Servírovací vozíky a stolky na zahradu

Rubrika: Interiér, Zahrada

Za hezkého teplého počasí rádi posedíme s něčím dobrým na zub na terase nebo na zahradě. Dopravit sem a podávat občerstvení nám usnadní servírovací vozíky a stolky.

Na terase nebo na zahradě s pevnými chodníčky bez schodů můžeme využít servírovací stolky s kolečky (někdy nazývané servírovací vozíky), na nichž dovezeme k zahradnímu stolu vše potřebné pro stolování. Nebudeme se tak muset několikrát vracet zpátky do domu. Tam, kde by nerovný terén použití stolku s kolečky bránil, si můžeme pořídit jednoduché servírovací stolky s odnímatelným podnosem.

Svačina na kolečkách

Servírovací stolky (vozíky) většinou nabízejí dvě větší odkládací plochy se zvýšenými okraji, alespoň jedna z nich bývá odnímavacích a lze ji použít jako podnos. Součástí stolku je i držák na lahve, některé stolky jsou vybaveny také zásuvkami na příbory, ubrousky a podobně. U jiných je možné horní desku zvětšit o sklopenou část.

Servírovací vozík se neobejde bez madla, za které ho držíme, a samozřejmě bez koleček. Na rozdíl od interiérových servíro vozíků, které mají čtyři malá kolečka, jsou zahradní vozíky vybaveny koly většími, která zvládnou pohyb i na mírně nerovném terénu.

Stolky mohou být opatřeny dvěma většími a dvěma menšími kolečky, případně čtyřmi stejně velkými koly. Některé mají pouze dvě kola a místo třetího a čtvrtého jen opěrku. Kolečka jsou někdy vybavena brzdičkou. Servírovací vozíky bývají různě velké, takže si lze vybrat podle potřeby.

Stolečky s podnosem

Servírovací stolky bez koleček mívají jednoduchou podnož, často skládací, a odnímatelný podnos. Na něm doneseme obtelná čerstvení k zahradnímu stolu a tam podnos postavíme na podnož. Výhodou tohoto stolku, který se hodí především pro servírování nápojů nebo jen menšího pohoštění, je jeho skladnost. Když ho nepotřebujeme, tác sejmeme a podnož složíme.

Stolek dobře poslouží i kdekoliv v domě jako odkládací, třeba na knihy a časopisy, nebo si na něj můžeme připravit snídani do postele.

Výběr materiálu a stylu

Stolky jsou k dostání v různém materiálu – od nejlevnějších plastových přes kovové až po dřevěné nebo z výpletu. Často bývají ve stejném designu jako ostatní zahradní nábytek, takže spolu pěkně ladí.

Největší výběr je ve dřevěných stolcích – vedle levnějších domácích dřevin, jako je smrk nebo buk, si můžeme pořídit i stolek z exotického dřeva, například teakového, které dobře odolává počasí. Materiály se mohou také kombinovat, kostra bude kovová a ostatní části ze dřeva nebo z výpletu.

text: IVA TVRZOVÁ

foto: ARCHIV FIREM


Servírovací vozíky a stolky na zahradu