Jen se tak trochu natáhnout…

Rubrika: Interiér

Když nás dostihne touha po knížce, náhlá chuť si pohovět a možná i trochu zdřímnout, nebo nás přemůže obyčejná lenost, pak se chceme uložit do víceméně vodorovné polohy. K tomu slouží otomany, gauče, divany, válendy anebo také lenošky.

Francouzi měli pro tento kus nábytku vznešeně znějící název „chaise longue“, Britové mu říkali, než převzali francouzský název, obdobně „long chair“, obojí znamená „dlouhá židle“ nebo „dlouhé křeslo“. Češi mají více výrazů: lehátko, pohovka, kanape, lenoška. Ani jeden z nich není úplně přesný, proto mu budeme říkat již zdomácnělým výrazem šézlong.
Co je šézlong? Je to čalouněné lehátko pro jednoho, kde se usadíte a zároveň na něm pohodlně natáhnete nohy. Ocitnete se tak v poloze „pololeže“. A k tomu si jednu ruku můžete opřít o vyšší dlouhou područku, která je vedena jen na jedné straně.

I na chalupě šézlong užijete. Tento kus nábytku je stvořený pro odpočinek

Obdobou šézlongu je křeslo s podnožkou, tedy dva nábytkové díly. Anebo tu jsou jednodílné varianty, například récamier – lavice se dvěma zvýšenými čalouněnými opěradly, avšak bez zadní opěry, či asymetrická lenoška s vyšší částí pro odpočinek v hlavové části a nižší částí, na které spočívají nohy. Když si prohlédnete obrázky, napadne vás, že existují ještě další možnosti. Lenošení je zkrátka oblíbeno a odborníci tvrdí, že v šézlongu, kde si krevní oběh ve výšce příjemně odpočine, je i zdravé.

www.ikea.cz, www.lepatio.cz, www.nordicday.cz, www.sedacky.com, www.westwing.cz

Text: Martina Lžičařová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, archiv firem a Shutterstock

Jen se tak trochu natáhnout…

Uložit

Uložit

Jen se tak trochu natáhnout…