Možnosti zahradního nábytku

Sluneční paprsky udeřily v plné síle a pobyt na přímém slunci se stává mnohdy utrpením. I nesnesitelně horké letní dny se dají prožít příjemně. Na zahradách a terasách se stačí schovat do altánů, pod slunečníky či markýzy. Stínící prvky jsou dnes však mnohem různorodější. Podle zástupců společnosti Donate, předního českého prodejce stylového zahradního nábytku, jsou letos v oblibě baldachýny či stínící pergoly. Designovou ozdobou zahrad je sedací zahradní nábytek se stříškou. Je elegantní, hravý a navíc se díky krytí uvelebíte do chladivého a příjemného stínu.

 

 

Křeslo s klasickým slunečníkem je stálicí zahradního nábytku. Mnohem praktičtější ale je, pokud si člověk pořídí zahradní nábytek, jehož součástí je rovnou i stínění, ať už vlastním zabudovaným slunečníkem, plachtou či právě stříškou, která je jeho designovou součástí. V tomto směru rozhodně upoutá houpačka Swing od Donate. Milá rozmařilost, v níž se pohodlně odpočívá ve stínu. Má kovový rám, na kterém je zavěšen proutěný koš ve tvaru vejce.
Zahradní proutěný nábytek řady Ocean má nad sebou oválnou stříšku a vypadá jako plážový koš či samostatný kryt.  Kouzelné jsou i textilní baldachýny na konstrukci kolem křesla či pohovky. Je to nejen praktický, ale i originální zahradní prvek.
Zkrotit sluneční paprsky lze venku na terasách či zahradě i dalším, klasickým venkovním zastíněním. Na výběr je z mnoha typů a systémů slunečníků, markýz či slunečních stínících plachet.

 

Slunečníky nestárnou
Oblíbený slunečník se v teplých měsících stává opravdovým přítelem. Výhodou je, že jej lze snadno přemisťovat. Aby splnil slunečník skutečně svůj účel, musí být kvalitní a velký, tzn.: kruhový či mnohoúhelníkový o průměru přes 290 cm a čtvercový kolem 250 x 250 cm, případně 300 x 300 cm. „Při výběru je nutné, aby byla střecha z materiálů, které nevsáknou vodu, jsou stálobarevné a odolné proti povětrnostním vlivům. Ovládání a manipulace s nimi musí být snadná a hravá a konstrukce samozřejmě bytelná,“ říká Přemysl Hejtmánek z firmy Donate s tím, že u velkoprostorových slunečníků je dobré dbát na styl ukotvení a způsob, jímž se stínící plocha rozevírá. Kvalitní textilní povlaky jsou z 100procentního akrylu nebo polyesteru o vyšší gramáži. Povrchová úprava je různá. Zahrnuje například protišpinivou, protiplísňovou, vodoodpudivou ochranu s UV filtrem kolem 50 SPF a musí unést značnou zátěž, než skutečně slunečníky prosáknou (vhodný vodní sloupec propustnosti je od 300 mm).
Na trhu jsou k dostání kulaté, hranaté slunečníky v nejrůznějších barvách. Ty hranaté jsou vhodné například do rohů staveb. Nejklasičtější formou zastínění je slunečník se středovou tyčí. Pokud mají středové nohy, jsou pro ně určeny stoly s otvory pro ně. Problémy činí neustále „utíkající stín“, za nímž se musí přemisťovat nábytek. Modely s boční nohou jsou variabilní a vzhledem k možnostem kloubů je lze nastavit do mnoha poloh podle toho, jak zrovna svítí slunce. Stojná noha by měla být hliníková či ocelová. Kotví se různými způsoby. Například do země, patka se zatíží třeba dlaždicemi či boxem s pískem, zasune se do kříže. Existují i pevné s ukotvením na šroubech ve zdivu.
Praktická je klička pro jednoduché otevírání a zavírání. Některé modely jsou vybaveny motorem na dálkový ovladač. Jiné lze natočit až v rozsahu 90stupňů. Inovací pro večerní posezení je slunečníkové LED svítidlo s dobíjecím akumulátorem, které je schopné osvítit prostor na pár hodin.

 

Altány pro zábavu
Mezi evergreeny, které poskytují stín, ale i posezení pro velký počet hostů patří nezděné altány. Sestávají se z konstrukce z tyček a plachty, jsou skladné a složení je jednoduché. Při nákupu je důležitý materiál. „Vybírat by se mělo jen z kvalitních ocelových rámů a pozor na kvalitu upínacích prvků,“ upozorňuje Přemysl Hejtmánek.
Pro údržbu postačí mýdlová voda. V altánech se dá velmi dobře relaxovat i pořádat bujaré večírky či zahradní grilování.  Umístění by měl člověk volit na závětrné straně tak, aby silnější závan větru nečinil nepříjemnosti. Lidé by se měli vyvarovat jeho umístění v blízkosti plotu sousedícího s jiným obydlím, pokud mají rádi soukromí. Pokud je grilování a posezení s přáteli tradiční zábavou, umístění v blízkosti vlastního domu omezí obtěžující běhání pro nezbytné věci například do kuchyně. Zapomenout by se nemělo ani na kvalitní podlahu. Například venkovní nesmekavé dlaždice s patinovým efektem. Jiným řešením je podlaha cihlová nebo kamenná dlažba. V létě ochladí a při chladnějších večerech pro změnu ohřeje.

 

Markýzy pro balkony a terasy
V případě prostornějšího balkonu či terasy orientované na západ či jihozápad není na škodu pořídit si markýzu. „Oproti klasickým slunečníkům poskytuje větší zastíněnou plochu a také lepší odolnost proti větru,“ míní Přemysl Hejtmánek z firmy Donate. Na trhu jsou varianty sklopná, výsuvná, kazetová,  polokazetová či samostojná. Jelikož jsou markýzy fixované do venkovní zdi, tudíž celoročně vystavené klimatickým změnám, je nutné, aby měly velmi kvalitní konstrukci z pevných a lehkých hliníkových slitin; navíjecí toč a zvláště namáhané části musí být ocelové. Zastíněnou plochu lze regulovat. Stahovat markýzy je možné ručně klikou, což je pohodlné do 10čtverečních metrů plochy či za pomoci elektromotoru. Nejpohodlnější je doplnit motor automatikou s čidlem, které ho uvádí do chodu podle intenzity slunečního záření, síly větru či deště. Potah je z akrylové tkaniny s povrchovou protiplísňovou úpravou a vysokým UV filtrem. Když má markýza mírně šikmý sklon kolem 12stupňů, chrání před sluncem i před deštěm, který stéká po vnější hraně.

 

Sluneční plachta jako na moři
U domů lze dnes mnohdy najít také sluneční plachty. Jde ovývojový stupeň mezi markýzou a slunečníkem: není stavebně fixovaná k domu ani nemá stojnou nohu.  „Pojmenování vychází z podobnosti s lodní plachtou. Jsou vhodné pro dlouhodobější instalaci s plochami až kolem 65 m2,“ vysvětluje Hejtmánek. Standardní výroba počítá s variantou uchycení volně v prostoru a rovněž s postranním uchycením na zeď. Ovládání menších plachet je většinou manuální, ty větší lze pomocí motorku.

 

Pergola poslouží ke skvělému odpočinku
Na rozdíl od markýz má pergola nohy. Luxusnější typy pergol mají dřevěnou či kovovou nosnou konstrukci a shrnovací textilní střechu. Top modely jsou kromě toho vybavené zvláštními roletami, které ji uzavřou ze všech stran, čili vznikne takový pokojík.  Samostatnou kategorii představují volně stojící pergoly s pohyblivou (shrnovací) střechou: mají čtyři nohy, nebo se montují na dvě protilehlé domovní zdi. Dřevěné pergoly se často nechávají prorůst popínavými rostlinami případně jsou dodány již z květinami a nádherně pak zapadnou do zahrady.
Rozhodující kritéria při výběru zahradního stínění podle Přemysla Hejtmánka z firmy Donate:

 

TIPY:

Před nákupem zahradního stínění si člověk musí ujasnit zejména

•          Jak velkou plochu je potřeba stínit;

•          Počet osob, které budou stínění využívat;

•          Kdy a jak dlouho chce využívat venkovní posezení;

•          Jaké má požadavky na ovládání a údržbu;

•          Kolik peněz je ochoten investovat.

 

Konstrukce i tkaniny slunečníků, altánů, markýz, pergol, stejně tak jako zahradních stříšek z našeho sortimentu jsou dlouhodobě bezúdržbové. Pro hladší chod stačí jednou ročně lehce prostříknout převodovku a klouby ramen silikonovým olejem. Hliníkové lakované konstrukce jsou snadno omyvatelné. K čištění potahu se používá čistá voda nebo roztok s mýdla. Není vhodné používat chemické čisticí přípravky, protože by narušily impregnaci a další ochranné vrstvy na látce. Případné opravy a demontáž není vhodné dělat svépomocí, protože odpružená ramena jsou pod stálým tlakem a mohlo by dojít k úrazu. Stínící zahradní vybavení není vhodné nechat rozevřené bez dohledu a odjet na víkend nebo na dovolenou. Nečekané krupobití, silné poryvy větru či průtrže mračen by je mohly poškodit, protože velké plochy nepropustné textilie jim kladou odpor. Při špatné meteorologické předpovědi je vhodnější slunečníky a textilní střechy složit či svinout a sluneční clonu sejmout z háčků. Po ukončení letní sezóny je třeba stínící prvky dobře zazimovat, tj. sejmout látkový povlak a vyprat nebo vyčistit. Vše se uskladní na suchém místě. Když je některý díl na kovovém mechanismu poškozený, je vhodné jej nechat vyměnit.

TEXT: REDAKCE
FOTO: DONATE

 

Vybíráte nový slunečník? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/slunecniky

 


Možnosti zahradního nábytku