U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Slezská poezie

Kategorie: Návštěva | Autor: Kateřina Baroková

Údolí Lomné patří k nejkrásnějším místům ve Slezských Beskydech. I když z něj vymizeli pastevci s jejich stády ovcí a krav, poetická krása hlubokých lesů, zapadlých údolí a šum horské říčky Lomné dodnes zůstaly.

Celé údolí leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy a z více než sedmdesáti procent je pokryto lesy. Asi nejpozoruhodnější přírodní zajímavostí je rezervace Mionší, která je největším karpatským jedlobukovým pralesem v České republice. Nejstarší dřeviny zde dosahují stáří až 450 let.

Lidé se usazovali nejdřív podle řeky, ale později žili hojně i na pastvinách mezi lesy, kde jim přes léto poskytovala obživu malá hospodářství. Na kamenitých polích se pěstovaly hlavně brambory, zelí, oves. Na zimu pak pastevci sháněli svá stáda ovcí a dobytka do vesnic.

Každoroční oslavy jsou v září

Vesničky Dolní a Horní Lomná původně tvořily jeden celek. V roce 1900 ale došlo k jejich rozdělení na samostatné obce. Spojujícím prvkem ovšem stále zůstala říčka Lomná s průzračně čistou vodou, jež protéká oběma obcemi.

V Dolní Lomné se nachází krásný areál Matice slezské, který tvoří stylové roubené chalupy a také dva přírodní amfiteátry. Právě v těch se již více než třicet let vždy začátkem září koná tradiční folklorní festival Slezské dny. Pravidelně tady vystoupí kolem dvacítky folklorních souborů z celé republiky i ze zahraničí, především ze Slovenska a Polska. Při té příležitosti se v chalupách Matice slezské připravují různé krajové speciality. V posledních letech se v rámci těchto dnů také pořádá Jarmark rukodělné výroby. Své umění zde předvádějí řezbáři, keramici, přadleny, kováři a mnoho jiných. K vidění je i stará pila se zachovalým katrem.

Součástí festivalu bývá už dvacet let dálkový pochod Mánesovou stezkou. Má několik variant, které se liší místem startu i délkou trasy. Turisté tedy mohou volit podle svých schopností a výdrže. Nezapomnělo se ani na cyklisty. Ti mohou absolvovat trasu na horských kolech.

Další každoročně pořádanou oblíbenou akcí je Festival Na pomezí, kde se hrají a zpívají folkové, country a trampské písně. Sjíždějí se sem účinkující i návštěvníci ze tří pomezních států – České, Polské a Slovenské republiky.

Stále něco nového

Území kolem Lomné vyhledávají turisté od počátku 20. století, kdy se tady začaly stavět turistické hostince, útulny, ubytovny i chaty. Přírodní bohatství, značené stezky, tematické okruhy a hlavně zdravé prostředí s mimořádně atraktivní příznivou koncentraci jódu v ovzduší byly vždy důvodem cílených turistických návštěv i návratů. Dnes tomu není jinak. Jedním z oblíbených míst je například kaplička panny Marie v Horní Lomné, která přitahuje studánkou s pramenem v blízkosti.

Strávit dny volna právě tady, v Beskydech, láká mnohé zajímavá nabídka řady ubytovacích zařízení různých standardů. A také četné turistické trasy, propracovaný systém cyklostezek, bazény u středisek i možnosti projížděk na koni. Teď v zimě nejvíc dobře upravované sjezdové tratě v lyžařských areálech, běžecké trasy i procházky nefalšovanou zimní krajinou. To vše uspokojuje potřeby návštěvníků a jejich představy o aktivním prožití volného času.

Zdejší lyžařská střediska Severka, Přelač, Armáda mohou milovníkům hor nabídnout umělé zasněžování i osvětlení a další potřebné zázemí. A úplnou novinkou je 650 m dlouhá celoročně fungující bobová dráha!

***

1 Tichá poezie Slezska

2 Říčka Lomná s průzračnou vodou dává jméno oběma obcím v údolí

3 Zima v Moravskoslezských Beskydech umí předvést všechnu svou krásu

4 Nejvýchodněji položená rekreační oblast u nás nabízí zdravé prostředí uprostřed lesů

FOTO JIŘÍ NAKLÁDAL

Pro bližší informace kontaktujte:

Servisní organizace SUN

cestovní agentura

Viaduktová 4, 737 01 Český Těšín

e-mail: agentura@sunski.cz, dolni.lomna@sunski.cz

tel./fax: 558 740 308

Slezská poezie