Řezbářská dláta

Nákup značkové sady dlát není levná záležitost, ale pokud to s řezbařinou myslíte vážně, vyplatí se (Foto: Stubai)

Vyzkoušejte si práci s řezbářskými dláty. Toto tradiční umělecké řemeslo vám přinese hodně radosti z tvorby, ale mnohdy využijete základy řezbářského umu i při opravách staré chalupy.

Stručný článek vás sice řezbářství nenaučí, ale dokáže vám napovědět, proč se o práci s řezbářskými dláty vůbec zajímat. A to i v případě, že jste dosud pouze obdivovali řezbářské výtvory, ale jinak vlastně o tomto prastarém tvůrčím řemesle nevíte vůbec nic.

Majitelům starých chalup se ostatně může hodit alespoň základní povědomí o řezbářství třeba i z důvodů oprav dekorativních prvků, jimiž se tradičně zdobily nejen dřevěné konstrukce některých chalup, ale třeba i zhlaví trámů venku i uvnitř, zábradlí, šambrány ze dřeva a rámy oken, dveře a zárubně, ale i starý nábytek. Základy řezbářství a práci s dláty totiž v minulosti ovládali tesaři i truhláři a oproti nim mohou jejich dnešní následovníci čerpat nejen z bohaté nabídky dostupného nářadí, ale usnadnit si práci i s elektrickými nástroji.

Rukou i paličkou

Na přípravu materiálu i hrubší práci mají řezbáři také řetězové pily, sekery či pořízy, ale dláta jsou nástroji, jimiž lze vytvořit i ty nejjemnější detaily. Ruční dláta se dají používat pro dlabání pouhým přítlakem ruky, ale lze jimi opracovávat dřevo i poklepáváním na rukojeť paličkou. Profily a tvary dlát (dutá, prohnutá, půlkulatá, lžícovitá i rovná) s různými rozměry čepele umožňují vytvářet rýhy či žlábky, ale i odřezávat tenkou vrstvu dřeva podobně jako hoblíkem. Způsob práce s dláty, ale i síla přítlaku či úderu paličkou, to vše je věcí cviku, dlouhodobého tréninku i využití dostupných zdrojů informací. Mohou to být knihy či videa, ale i nabídky workshopů a pod vedením zkušeného mistra se naučíte více než samostudiem.

Jak dláta nakupovat

Řezbářská dláta lze nakupovat po jednotlivých kusech i v sadách. Nekvalitní levné výrobky nepůjdou pořádně nabrousit a práce s nimi vás přestane bavit. Kompromisem mezi kvalitou a ještě stále příznivými cenami jsou dláta Narex, mezi dražší špičkové výrobky se řadí nástroje Stubai. Za sadu dvaceti dlát zaplatíte kolem 20 tisíc korun. Výrazně levnější bývá čínská produkce, po jednom i v sadách se prodávají i čepele bez rukojetí, které si mnoho řemeslníků vyrábí. Hotové paličky existují s kulatou či hranatou hlavou, obvykle z tvrdého dřeva (buk, habr), nebo s mosaznou či plastem chráněnou hlavou.

Elektrické nástroje

Mezi zajímavé nářadí patří elektrická dláta. Na rukojeť s motorem (podobá se úhlové brusce) se nasazuje nástavec v podobě dláta, který dlabe kmitáním. Nástroje nemusejí sloužit jen pro jemnou řezbařinu, lze s nimi pracovat podobně jako s plochými truhlářskými dláty.

Na českém trhu seženete například systémové nářadí Arbortech, které kromě dlát umožňuje i nasazení příslušenství včetně fréz, brusných kotoučů nebo kruhových rašplí. Mezi cenově dostupnější nářadí s výměnnými dláty patří Proxxon, objednat si lze v Česku i špičkový americký multifunkční nástroj pro jemnou práci Automach Power Carver.

Jak přenést nákres na dřevo?

Zkuste si vydlabat domovní číslo nebo nápis na dřevěné desce. Dláta povedete podle předlohy, kterou je snazší nakreslit či vytisknout na papír a pak přenést na dřevo. Papír přiložíte kresbou (potiskem) na desku a shora potřete acetonem. Pak papír sundáte, obraz bude přenesen. Papírovou předlohu můžete rovněž zkusit zažehlit žehličkou.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Stubai

Řezbářská dláta