Vitaminy z květináče
Na zahrádce teď ovoce ani zeleninu nenajdete, přesto si můžete jídelníček obohatit o čerstvé bylinky z vlastních zdrojů. Nasypte si je na chleba s máslem, do salátů nebo do pomazánky.
Pokud patříte k milovníkům vitaminů, nemusíte o ně přijít ani v období, kdy zimní zásoby ovoce a zeleniny již docházejí a nové plody ještě nejsou k mání. Zaměřte se na bylinky! Některé druhy si můžete koupit již narychlené a určené k okamžité spotřebě, řada z nich se však dá v krátké době vypěstovat i v domácích podmínkách.
Pažitka
Patří k dvouletým bylinám. Zelené výhony na podzim odumřou a rostlina zimu přečká díky kořenům. Na jaře můžeme vývoj natě urychlit. Pažitku, která prošla obdobím klidu, vysadíme do květináčů nebo truhlíků a dáme do tepla na okno (ne však na přímé slunce!). Zaléváme ji pravidelně, ale opatrně, neboť nesnáší přemokření. Nať sklízíme po 3-4 týdnech, když doroste do výšky asi deseti centimetrů.
Řeřicha
Rychle klíčí i roste, a to po celý rok. Stačí jí málo, zelených lístků pikantní chutě se dočkáte i od semínek rozhozených na mokrou buničitou vatu. Na světle a v teple se rozroste zhruba za 7-10 dnů.
Cibulička, česnek
Nať z cibule a česneku obsahuje obrovské množství vitaminů. Její růst podpoříme zasazením cibulí či česnekových stroužků do substrátu, ale můžete je dát i do nádobky naplněné pouze vodou. V teple a světle se dají do růstu. Zelená nať bude připravena ke sklizni asi za týden.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock
Vitaminy z květináče