Cesta k levnému domu

starý dům

Rekonstruovat levně koupený venkovský domek postupně a na etapy je někdy úmorné, ale můžete s tím začít bez milionů v bance. Foto: Richar Guryča

Obecně asi levný dům neexistuje, protože když je jeho nákupní cena hodně nízká, obvykle vyžaduje značnou investici. Ale na spoustě věcí můžete při jeho koupi, opravě či stavbě dost ušetřit.

Otázka levného domu je široká, složitá, rozporuplná a často jen obtížně zodpověditelná. Úroky z hypotéky, kterou splácíte 30 let, vám dům prodraží vždy, přinejmenším ve srovnání s cenou, kterou byste za něj zaplatili hotově. Můžete ušetřit na stavbě svépomocí, ale ceny materiálu, které neustále rostou a které platíte z mnohdy znevýhodněné pozice koncového zákazníka, vám nakonec protočí panenky rovněž, o čemž vědí své stavebníci, kteří byli nuceni nakupovat v době skokového zdražení energií. Je tedy vůbec reálné mít v dnešní době levný dům?

Pořízení starého domu

Jednou z cest je sehnat starší dům ve stavu, který umožňuje jeho postupnou opravu, smířit se s dočasným bydlením v provizoriu, nebo dokonce v mobilhomu či v karavanu na zahradě (obojí se dá po dokončení stavby prodat) a začít takový dům zvelebovat z rodinných příjmů, pokud to dovolí, z menšího množství ušetřených peněz nebo s pomocí prodeje jiné rodinné nemovitosti. V době vzniku článku bylo jen na jednom internetovém realitním vyhledávači k dispozici téměř 200 nabídek na prodej domu v cenovém rozmezí od půl milionu do milionu korun, některé i za méně peněz a ve většině případů ve stavu umožňujícím alespoň provizorní obývání. Nezadávali jsme přitom do vyhledávání chaty, ale i mezi chatami se vyplatí hledat a někdy se tam dá narazit na zajímavou nemovitost umožňující přestavbu na skromný domek.

Základ pro investici do levné nemovitosti se dá získat prodejem zahrady či chaty, která není vhodná k bydlení

Koupě chaty

U chat je nutné věnovat zvýšenou pozornost tomu, zda stojí na vlastním pozemku a zda k nim lze bez potíží dojet po příjezdové cestě, jak je to se zdrojem vody a energie a zda taková nemovitost nestojí na pravidelně zaplavovaném či v zimě nedostupném pozemku. Příslib problémů obvykle naznačuje nízká cena, ale hledat levnou nemovitost je pracné a úspěch může být často vykoupený spoustou najetých kilometrů a sérií zklamání. Nenechte se však odradit, šance na nalezení stavby se skrytým potenciálem je vždycky. V médiích se navíc poslední dobou objevují zprávy o zvýšené nabídce rekreačních nemovitostí, které lidé tak trochu v panice nakupovali v období covidového lockdownu a kterých se teď zbavují.

Tiny houses

Nezapomínejme ani na tzv. tiny houses, maličké domky, jejichž stísněnost sice každému nevyhovuje, ale které mohou téměř okamžitě poskytnout k bydlení komfort srovnatelný s malým městským bytem, navíc často třeba na zahradě rodičů, tedy bez nutnosti investovat nemalou částku do pozemku.

tiny house interiér

Malé a mnohdy i mobilní domky z kategorie tiny houses nabídnou komfort srovnatelný přinejmenším s městskou garsonkou. Foto: Shutterstock

Takové domky je možné objednat na klíč s dovozem nebo stavět i vlastníma rukama a za pomoci rodiny a často lze jako základ využít některou z nabízených montovaných chat. Takové stavby vzniknou velmi rychle, často jim postačí jako základ pouze piloty, zemní vruty nebo trámový rošt, ale jejich komfort bývá nutné zvýšit přidanou vrstvou tepelné izolace, lepšími okny nebo kvalitnější střešní krytinou. I tak se však můžete s takto „vytuněnou“ chatičkou dostat na cenu v řádu několika stovek tisíc a případné problémy s kanalizací řešit třeba kompostovací toaletou.

montovaná chata

Montovanou chatu je snadné proměnit na skromné útulné bydlení. Navíc jde o investici, která se nikam neztratí. Foto: Shutterstock

Jistý diskomfort ve srovnání s bydlením ve standardním domě je v těchto případech kompenzován tím, že se nezadlužíte na léta a počáteční investici dokážete zvládnout z rodinných úspor či půjček mezi příbuznými, zúročit dědictví nebo třeba prodat vzdálenou zahradu nebo chatu, která není pro přestavbu na bydlení vhodná.

Obydlí bez základů

Alternativy, které mohou otázku vašeho bydlení vyřešit dočasně, například v souvislosti s očekávanou změnou územního plánu nebo s příslibem dědictví, jsou i různé mobilhomy, maringotky nebo velké karavany, jejichž obývání se sice může mnoha lidem jevit jako až příliš velké dobrodružství, ale s vlastním pozemkem a vědomím dočasnosti takového řešení může jít o smysluplnější cestu než platit desítky tisíc za nájem městského bytu. V případě těchto staveb může být do plusu i jejich umístění na pozemek, kde byste povolení ke stavbě plnohodnotného domu pravděpodobně nezískali (rozhodující je totiž jejich mobilnost, tedy možnost přemístění), ale vše si raději předem zjistěte na příslušných úřadech. Opět se můžete dostat na počáteční investice v řádu maximálně několika stovek tisíc, někdy i méně.

tiny house interiér

Čím méně místa je uvnitř, tím pečlivěji je potřeba promyslet přístup světla zvenčí. Foto: Shutterstock

Víte, že…

I starý dům v neuspokojivém stavu mívá vyřešené připojení k elektrické síti, často i ke kanalizaci a plynu. Lze k němu pohodlně dojet, dvůr či zahrada poskytnou místo pro skladování stavebního materiálu.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a Richard Guryča

Cesta k levnému domu