Nádobí pro venkovní stolování

Rubrika: Zahrada

Také milujete posezení u prostřeného stolu před chalupou nebo v zahradě? Aby byly tyto chvilky ještě klidnější, použijeme nerozbitné nádobí, se kterým se vyhneme všem mrzutostem.

Plastové nádobí pro stolování značky Summer (Kika)

Venku se nám dobře stoluje i baví. Atmosféra u stolu je uvolněná, protože při povídání s rodinou nebo s přáteli nemusíme striktně sedět u stolu jako v pokoji, ale můžeme se procházet zahradou a povídat si v soukromí.

Podnos Flair z prvotřídního melaminu je vhodný pro přímý styk s potravinami. S vyjímatelnou protiskluzovou podložkou (Tescoma)


U jídla venku odhodíme obavy z toho, že někdo z hostů polije při drobném karambolu koberec, děti nadrobí, shodí ze stolu porcelán po babičce nebo že si naši mazlíčci vyloudí nějakou tu dobrotu a hned pamlskem zašpiní podlahu nebo dokonce pohovku. V zahradě nebo na terase tyto starosti odpadnou. Když stávající výbavu doplníme o kvalitní lehké a odolné nádobí z potravinářských plastů. A nemusíme se za ně stydět. Současné plastové nádobí je na první pohled k nerozeznání od keramiky nebo kameniny a některé plasty věrně napodobí i sklo.

 

Papírové talíře a kelímky, ubrousky a plastové příbory pro deset osob. Sada obsahuje 60 dílů (Tchibo)

Papírové talíře a kelímky, ubrousky a plastové příbory pro deset osob. Sada obsahuje 60 dílů (Tchibo)

Na stůl i na piknik

Talíře, mísy, hrnečky, pohárky, ale i příbory z kvalitního plastu jsou pro užití při venkovním stolování nebo při kempování nepostradatelnými pomocníky. Jsou lehké, praktické a téměř nerozbitné. Při nákupu nádobí je ale dobré poptat se na certifikace, které zaručují, že ho lze bezpečně použít na servírování pokrmů, a vybírat výrobky od známých značek a velkých výrobců, kteří si hlídají kvalitu produkce.

Polykarbonátové sklo může být barevné (Butlers)


Například plast melamin dostal název po chemické látce melamin, která se mísí s formaldehydem a následnou polymerací vzniká vysoce odolná melaminová pryskyřice používaná k výrobě nádobí.
Protože nejnovější výzkumy prokázaly, že při zahřátí nad 70 °C se z nádob mohou uvolňovat škodlivé látky, je lepší používat tyto výrobky pouze na servírování pokrmů.

Mísy Sommar z polypropylenového plastu jsou vhodné do mikrovlnné trouby; pro ohřev jídla do 100 °C. Lze mýt v myčce. Set 3 kusů (IKEA)


Při nákupu jakéhokoliv plastového nádobí se zaměříme i na to, zda je možné výrobky použít v mikrovlnné troubě. Některé produkty pro tento způsob ohřevu nejsou určeny.

Na piknik i na cestování se vám bude hodit sada džbánu a čtyř skleniček Seafarer od Kitchencraft (Bonami)

Plastové nádobí obecně je vhodné i do piknikových košů. V zahradě samozřejmě užijeme kromě běžného nádobí i koše, ošatky, misky a podnosy ze dřeva, nerezu nebo z proutí.

Polykarbonátové sklo

Nápojové nádobí z vysoce kvalitního polykarbonátu nahrazuje na party a při venkovním stolování sklo. Materiál je pozoruhodný v tom, že umožňuje vyrobit nápojové sklenice stejně čiré, jako jsou ty skleněné. Stopy po spojích vzniklých při výrobě jsou u luxusnějších značek většinou ručně odstraněny při dokončení výrobků.

Například nápojové „sklo“ Strahl umožňuje stylové servírování nápojů a sklenice lze vychladit v lednici nebo v mrazáku. Tyto výrobky je možné umývat v myčce. Polykarbonátové sklo nemusí být jen čiré, vyrábí se i v módních barvách.

Nádobí z transparentního plastu skleněného vzhledu (Tchibo)

Nádobí z transparentního plastu skleněného vzhledu (Tchibo)

www.decodoma.cz, www.bonami.cz, www.tchibo.cz, www.kika.com, www.ikea.cz

NA KVALITĚ ZÁLEŽÍ

Při nákupu plastového a melaminového nádobí se raději vyhneme výrobkům, kde je zemí původu Čína, protože se v nich velmi často nacházejí zakázané látky.

Piknikový koš je vybavený nádobím pro čtyři lidi i vývrtkou na víno (Bonami)

 

Jestli se nám po hostech nechce uklízet, sáhneme po jednorázovém papírovém nádobí.

 

Text Helena Štětinová

Foto archiv firem

Nádobí pro venkovní stolování

Nádobí pro venkovní stolování