Výhody hliníkových oken

Rekreační dům s hliníkovými okny

První hliníková okna se na trhu objevila v 50. letech 20. století a ihned se stala výrazným konkurentem v té době dominujícím oknům ze dřeva. Okna z hliníku nabídla nižší cenu, vyšší pevnost i odolnost. S vývojem a oblibou dvojitého zasklení procházela fází vzestupu také okna z hliníku. V 80. letech, kdy až 60 procent dvojitě zasklených oken bylo z hliníku, jim začala konkurovat okna plastová, která upoutala ještě nižší cenou a lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.
„Hliník je materiál, který umožňuje vyrobit okna lehká, mimořádně konstrukčně přesná, bez jakýchkoli deformací v průběhu času, snadno ovladatelná a zároveň odolná a v podstatě nezničitelná. Ve srovnání s dřevěnými a plastovými okny, u kterých se počítá s životností přibližně třicet let, je životnost hliníkových profilů přibližně dvojnásobná,“ vysvětluje Pavel Byrt, obchodní ředitel společnosti Schüco International KG.
Díky pevnosti, tuhosti a nízké hmotnosti hliníku lze vyrábět velké prosklené plochy bez nutnosti přerušení vyztuženími a příčkami. „Hliník je odolný vůči povětrnostním vlivům, změnám teplot i vůči chemickému působení, a tak ani po letech užívání není třeba hliníková okna ošetřovat a povrchově udržovat. Navíc díky svým statickým vlastnostem vyniká v různých specifických konstrukcích, např. v prosklených fasádách, polostrukturálních a strukturálních fasádách či v konstrukcích bezrámového zasklení,“ doplňuje Pavel Byrt.

Řez profilem hliníkového okna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proti zlodějům
Hliník oproti PVC nabízí mnohem větší tuhost a konstrukční přesnost dosedávajících prvků. I handicap v podobě zvýšené tepelné vodivosti, která vedla k promrzání rámů v zimě, byl překonán. Moderní typy oken jsou vybaveny tzv. přerušením tepelného mostu, kdy se do hliníkového profilu vkládá pruh z nekovového materiálu, nejčastěji z polyamidu vyztuženého sklolaminátovými vlákny, který zabraňuje tepelné vodivosti a tím zlepšuje izolační vlastnosti rámu.
Stavebníci mohou získat velkoformátová hliníková okna o malé konstrukční hloubce (65 – 75 mm) i šířce rámu. Taková konstrukce přispívá k maximálnímu průchodu světla, okna mohou mít libovolný tvar i barvu. Velké formáty lze kombinovat s fotovoltaickými panely obdobného designu, díky čemuž část oken energii zadržuje a druhá část energii vyrábí.
Hliníková okna zaručují rovněž bezpečnost a snadné ovládání. Kování bývá většinou skryto v konstrukčním rámu tak, aby nerušilo na pohled. Pro manuální ovládání je v nabídce široká škála klik a madel. Okna však lze ovládat také dálkově, automatizovaně nebo centrálně dálkově přes PC. Proti násilnému vniknutí do objektu jsou hliníková okna velmi dobrá sama o sobě, neboť hliníkové profily jsou výjimečně silné a odolné proti deformaci.
Podrobné informace najdete na www.schueco.cz a www.premiumpartner.cz.

Výhody hliníkových oken