U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PLASTIKA Z YTONGU

Kategorie: Dílna | Autor: VERONIKA PILAŘOVÁ

Láká vás vytvořit si na zahradu nějakou vlastní sošku, plastiku či dekorativní podstavec pod květináč? Nemusíte být sochařem ani shánět kámen či sochařskou hlínu. Postačí vám obyčejná ytongová tvárnice.

Nejdříve si promyslete, jak velký by měl váš výtvor být. Tvárnice lze koupit v různých tloušťkách a velikostech, dokonce i v různých tvrdostech. Vyberte si měkčí materiál, lépe se opracovává. Potřebujete-li menší kusy ytongu, můžete jej řezat pilou na pórobeton. Tvárnice mohou být bílé, šedé i béžové. Po čase ve venkovním prostředí získá dílko i zajímavou patinu. Na zimu ale raději plastiku ukliďte, aby ji mráz vlivem vlhkého prostředí nepoškodil. Místo jedné velké plastiky můžete vytvořit i skupinku menších. Uvidíte, že u jednoho díla nezůstane, přizvat můžete i větší děti.

***

POSTUP PŘI POVRCHOVÉ ÚPRAVĚ

1)Rašplí opracujeme plochu tvárnice,aby nebyla tak hrubá. Jde to velmi snadno. Vhodné je pracovat venku, při práci se dělá nepořádek.

2)Namalujeme měkkou tužkou motiv přímo na tvárnici, pro začátek raději nějaký jednodušší. Zajímavý vzor či ornament můžeme přenést i pomocí kopírovacího papíru.

3)Začneme opracovávat tvárnici: nejprve vyryjeme obrysy, abychom věděli, která část má vystupovat. Použijeme dlátko, na větší odsekávání i kladívko.

4)Aby se při práci neprášilo, můžeme tvárnici polít vodou.

5)Důležité je košťátko, stále zametáme drobné úlomky, abychom viděli nepřesnosti.

6)Na zaoblování hran používáme rašpli.

BUDEME POTŘEBOVAT

1 Ytongová tvárnice (podle velikosti stojí 47 – 89 Kč) 2 Tužka 3 Kladívko 4 Dlátko či jiný ostrý nástroj (šroubovák) 5 Rašple 6 Smetáček 7 Konev s vodou

O autorovi| TEXT: VERONIKA PILAŘOVÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO A REALIZACE: AUTORKA

PLASTIKA Z YTONGU