla na 40 °C, jiné se v případě lokálního zašpinění pouze otřou vlhkou utěrkou.

Plachtu můžeme vypnout také na strop pergoly. Foto: Shutterstock

Se stínicí plachtou vytvoříme stín prakticky kdekoliv (Foto: Hornbach)

Při výběru se zajímejte o:

  • Gramáž materiálu. Čím je větší, tím lépe bude bránit prostupu slunečních paprsků, bude mít i vyšší trvanlivost.
  • Voděodolnost (udává se ve vodním sloupci). Zaručí, že vás ochrání při deštěm.
  • Odolnost povětrnostním podmínkám, zejména UV záření. Aby textilie nevyšisovala, ani se nezačala po pár sezónách rozpadat.

Sluneční plachta, čtverec 5 × 5 m, materiál PES, gramáž 280 g/m², barva žlutá, vodoodpudivá. 12 749 Kč (Foto: Hornbach)

Plachta poslouží i jako boční ochrana. Vodicí lanko umožňuje její posun a shrnutí ke straně (Foto: Hornbach)

Náš tip

Solární plachta Hvězdná obloha ve dne chrání proti slunci, večer svítí jako romantická obloha. 1 990 Kč (Tchibo)

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Hornbach, Mountfield, Westwing

Stínicí plachty