Na stavbě i v interiéru: Kde všude se dají využít stavební desky?

OSB desky jsou lehké, dobře se s nimi pracuje a využijete je na stavbě, ale třeba i při výrobě nábytku. Foto: Shutterstock
Vyrábějí se z různých materiálů a mohou být součástí konstrukce stěn, stropů, podlah i střech. Zejména sádrokarton či OSB desky často tvoří i pohledovou vrstvu.
Základem dřevostaveb je nejčastěji konstrukce z trámků opláštěná dřevoštěpkovými OSB deskami. Jde o dostupný materiál, který se prodává v různých rozměrech a ve variantách s rovnými hranami nebo v úpravě, která umožňuje pevnější spojování na pero a drážku.
Práce s OSB deskami
Dají se bez potíží řezat, vrtat, upevňovat k nosné konstrukci hřebíky či vruty. Můžete je brousit, natírat barvou či lazurou, se stavebním lepidlem a perlinkou je lze opatřit vrstvou omítky, ale i obkládat keramickými obklady či skleněnou mozaikou. OSB desky mohou tvořit součást vrstev opláštění domu, být podkladem pro palubky a v některých případech i jako pohledový obklad stěn, který dává chatě či moderní dřevostavbě specifický a zajímavý vzhled. Jsou lehké, snadno přepravitelné a běžně dostupné, takže je můžete nakupovat v menším množství podle potřeby. Je nutné pracovat s nimi obezřetně ve vlhkém prostředí a neskladovat je ve vlhku.
Desky se vyrábějí v několika základních tloušťkách a podle tloušťky je nutné volit rozteč mezi konstrukčními trámy. Deska silná 15 mm by se měla pokládat na trámy s roztečí maximálně 400 mm, deska o tloušťce 18 mm na trámky s roztečí do 600 mm a nejsilnější, 22mm desky mohou jít na trámy s roztečí 800 mm.
Upevňují se pomocí zmíněných hřebíků nebo vrutů. Použijte k tomu hřebíky o délce 2,5násobku tloušťky desky, ideálně spirálové kotevní hřebíky. I při šroubování volte vruty o délce 2,5násobné tloušťky desky. Doporučená vzdálenost vrutů (hřebíků) od okraje desky je minimálně 10 mm. Vzdálenost mezi vruty (hřebíky) po obvodě desky je 150 mm, v poli desky 300 mm.

Výhodou sádrokartonových desek je rychlá stavba a dokonale rovné stěny, které se snadno povrchově upravují. Foto: Shutterstock
Do mokra
V sortimentu stavebních desek si ovšem vyberete i v případě, že budou nějaké míře působení vlhkosti přece jen vystaveny. Jen je potřeba vybírat materiál, který je do vlhka určený. Platí to nejen pro dřevité OSB desky, ale i pro sádrokarton. Ten je v obecném povědomí jako materiál sice velmi praktický, ale do vlhkého prostředí nevhodný. Existují však i sádrokartonové desky, které vlhko zvládnou.
Omítky i broušení
Sádrokarton se mnohdy kombinuje s OSB deskami a má řadu výhod, mezi něž patří možnost jeho snadné instalace a povrchových úprav. Na ty se používá tmel a sádrové omítky, nakonec se výsledná stěna přebrušuje a její dokonale rovný povrch lze do jisté míry „narušit“ vhodnou volbou dekorativní omítky. Podobně můžete upravovat i cementotřískové desky, které jsou masivnější a používají se spíše na podlahy a tam, kde je vyžadována vyšší odolnost a nosnost.